Sakramenty i sakramentalia

CHRZTY

Odbywają się w każdą niedzielę miesiąca na Mszy o godz. 12.00. Dziecko do chrztu powinno zostać zgłoszone na dwa tygodnie przez planowanym chrztem.

Rodzice w trakcie zgłaszania dziecka muszą posiadać następujące dokumenty:

• Akt urodzenia z USC,
  • Zaświadczenie rodziców chrzestnych z ich własnych parafii dopuszczające do godności ojca czy matki chrzestnej,
  • Zgodę na chrzest własnego proboszcza, w przypadku zamieszkania w innej parafii,
  • Świadectwo ślubu kościelnego.

W przypadku małżeństw niesakramentalnych potrzebna jest rozmowa duszpasterska oraz ewentualne pisemne zobowiązanie rodziców o katolickim wychowaniu dzieci.

Ojcem lub matką chrzestną może zostać osoba:

• bierzmowana powyżej 16 lat,
  • wierząca i gorliwie praktykująca.

Nie mogą zostać chrzestnymi osoby:

• niepraktykujące,
  • bez sakramentu bierzmowania,
  • żyjące w związku niesakramentalnym
  • niebędące katolikami.

Na chrzest dziecka należy przynieść:

• białą szatę (może być biała, czysta, ozdobna chustka),
  • świecę,
  • kartkę od spowiedzi.

I. KOMUNIA ŚWIĘTA

Roczne przygotowanie rozpoczyna się w trzeciej klasie. Spotkania zasadniczo odbywają się raz na miesiąc w niedzielę. Więcej informacji w bieżących ogłoszeniach parafialnych.

BIERZMOWANIE

Przygotowanie do bierzmowania trwa rok.

Informacje o spotkaniu dla nowych kandydatów chcących rozpocząć przygotowanie do bierzmowania z pierwszych klas liceum i ich rodziców jest ogłaszana na początku roku szkolnego.
Pozostałe informacje przekazywane będa na kolejnych spotkaniach.

MAŁŻEŃSTWO

Przed planowanym ślubem należy:

• ustalić termin ślubu w kancelarii;
  • uczestniczyć w kursie dla narzeczonych;
  • zgłosić się do kancelarii parafialnej na 3 miesiące przed planowanym ślubem w miejscu zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego w celu badania kanonicznego narzeczonych;

Wymagane dokumenty w momencie zgłoszenia się na badanie kanoniczne narzczonych (na 3 misiące przed planowaną datą ślubu):

• metryka chrztu z adnotacją o bierzmowaniu i stanie wolnym z aktualną datą wydania (nie dłuższą niż trzy miesiące);
  • ostatnie świadectwo szkolne potwierdzające udział w katechizacji;
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego (przy ślubie konkordatowym). USC wydaje w/w dokument na podstawie aktu urodzenia z USC i dowodu osobistego.

Do spisania aktu ślubu należy przygotować:

• zaświadczenie o pełnym uczestnictwie kursu przedmałżeńskiego;
  • potwierdzenie pierwszej spowiedzi przedmałżeńskiej, dokonanej przynajmniej miesiąc przed ślubem;
  • świadectwo o wygłoszonych zapowiedziach z parafii zamieszkania jednego z narzeczonych;
  • dane personalne świadków (imię lub imiona, nazwisko, wiek i adres zamieszkania);
  • w przypadku załatwiania formalności przedślubnych w innej parafii - licencję z parafii zamieszkania;
  • w przypadku małżeństw nie konkordatowych - narzeczeni i świadkowie podpisują dokumenty w kancelarii w czasie spisywania aktu ślubu.

KATECHIZACJA NARZECZONYCH

Szczegółowy rozkład kursów przedmałżeńskich oraz adresy poradni rodzinnych znaleźć można w internecie na stronie:

SĄD METROPOLITALNY WARSZAWSKI

Daty i godziny funkcjonowania poradni małżeńskiej można sprawdzić na stronie internetowej:

Adres: ul. Nowogrodzka 49

POGRZEB KATOLICKI

Dokumenty potrzebne do katolickiego pogrzebu:

• akt zgonu (z Urzędu Stanu Cywilnego),
  • karta zgonu dla Administracji Cmentarza (wydana przez lekarza),
  • zgoda na pogrzeb w parafii (dot. zmarłych spoza parafii),
  • zaświadczenie o udzieleniu sakramentu chorych i wiatyku (Komunii świętej), jeśli zgon nastąpił poza parafią lub w szpitalu,
  • akt własności grobu (ewentualnie data ostatniego pogrzebu w tym grobie).