Cudowny wizerunek Maryi Tęskniącej po koronacji |
Kościół św. Elżbiety w Powsinie jest jednym z najstarszych w Archidiecezji Warszawskiej. Umieszczony w ołtarzu głównym obraz Matki Bożej Tęskniącej - pędzla nieznanego autora - nosi cechy szkoły włoskiej, a czas jego powstania określa się na pierwszą połowę XVII wieku. Świadectwem cudów i łask, jakich za jego pośrednictwem doświadczali wierni, są wota gromadzone co najmniej od połowy XVII wieku i zapis w protokole wizytacji biskupa sufragana poznańskiego Stanisława Święcickiego z 1675 roku: imago Beatae Mariae Virginis Miraculosa... (cudowny obraz Błogosławionej Maryi Dziewicy).
Cudowny wizerunek Maryi Tęskniącej przed koronacją |
Nie wiemy, jaki fragment życia Maryi chciał przedstawić nieznany artysta. Czy jest to chwila Zwiastowania, kiedy Najświętsza Maryja Panna - otwarta na obwieszczoną Jej Tajemnicę, radość i ból - całą swoją istotą zwraca się ku niebu? Czy może pełne bólu cierpienie Matki, której serce przeszyło siedem mieczy boleści? A może moment przed Zaśnięciem, gdy bliska jest już chwila Spotkania?
Wieloznaczność przedstawienia Maryi na powsińskim obrazie sprawia, że jest w nim przeogromne bogactwo duchowych znaczeń, zamykających się w zawołaniu “Matka Boża Tęskniąca”. Nie sposób nie zamyślić się nad nim i klęcząc przed powsińską Madonną nie zadać sobie i Jej pytania, używając słów śpiewanej tu pieśni: Za czym tęsknisz Maryjo?
Obraz Matki Bożej Tęskniącej z kościoła św. Elżbiety w Powsinie od dnia 28 czerwca 1998 roku jest czwartym w Archidiecezji Warszawskiej wizerunkiem Maryi uroczyście koronowanym za zgodą Stolicy Apostolskiej. Zachowane dokumenty potwierdzają, iż od ponad trzystu lat w tej podwarszawskiej miejscowości wierni modlą się przed wizerunkiem Matki Bożej Tęskniącej, doznając za przyczyną Maryi licznych łask i doświadczając Jej cudownej opieki.
Niezwykle piękne jest wnętrze i wystrój kościoła św. Elżbiety w Powsinie. Barokowy drewniany ołtarz główny z tylnym przejściem dla pielgrzymów pochodzi z XVIII wieku. Centralne miejsce zajmuje w nim cudowny obraz Matki Bożej Tęskniącej. Z dwóch stron otaczają Ją figury świętych: Wojciecha i Stanisława - biskupów i męczenników, patronów Polski. Obraz posiada zasłonę z obrazem Trójcy Świętej - jest to kopia Rafaela wykonana przez Józefa Buchbündera. Na mensie znajduje się szczególnie wartościowe tabernakulum z białego karraryjskiego marmuru, wykonane we Florencji.
Ołtarze boczne zawierają dziewiętnastowieczne obrazy, prawdopodobnie również pędzla Buchbündera. W prawej nawie - duży obraz Świętej Rodziny z 1890 roku, zwieńczony owalem z wizerunkiem św. Wincentego a Paulo. W nawie lewej odnajdujemy św. Elżbietę Węgierską, patronkę parafii, a w górnym owalu - św. Jana Ewangelistę. Na ścianie z lewej strony ołtarza głównego znajduje się niezwykle cenna Pieta w kryształowej osłonie.
Niewątpliwą atrakcją mszy świętych odprawianych w powsińskim sanktuarium jest czytanie Ewangelii i głoszenie kazań z zabytkowej ambony z XVIII wieku. Ozdobą kościoła jest również XVIII-wieczna drewniana, złocona chrzcielnica. Ambona Chrzcielnica
W słoneczne dni urzekają swoimi kolorami piękne witraże pochodzące z pierwszej połowy XX wieku.