Dziś 2018-01-23 imieniny obchodzą: Emerencja, Ildefons, Jan, Klemens, Maria, Rajmund, Rajmunda, Wrócisława,
 
Kalendarz duszpasterski

KALENDARZ DUSZPASTERSKI 2018


INTENCJA MODLITW NA STYCZEŃ:

Za chrześcijan podzielonych na różne odłamy, aby nastąpiło wśród nich przebaczenie i pojednanie

 

07 I NIEDZIELA: ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO

Dziś kończy się okres Bożego Narodzenia. Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły, który trwać będzie do wtorku 13 lutego, przed środa popielcową.

Od jutra czytania bierzemy z III tomu lekcjonarza mszalnego „Rok B”.

Centrum Kultury Wilanów i Wilanowskie Towarzystwo Chóralne zapraszają w dniu dzisiejszym na XV Wieczór Kolędowy, początek o godz. 15:00 w sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie. W programie kolędy i pastorałki w wykonaniu chórów warszawskich. Serdecznie zapraszamy na koncert.

10 I ŚRODA

 

Serdecznie zapraszamy na kolejny Bal małżeński, który odbędzie się w ostatki, 10 lutego w Centrum Kultury Wilanów w Wilanowie, ul. Kolegiacka 3. Koszt od pary 150 zł. Zapisy u księdza Stanisława.

 

13 I SOBOTA, ŚW. HILAREGO BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA

Msza św. sanktuaryjna o godz. 18:00 w intencjach zbiorowych. Poprzedzi ją różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17:30.

14 I 2. NIEDZIELA ZWYKŁA

Dziś obchodzimy w kościele dzień migranta i uchodźcy. Pojęcie „migracja” oznacza przemieszczanie się ludzi zwykle w poszukiwaniu lepszych warunków życia lub z przyczyn politycznych. Również ogromne rzesze Polaków w ostatnich latach opuściło swoje strony rodzinne i udało się do krajów, gdzie są lepsze zarobki. W sposób szczególny w dniu dzisiejszym módlmy się o zachowanie przez nich mocnej wiary i więzi z Kościołem Katolickim oraz wierności przysiędze małżeńskiej pozostającym w kraju współmałżonkom.

17 I ŚRODA DZIEŃ JUDAIZMU W KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE

Judaizm – nazwa religii żydowskiej. Jest ona oparta na nauce zawartej w Piśmie Świętem Starego Testamentu. Po Biblii najważniejszą księgą jest Talmud, czyli zbiór norm prawnych i obyczajowych oparty głownie na Pięcioksięgu Mojżesza. Talmud powstał w VI w . po narodzeniu Chrystusa. Chrześcijan i Żydów łączy wiara w jednego Boga, Stwórcy Wszechmocnego, Pana, Opiekuna i Sędziego Świata. Wspólnym źródłem naszej wiary w Boga jest Biblia (Stary Testament). Ponadto łączy nas wiara w Mesjasza, jako Zbawiciela. W tym względzie jest zasadnicza różnica między nami. Żydzi nie uznali Jezusa, jako Zbawiciela, i wciąż oczekują na jego przyjście, pomimo upływy 2000 lat. Ponadto judaizm nie uznaje wiary, że Bóg jest jeden, ale w Trzech Osobach. Natomiast chrześcijanie uznają Trójcę Przenajświętszą. Syn Boży Jezus Chrystus jest naszym Zbawicielem. Warto jest spotykać się razem, by bronić podstawowych wartości religii chrześcijańskiej i żydowskiej

18 I CZWARTEK. ROZPOCZĘCIE TYGODNIA MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN

Po Soborze Watykańskim II (1963-1965) Kościół katolicki w sposób zdecydowany wkroczył na drogę poszukiwania jedności wśród chrześcijan. Po przeszło 50-ciu latach istnienia dialogu ekumenicznego przezwyciężono uprzedzenia, jakie narosły w dziejach między Kościołem katolickimi a innymi wspólnotami chrześcijańskimi. Nade wszystko porozumiano się w sprawie wzajemnego uznania chrztu świętego. Toczą się rozmowy w sprawie zawartych związków małżeńskich w innych Kościołach chrześcijańskich. Wspólnie przetłumaczono i wydano ekumeniczną Biblię. W dialogu z Kościołem prawosławnym poruszana jest kluczowa kwestia roli biskupa Rzymu (Papieża) we wspólnocie Kościoła. Pomimo wielu wieków nieporozumień i oddalenia, zachowaliśmy wspólne dziedzictwo. Nie znamy godziny, kiedy nastąpi pełna jedność wszystkich chrześcijan.

Informacje o modlitewnych spotkaniach Kościołów Chrześcijańskich na terenie Warszawy, będą podane w ogłoszeniach parafialnych i na plakatach wywieszonych w gablotach przed naszym kościołem.

20 I SOBOTA ŚW. SEBASTIANA, MĘCZENNIKA

Św. Sebastian był oficerem gwardii cesarskiej. Gdy cesarz dowiedział się, że ten ceniony przez niego żołnierz wierzy w Chrystusa, kazał go zabić. Sebastian poniósł śmierć męczeńską 20 stycznia 288 roku. Na grobie męczennika, przy Via Appia w Rzymie papież Damazy wybudował w 367 roku bazylikę św. Sebastiana, która dziś należy do grupy tak zwanych siedmiu pielgrzymkowych kościołów Rzymu.

Msza św. sanktuaryjna o godz. 18: 00 w intencjach zbiorowych. Poprzedzi ją różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17:30.

21 I 3. NIEDZIELA ZWYKŁA

Patronka dzisiejszego dnia św. Agnieszka, poniosła śmierć męczeńska 21 stycznia 304 r. w Rzymie. Była bardzo młoda. Oddała swoje życie za wiarę i w obronie dziewictwa. Jej imię jest w Polsce bardzo popularne. Dzisiejszym solenizantkom składamy serdecznie życzenia wszystkie najlepszego o Pana Boga i od ludzi.

21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. Jest to okazja do modlitwy za nasze babcie oraz do złożenia im życzeń i podziękowań.

22 I PONIEDZIAŁEK, ŚW. WINCENTEGO PALLOTIEGO, KAPŁANA

Św. Wincenty Pallotti był założycielem Stowarzyszenia Apostolatu Katolickiego (SAC) zwanego w Polsce pallotynami.

W dniu dzisiejszym przypada Dzień Dziadka. Zachęcamy do pielęgnowania tradycji rodzin wielopokoleniowych.

23 I WTOREK BŁ. WINCENTEGO LEWONIUKA I TOWARZYSZY MĘCZENNIKÓW Z PRATULINA

Męczennicy z Pratulina nad Bugiem w obronie wiary katolickiej ponieśli śmierć męczeńska 24 stycznia 1874 roku z rąk Rosyjskich żołnierzy, którzy przemocą chcieli narzucić im prawosławie, a kościół parafialny zamienić na cerkiew.

Dzisiaj przypada 5. rocznica śmierci śp. kardynała Józefa Glempa, arcybiskupa warszawskiego, prymasa Polski. Z tej racji w bazylice Archikatedralnej na Starym Mieście w Warszawie, o godz. 19:00 zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył ks. kardynał Kazimierz Nycz. Msze św. poprzedzi konferencja pt.: „Prymas Józef Glemp: nowe fakty i nieznane dokumenty w piata rocznice śmierci”. Konferencja odbędzie się w sali w Domu Arcybiskupów Warszawskich, przy ul. Miodowej 17/19 w godzinach 16:30-18:30.

 

24 I ŚRODA ŚW. FRANCISZKA SALEZEGO, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA

Św. Franciszek Salezy był biskupem Genewy. Poświęcił się działalności misyjnej w Szwajcarii, by nawracać na katolicyzm kraj zdominowany przez kalwinów. Bronił katolicka wiarę słowem i licznymi pismami, a przede wszystkim przykładem życia chrześcijańskiego. Św. Franciszek Salezy zmarł wyczerpany nadmierną pracą, 28 grudnia 1622 roku, mając zaledwie 55 lat. Jest on patronem dziennikarzy i ludzi pióra.

25 I CZWARTEK ŚWIĘTO NAWRÓCENIA ŚW. PAWŁA APOSTOŁA

Dzisiaj kończy się tydzień modlitw o jedność chrześcijan.

26 I PIĄTEK ŚW. BP TYMOTEUSZA I TYTUSA

DZIEŃ ISLAMU W KOŚCIELE KATOLICKIM W POLSCE

Islam - religia, która powstała w VII w p.n. Chrystusa. Jaj twórca jest Mahomet, który z zawodu był wędrownym kupcem. Ogłosił się wysłannikiem Boga i prorokiem. Inne jeszcze nazwy tej religii to mahometanie, albo tez muzułmanie. W VII wieku wykształciły się dwa podstawowe ugrupowania islamu: sunnici - łagodniejszy odłam i szyici - bardziej radyklany odłam. Początkowo religia ta opanował ludy zamieszkujące Półwysep Arabski i szybko rozprzestrzeniła siew Afryce północnej, na Bliskim Wschodzie i w Azji centralnej. Obecnie islam liczy 1, 7 mld wyznawców, a chrześcijan jest 2,3 mld. Jednak najszybciej rozwijająca się religią są mahometanie. Ośrodki badawcze przewidują, ze w najbliższych latach islam wyprzedzi chrześcijaństwo i stanie się największa religią świata. Główną przyczyną tego stanu rzeczy jest to, że muzułmanki rodzą o wiele więcej dzieci, niż chrześcijanki. Ponad to wyznawczynie islamu o 7 lat wcześniej rodzą pierwsze dziecko, w przeciwieństwie do naszych kobiet, które wychodzą za mąż dopiero w wieku około 30 lat. Pomimo wielu różnic między katolikami a islamem w Kościele w Polsce od 1997 r. trwają rozmowy przedstawicieli obu religii. Na forum międzynarodowym razem stajemy w obronie życia nienarodzonych dzieci oraz razem występujemy przeciw przemocy i zabijaniu niewinnych ludzi w imię Boga - Allaha

27 I SOBOTA

Msza św. sanktuaryjna o godz. 18: 00 w intencjach zbiorowych. Poprzedzi ją różaniec w intencjach dziękczynna – błagalnych o godz. 17:30.

28 I 4. NIEDZIELA ZWYKŁA

Koło Przyjaciół Radia Maryja zbiera się na Mszy św. o godz. 9: 00. Po Mszy św. spotkanie formacyjne w domu parafialnym. Zaprasza ks. Bogdan Jaworek.

Po każdej Mszy św. zbiórka ofiar do puszki na rozwój Radia Maryja i telewizji TRWAM

Z racji 4-tej Niedzieli miesiąca dzisiejsza suma będzie po łacinie.

Dzisiaj z racji 28 dnia miesiąca przypada DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA ZA KORONACJĘ OBRAZU MATKI BOŻEJ TĘSKNIĄCEJ – POWSIŃSKIEJ. Apel Jasnogórski godz. 21.00. Na pół godziny przed Apelem modlitwa różańcowa. Serdecznie zapraszamy do naszego sanktuarium parafian i pielgrzymów.

31 I ŚRODA ŚW. JANA BOSKO, KAPŁANA

Patronem dnia dzisiejszego jest św. Jan Bosko, który żył w XIX wieku we Włoszech, w diecezji turyńskiej. Dzieciństwo spędził w wielkim ubóstwie, a kiedy został kapłanem wszystkie swoje siły poświęcił wychowaniu chłopców. Założył zgromadzenie, salezjanie, poświęcające się młodzieży.

 

LUTY

1 II PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA

Z racji Pierwszego Czwartku Miesiąca Msza św. wotywna o Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie.

Po Mszy św. wieczornej wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Adoracja do godz. 20:00.

Do chorych udamy się dzisiaj w czwartek, od godz. 9: 00 ponieważ jutro w piątek 02 lutego przypada święto Matki Bożej Gromnicznej.

Nauka chrzcielna w kancelarii parafialnej o godz. 19: 15. Zapraszamy rodziców dziecka i chrzestnych.

2 II PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA. ŚWIĘTO OFIAROWANIA PAŃSKIEGO

W Polsce kończy się tradycyjny okres śpiewania kolęd, usuwa się żłobki i choinki. Dzisiejsza liturgia po raz ostatni ukazuje Chrystusa, jako Dzieciątko.

Dzisiaj przypada też Pierwszy Piątek miesiąca, ale ze względu na święto ofiarowania Pańskiego do chorych udamy się dzień wcześniej w czwartek 01 lutego od godz. 9:00

Msze św. w naszym kościele o godz.: 7:00; 9:00, 16:00 i 18:00

Błogosławieństwo i poświęcenie świec, czyli gromnic przed każdą Mszą św.

02 lutego kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego. Dzisiaj podejmujemy szczególna modlitwę za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zakonach, w zgromadzeniach i instytutach świeckich.

Taca z jednej Mszy św. będzie przeznaczona na zakony klauzurowe o zaostrzonej regule.

3 II PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA

Msza św. sanktuaryjna o godz. 18:00 w intencjach zbiorowych. Poprzedzi ją różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17: 30. Za racji Pierwszej Soboty Miesiąca formularz Mszy św. będzie o Niepokalanym Sercu NMP

Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy.

4 II 5. NIEDZIELA ZWYKŁA

Z racji pierwszej Niedzieli miesiąca po sumie Adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona procesją Eucharystyczną

Msza św. z nauka dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii Świętej o g. 16:00.

 

WIZYTA DUSZPASTERSKA PARAFIAN - 2017/2018 r.

Jak należy przygotować się na przyjście kapłana?

Na stole przykrytym białym obrusem stawiamy krzyż, świece i święconą wodę z kropidłem. Wodę święconą można otrzymać w zakrystii. Jeśli mamy księgę Pisma Świętego, również kładziemy ją na stole. Sami wcześniej wybieramy krótki fragment, który ktoś z domowników przeczyta na początku wizyty kapłana.

Dzieci i młodzież szkolna wcześniej przygotują zeszyt do religii i ostatnie świadectwo ze stopniem z katechezy.

Na przyjście kapłana oczekuje cała rodzina w komplecie.

Na czas wizyty duszpasterskiej wyłączamy odbiornik radiowy i telewizyjny.

Ofiary złożone podczas „kolędy” będą przeznaczone na inwestycje związane z konserwacją i remontem naszego kościoła.

Plan odwiedzin duszpasterskich

Bielawa:

ul. Wspólna (numery parzyste) i ul. Zakole - 8 stycznia, poniedziałek, od 16.00 (dwóch księży); Bielawa, ul. Wspólna (numery nieparzyste) - 9 stycznia, wtorek, od 16.00 (dwóch księży); Bielawa, ul. Okrzewska, ul. Olszynki - 10 stycznia, środa, od 16.00 (jeden ksiądz)

Kabaty, ul. Gąsek (pod Skarpą) - 11 stycznia, czwartek, od 16.00 (jeden ksiądz)

Powsin:

ul. Przyczółkowa 15, dom obok, ul. Potułkały, ul. Kwitnącej Łąki - 12 stycznia, piątek, od 16.00 (dwóch księży); ul. Przyczółkowa (numery parzyste) od 22 do 40A włącznie i ul. Waflowa - 13 stycznia, sobota, od 10.00 (dwóch księży); ul. Przyczółkowa (numery parzyste) od 42 do 94 włącznie - 15 stycznia, poniedziałek, od 16.00 (dwóch księży); ul. Przyczółkowa (numery nieparzyste) od 35 do 89 włącznie - 16 stycznia, wtorek, od 16.00 (dwóch księży); ul. Przyczółkowa (numery nieparzyste) od 91 do końca 17 stycznia, środa, od 16.00 (jeden ksiądz); ul. Czekoladowa, ul. Gronowa, ul. Rosochata 53 i 55 - 18 stycznia, czwartek, od 16.00 (jeden ksiądz); ul. Rosochata - 19 stycznia, piątek, od 16.00 (dwóch księży); ul. Ruczaj i ul. Wiechy (w granicach naszej parafii) - 20 stycznia, sobota, od 10.00 (dwóch księży)

ul. Warszawska (w granicach naszej parafii), ul. Opieńki, ul. Maślaków, ul. Rydzowa - 22 stycznia, poniedziałek, od 17.00 (jeden ksiądz); ul. Przekorna (od strony lasu do ul. Drewny) - 23 stycznia, wtorek, od 16.00 (jeden ksiądz); ul. Przekorna (od ul. Drewny do nr 59 włącznie) - 25 stycznia, czwartek, od 16.00 (jeden ksiądz);

ul. Przekorna (osiedle blisko kościoła od nr 61 do końca) - 26 stycznia, piątek, od 17.00 (jeden ksiądz)

ul. Zastruże i ul. Latoszki - 27 stycznia, sobota, od 10.00 (jeden ksiądz)

ul. Zapłocie (osiedle Patio) - od 29 stycznia do 3 lutego włącznie, (w poniedziałek, wtorek i sobotę - dwóch księży, w środę i czwartek - jeden ksiądz) - od 17.00, a w sobotę od 10.00.; ul. Zapłocie (od ul. Przyczółkowej do ul. Drewny) - 3 lutego, sobota, od 10.00 (jeden ksiądz)

osiedle Konstancja - od 5 do 8 lutego włącznie (od poniedziałku do czwartku) od 17.00 (w poniedziałek i wtorek - dwóch księży, w środę i czwartek - jeden ksiądz)

Kabaty:

ul. Nowoursynowska (od strony Lasu do nr 38F włącznie) - 9 lutego, piątek, od 16.00 (dwóch księży); ul. Nowoursynowska (od nr 39 do 68 włącznie) - 10 lutego, sobota, od 10.00 (dwóch księży); ul. Nowoursynowska (od nr 70 do końca), ul. Gąsek (na Skarpie) i ul. Kuny - 12 lutego, poniedziałek, od 16.00 (dwóch księży)

ul. Warszawska (osiedle Harmonium) - 13 lutego, wtorek, od 17.00 (dwóch księży)

ul. Andrutowa (od nr 1 do 15 włącznie, bez nr 3, 4 i 6) - 15 lutego, czwartek, od 16.00 (jeden ksiądz); ul. Andrutowa (nr 3, 3 z literkami, 4, 6 i 6A) - 16 lutego, piątek, od 17.00 (dwóch księży); ul. Ponczowa - 17 lutego, sobota, od 10.00 (jeden ksiądz)

ul. Starodawna i ul. Rosochata (osiedle z literkami) - 19 lutego, poniedziałek, od 17.00 (dwóch księży);

ul. Dobrodzieja, ul. Lawendy - 20 lutego, wtorek, od 17.00 (dwóch księży)

ul. Kremowa (nr 20, 23, 27, 33, 36, 38, 40, 42, 46, 47, 48) - 21 lutego, środa, od 16.00 (jeden ksiądz); ul. Kremowa (nr 37, 39, 41, 50 i do końca, nr 65) - 22 lutego, czwartek, od 16.00 (jeden ksiądz); ul. Kremowa (nr od 3 do 19 i nr 21 z literkami) - 23 lutego, piątek, od godz. 17.00 (dwóch księży)

ul. Zakamarek - 24 lutego, sobota, od 10.00 (dwóch księży)

ul. Przyczółkowa (numery parzyste, od 96 do 122 z literkami) - 26 lutego, poniedziałek, od 16.00 (dwóch księży); ul. Przyczółkowa (numery parzyste, od 124 z literkami do 138A włącznie) - 27 lutego, wtorek, od 17.00 (dwóch księży); ul. Przyczółkowa (numery parzyste, od 138F do końca) - 28 lutego, środa, od 16.00 (jeden ksiądz)

ul. Waniliowa, ul. Drewny - 1 marca, czwartek, od 16.00 (jeden ksiądz)

ul. Kulisiewicza - 2 marca, piątek, od 17.00 (jeden ksiądz)

ul. Relaksowa i ul. Rosoła nr 8 - 3 marca, sobota, od 10.00 (dwóch księży)

Będziemy wdzięczni za przysłanie pojazdów w wyżej wymienionych terminach.

Plan „kolędy” może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od nas.


Parafia - Sanktuarium
Duszpasterstwo
Wiadomości Powsińskie
Ogłoszenia Parafialne
Cmentarz
Współpraca
Galerie
LinkiNewsletter
Otrzymuj informacje o najowszych wydarzeniach w naszej parafii wprost na Twoją skrzynkę e-mail