Chór parafialny

Trwałym owocem uroczystości koronacji cudownego wizerunku Matki Bożej Tęskniącej jest chór parafialny, który reaktywował się w 1998 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza księdza Jana Świstaka.
       Wcześniej, w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłego wieku, działał w Powsinie bardzo zgrany zespół chórzystów pod dyrekcją organisty Tadeusza Walczewskiego. Cześć członków tego zespołu kontynuowała ten rodzaj służby w parafii przez następne lata, ubogacając liturgię głównych świąt w roku, jednak z czasem coraz rzadziej i w mocno przerzedzonym składzie.
       Nowy zespół chórzystów, który przyjął nazwę „Con brio” (termin muzyczny z włoskiego: z werwą), rozpoczął systematyczną pracę jesienią 1998 r.: cotygodniowe próby i regularny udział w liturgii. Chór prowadzi organista parafialny Tadeusz Zwierzchowski, który jest zarazem dyrygentem, akompaniatorem i często również aranżerem utworów wykonywanych przez chór. Opiekunem duchowym jest proboszcz parafii powsińskiej ksiądz Lech Sitek.

W repertuarze chóru są pieśni z każdego okresu liturgicznego, ale także pieśni okolicznościowe: ślubne, patriotyczne, żołnierskie. Zespół liczy 22 osoby, w podziale na głosy:
  • Soprany: Ewa Grądziel,  Elżbieta Karaszewska, Bożena Karaś, Anna Kłos, Grażyna Kłos, Janina Kosycarz, Lucyna Szymańska, Alina Urbaniak
  • Alty: Małgorzata Gładecka, Agata Krupińska, Renata Pakulska, Monika Przygodzka, Dorota Szeller, Maria Zadrużna
  • Tenory: Włodzimierz Gładecki, Jerzy Janek, Andrzej Melak, Stanisław Osuch, Tadeusz Pyziel
  • Basy: Jacek Federowicz, Tadeusz Kondraciuk, Jacek Latoszek (przez prawie 10 lat śpiewał także Bolesław Chudziak).
       Jeden z tenorów, Andrzej Melak, jest także autorem kilku pieśni, które chór ma w swoim repertuarze, a bas Tadeusz Kondraciuk – instrumentalistą z profesjonalnym wykształceniem.
       Tworzenie oprawy muzycznej do liturgii mszalnej jest priorytetem w posłudze chóru względem rodzinnej parafii. Ale działalność chóru  nie ogranicza się tylko do terenu parafii. Chór „Con brio” gościł również w sanktuariach Polski (m.in. Licheń, Święta Lipka) i za granicą: 7 maja 2006 r. w katedrze lwowskiej, 4.03.2007 r. w Paryżu (na uroczystościach zorganizowanych przez tamtejszą Polonię ku czci pomordowanych w Katyniu). Ubogaca swoim śpiewem od dwóch lat uroczystości patriotyczne z okazji Święta Niepodległości w gminie Konstancin-Jeziorna.
       Chór uczestniczył także w mszach świętych transmitowanych przez Telewizję „Trwam”, „Polonię” oraz Polskie Radio.  Regularnie od lat bierze udział w koncertach kolęd, organizowanych w sąsiedniej parafii Św. Anny w Wilanowie. Z kolei chór powsiński jest gospodarzem koncertów Maryjnych, organizowanych w naszej parafialnej świątyni.

Próby chóru odbywają się co tydzień w domu parafialnym, w każdy czwartek od godz. 19.
Zapraszamy wszystkich, którzy pragną uwielbić Pana Boga śpiewem i otrzymali od Niego dar wrażliwego słuchu i głosu!