Kalendarz duszpasterski

KALENDARZ DUSZPASTERSKI NA STYCZEŃ 2020


INTENCJA MODLITW NA STYCZEŃ:
Za chrześcijan podzielonych na różne odłamy, aby nastąpiło wśród nich przebaczenie i pojednanie


Serdecznie zapraszamy na kolejny Bal małżeński, który odbędzie się 25 stycznia w Centrum Kultury Wilanów w Wilanowie, ul. Kolegiacka 3. Początek od godz. 17.00, a zakończenie około 22.30. Koszt od pary 170 zł.  Zapisy u księdza Stanisława lub w zakrystii po Mszy św. oraz w godzinach pracy w kancelarii parafialnej. Jest ograniczona ilość miejsc.

6 I PONIEDZIAŁEK. UROCZYSTOŚĆ OBJAWIENIA PAŃSKIEGO. (ŚWIĘTO TRZECH KRÓLI)
Msze św. wg porządku niedzielnego.
Poświęcenie kadzidła i kredy podczas każdej Mszy św. Zachęcamy do oznaczenia kredą drzwi domów K+M+B 2020 r. Będzie to znakiem, że przyjęliśmy narodzonego Syna Bożego. Ofiary za kadzidło i kredą będą przeznaczone na fundusz ministrancki i rozwój duszpasterstwa ministrantów.
Dziś we wszystkich kościołach ofiary składane na tacę są przeznaczone dla Polaków pracujących na misjach na różnych kontynentach świata.
W dzisiejsze Święto Objawienia Pańskiego po raz kolejny z Pl. Zamkowego o godz. 12.00 wyruszy Orszak Trzech Króli pod przewodnictwem ks. kardynała Kazimierza Nycza. Na wspólne świętowanie organizatorzy zapraszają wszystkich wiernych, a szczególnie rodziny z dziećmi.
Podczas każdej Mszy św. w niedzielę obrzęd poświęcenia kadzidła i kredy, którą naznaczymy nasze mieszkanie na znak, że mieszkają w nim chrześcijanie.
Ofiara za kredę i kadzidło przeznaczona jest na fundusz ministrancki. Bóg zapłać.
Taca przeznaczona jest na misje.
12 I   NIEDZIELA – ŚWIĘTO CHRZTU PAŃSKIEGO
Dziś kończy się okres Bożego Narodzenia. Od poniedziałku rozpoczyna się okres zwykły
Od jutra Słowo Boże należy czytać z III tomu lekcjonarza mszalnego „Rok A”.
Centrum Kultury Wilanów i Wilanowskie Towarzystwo Chóralne zapraszają w dniu dzisiejszym na XVII Wieczór Kolędowy, początek o godz. 15:30 w sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie. W programie kolędy i pastorałki w wykonaniu chórów warszawskich. Serdecznie zapraszamy na koncert.
Spotkanie wspólne kandydatów do bierzmowania o godz. 19.00 w salce parafialnej.
17 I    PIĄTEK – WSPOMNIENIE ŚW. ANTONIEGO, OPATA
Był to egipski pustelnik, opat i ojciec pustyni; tradycyjnie uznawany za twórcę anachoretyzmu, jednej z odmian ruchu monastycznego. Żył w III w. po Chr.
18 I  SOBOTA.  ROZPOCZĘCIE TYGODNIA MODLITW O JEDNOŚĆ CHRZEŚCIJAN
Po Soborze Watykańskim II (1963-1965) Kościół katolicki w sposób zdecydowany wkroczył na drogę poszukiwania jedności wśród chrześcijan. Ekumenizm oznacza troskę o zjednoczenie chrześcijan. Należy szukać tego, co nas łączy, ale zarazem mieć świadomość różnic między Kościołem Katolickim, a innymi wyznaniami chrześcijańskimi. Ekumenizm to nie irenizm, czyli pogląd dążący do zniwelowania różnic między chrześcijanami i przywrócenia jedności drogą wzajemnych ustępstw doktrynalnych. Jako katolicy mamy głosić innym, że pełnia zbawienia jest w Kościele Katolickim. Kościół posiada depozyt 7 sakramentów świętych, z których poza prawosławiem, inne wyznania w większości przyjmują chrzest. Prawosławni przykładowo nie uznają prymatu papieża. Katolik, zatem ma być misjonarzem i starać się pokazywać piękno Kościoła Katolickiego.
Msza św. sanktuaryjna o godz. 18: 00 w intencjach zbiorowych. Poprzedzi ją różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17:30.
19 I    2. NIEDZIELA ZWYKŁA
Msza św. dla rodziców i dzieci przygotowujących się do I Komunii św. o godz. 16.00. (przełożona wyjątkowo na 3 niedzielę miesiąca z racji koncertu kolęd). Spotkania formacyjne dla rodziców dzieci ze szkoły z Powsina w poniedziałek o godz. 19.00, a dla rodziców dzieci ze szkoły z Kabat we wtorek o godz. 19.00.
Spotkania w grupach kandydatów do bierzmowania. Grupy Jana i Julii o godz. 17.00, a grupy Alicji i Krzysztofa o godz. 19.00
21 I WTOREK, WSPOMNIENIE ŚW. AGNIESZKI, DZIEWICY I MĘCZENNICY
Patronka dzisiejszego dnia św. Agnieszka, poniosła śmierć męczeńska 21 stycznia 304 r. w Rzymie.  Była bardzo młoda. Oddała swoje życie za wiarę i w obronie dziewictwa.  Jej imię jest w Polsce bardzo popularne. Dzisiejszym solenizantkom składamy serdecznie życzenia wszystkie najlepszego o Pana Boga i od ludzi.
21 stycznia obchodzimy Dzień Babci. Jest to okazja do modlitwy za nasze babcie oraz do złożenia im życzeń i podziękowań.
22 I   ŚRODA, ŚW. WINCENTEGO PALLOTIEGO, KAPŁANA
Św. Wincenty Pallotti był założycielem Stowarzyszenia Apostolatu Katolickiego (SAC) zwanego w Polsce pallotynami.
W dniu dzisiejszym przypada Dzień Dziadka. Zachęcamy do pielęgnowania tradycji rodzin wielopokoleniowych.
23 I   CZWARTEK
Dzisiaj przypada siódma rocznica śmierci śp. kardynała Józefa Glempa, arcybiskupa warszawskiego, prymasa Polski. Z tej racji w bazylice Archikatedralnej na Starym Mieście w Warszawie, o godz. 19:00 zostanie odprawiona Msza św., której będzie przewodniczył ks. kardynał Kazimierz Nycz.
24  I PIĄTEK, ŚW. FRANCISZKA SALEZEGO, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA
Św. Franciszek Salezy był biskupem Genewy.  Poświęcił się działalności misyjnej w Szwajcarii, by nawracać na katolicyzm kraj zdominowany przez kalwinów. Bronił katolicka wiarę słowem i licznymi pismami, a przede wszystkim przykładem życia chrześcijańskiego. Św. Franciszek Salezy zmarł wyczerpany nadmierną pracą, 28 grudnia 1622 roku, mając zaledwie 55 lat.  Jest on patronem dziennikarzy i ludzi pióra.
25 I SOBOTA - ŚWIĘTO NAWRÓCENIA ŚW. PAWŁA APOSTOŁA
Dzisiaj kończy się tydzień modlitw o jedność chrześcijan.
Msza św. sanktuaryjna o godz. 18: 00 w intencjach zbiorowych. Poprzedzi ją różaniec w intencjach dziękczynna – błagalnych o godz. 17:30.
Bal małżeński w Centrum Kultury Wilanów przy ul. Kolegiackiej od 17.00. Zabawę poprowadzi wodzirej, w programie również ciepły posiłek i napoje, a także ciekawe zabawy i konkursy. Koszt 170 zł. Zapisy u ks. Stanisława.
26 I  3. NIEDZIELA ZWYKŁA. NIEDZIELA SŁOWA BOŻEGO
Papież Franciszek ogłosił w 2019 r., że trzecia niedziela zwykła będzie obchodzona, jako Niedziela Słowa Bożego, aby zwrócić uwagę na konieczność czytania Słowa Bożego przez wszystkich katolików.
Koło Przyjaciół Radia Maryja zbiera się na Mszy św. o godz. 9:00. Po Mszy św. spotkanie formacyjne w domu parafialnym.  Zaprasza ks. Bogdan Jaworek.
Po każdej Mszy św. zbiórka ofiar do puszki na rozwój Radia Maryja i Telewizji TRWAM
Z racji 4-tej Niedzieli miesiąca dzisiejsza suma będzie po łacinie.
28 I WTOREK WSPOMNIENIE ŚW. TOMASZA Z AKWINU, KAPŁANA I DOKTORA KOŚCIOŁA
Św. Tomasz z Akwinu, Akwinata, łac. Thomas de Aquino – filozof scholastyczny, teolog, członek zakonu dominikanów. Był jednym z najwybitniejszych myślicieli w dziejach chrześcijaństwa. Święty Kościoła katolickiego; jeden z doktorów Kościoła, który nauczając przekazywał owoce swej kontemplacji.
Dzisiaj z racji 28 dnia miesiąca przypada DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA ZA KORONACJĘ OBRAZU MATKI BOŻEJ TĘSKNIĄCEJ – POWSIŃSKIEJ.  Apel Jasnogórski po Mszy św. o godz. 18.00.
31 I  PIĄTEK ŚW. JANA BOSKO, KAPŁANA
Patronem dnia dzisiejszego jest św. Jan Bosko, który żył w XIX wieku we Włoszech, w diecezji turyńskiej. Dzieciństwo spędził w wielkim ubóstwie, a kiedy został kapłanem wszystkie swoje siły poświęcił wychowaniu chłopców. Założył zgromadzenie salezjańskie, poświęcające się młodzieży.

LUTY

1 II  PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
Msza św. sanktuaryjna o godz. 18.00. Różaniec o godz. 17.30. Adoracja pokutna po Mszy św. do godz. 21.00
2 II    4. NIEDZIELA ZWYKŁA ŚWIĘTO OFIAROWANIA  PAŃSKIEGO   (Matki Bożej Gromnicznej)
Msze św. w naszym kościele według porządku niedzielnego
Z racji pierwszej Niedzieli miesiąca po sumie Adoracja Najświętszego Sakramentu zakończona procesją Eucharystyczną
Błogosławieństwo i poświęcenie świec, czyli gromnic przed każdą Mszą św.
W Polsce kończy się tradycyjny okres śpiewania kolęd, usuwa się żłobki i choinki. Dzisiejsza liturgia po raz ostatni ukazuje Chrystusa, jako Dzieciątko.
02 lutego kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego. Dzisiaj podejmujemy szczególna modlitwę za osoby, które oddały swoje życie na służbę Bogu i ludziom w zakonach, w zgromadzeniach i instytutach świeckich.
Taca podczas każdej Mszy św. będzie przeznaczona na zakony klauzurowe o zaostrzonej regule.


WIZYTA DUSZPASTERSKA PARAFIAN - 2019/2020 r.
Jak należy przygotować się na przyjście kapłana?
Na stole przykrytym białym obrusem stawiamy krzyż, świece i święconą wodę z kropidłem. Wodę święconą można otrzymać w zakrystii. Jeśli mamy księgę Pisma Świętego, również kładziemy ją na stole. Sami wcześniej wybieramy krótki fragment, który ktoś z domowników przeczyta na początku wizyty kapłana.
Dzieci i młodzież szkolną prosimy o przygotowanie zeszytu do religii
Zachęcamy, aby w miarę możliwości cała rodzina uczestniczyła w spotkaniu
Na czas wizyty duszpasterskiej wyłączamy odbiornik radiowy i telewizyjny.
Ofiary złożone podczas „kolędy” będą przeznaczone na inwestycje związane z konserwacją i remontem naszego kościoła.

Plan odwiedzin duszpasterskich 

Bielawa, ul. Wspólna (numery parzyste od nr 8 do 50) oraz Zakole -  7 stycznia, wtorek, od 16.00 (1 ksiądz) oraz  Bielawa, ul. Wspólna (numery parzyste od nr 52 do nr 78)  - 7 stycznia, wtorek -  (2 ksiądz) (razem 2 księży)
Bielawa, ul. Bociania  - 8 stycznia, środa od godz.  16.00 (1 ksiądz)
Bielawa, ul. Okrzewska oraz Powsin, ul. Waflowa – 9 stycznia, czwartek od godz. 16.00 (1 ksiądz)
Bielawa, Ogrody Bielawy – 10 stycznia, piątek od godz. 17.00 (2 księży)
ul. Nowoursynowska (od strony Lasu od nr 20 do nr 41 włącznie) – 11 stycznia, sobota od godz. 10.00 (2 księży)
ul. Gąsek pod Skarpą -  13 stycznia, poniedziałek, od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Nowoursynowska (od nr 42 do 68D włącznie) oraz ul. Kuny -  14 stycznia, wtorek, od godz. 16.30 (2 księży)
ul. Nowoursynowska (od nr 70 do końca do nr 80), ul. Gąsek (na Skarpie) – 15 stycznia, środa od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Ponczowa  -  16 stycznia, czwartek, od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Potułkały, ul. Kwitnącej Łąki, ul. Przyczółkowa 15, Drewny 29 – 17 stycznia, piątek od godz. 16.00 (2 księży)
ul. Relaksowa i ul. Rosoła - 18 stycznia, sobota od godz. 10.00 (2 księży)
ul. Zapłocie (po stronie naszego kościoła (do ulicy Warszawskiej) od nr 1 do 21A) - 20 stycznia, poniedziałek od godz. 17.00 (1 ksiądz)
ul. Przekorna (od strony lasu do nr 59 włącznie )  -  21 stycznia, wtorek od 17.00 (1 ksiądz)
ul. Przekorna (osiedle blisko kościoła od nr 61 do końca) – 22 stycznia, środa, od godz. 17.00 (1 ksiądz)
ul. Waniliowa, ul. Drewny  -  23 stycznia, czwartek, od godz. 17.00 (2 księży)
ul. Kremowa (nr 20, 23, 27, 33, 36, 38, 40, 42, 46, 48)  -  24 stycznia, piątek, od godz. 16.00 (1 ksiądz) oraz ul. Kremowa (nr 37, 39, 41, 47, 50 i do końca, nr 65)  -  24 stycznia, piątek, od godz. 16.00 (2 ksiądz)
ul. Kremowa (nr od 3 do 19 i nr 21 z literkami)  -  25 stycznia, sobota, od godz. 10.00 (2 księży)
ul. Andrutowa (nr 3, 3 z literkami, 4, 6 i 6A)  -  27 stycznia, poniedziałek, od godz. 17.00 (1 ksiądz)
ul. Osiedle Harmonium -  28 stycznia, wtorek od godz. 17.00 (2 księży)
ul. Andrutowa (od nr 1 do 15 włącznie, bez nr 3, 4 i 6) - 29 stycznia, środa, od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Warszawska (w granicach naszej parafii), ul. Opieńki, ul. Maślaków, ul. Rydzowa  -  30 stycznia, czwartek, od godz. 17.00 (1 ksiądz)
ul. Przyczółkowa nr parzyste – od nr 22 do 94 - 31 stycznia, piątek od godz. 16.00 (2 księży) - od nr 22 do 58 (1 ksiądz), nr od 60 do 94 (2 ksiądz)
ul. Przyczółkowa nr parzyste od 96 do 136  - 1luty, sobota od godz. 10.00 (2 księży)  - (od nr 96 do 122 R – 1 ksiądz; od nr 124 do 136 – 2 ksiądz)
ul. Przyczółkowa (numery nieparzyste) -  od 35 do 67 włącznie 3 luty, poniedziałek, od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Przyczółkowa nr parzyste od 138 do końca – 4 luty, wtorek od godz. 17.00 (2 księży)
ul. Przyczółkowa (numery nieparzyste) od 69 do 89   -  5 luty, środa, od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Przyczółkowa (numery nieparzyste) od 91 do końca – 6 luty, czwartek, od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Czekoladowa, ul. Gronowa oraz ul. Rosochata 53, 55, - 7 luty, piątek, od godz. 17.00 (1 ksiądz)
ul. Starodawna i ul. Rosochata (osiedle z literkami)  - 8 luty , sobota od godz. 10.00 (1 ksiądz)
ul. Zastruże -  10 luty, poniedziałek, od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Latoszki  -11 luty, wtorek, od godz. 16.00 (1 ksiądz)
ul. Dobrodzieja od nr 1 do 12 z literkami oraz  ul. Lawendy  - 14 luty, piątek od godz. 17.00 (1 ksiądz)
ul. Dobrodzieja od nr 25 do końca czyli do nr 46 – 15 luty, sobota od godz. 10.00 (1 ksiądz)
Os. Konstancja ul. Osieckiej, Waldorfa, Witkacego, Miłosza, Dunikowskiego - 17 luty, poniedziałek, od godz. 17.00 (1 ksiądz)
Os. Konstancja – Ul. Kossaka, Fałata, Berezowskiej, Żaka, Nikifora (1 ksiądz) oraz ul. Niemena, Michała Archanioła, Rembrandta, Picassa (1 ksiądz)  - 18 luty, wtorek, od godz. 17.00 (razem 2 księży)
Os. Konstancja – ul. Gaudi, Grechuty, Lema, Rinn – 19 lutego, środa, od godz. 17.00 (1 ksiądz)
Os. Konstancja – ul. Boznańskiej, Da Vinci, Dali, Van Gogha - 20 luty, czwartek, od godz. 17.00 (1 ksiądz)
Os. Konstancja ul. Makowskiego, Malczewskiego 21 luty, piątek od godz. 17.00 (1 ksiądz);
ul. Zakamarek  - 22 luty, sobota od godz. 10.00 (2 księży)
ul. Ruczaj i ul. Wiechy – 24 luty, poniedziałek, od  godz. 17.00 (1 ksiądz)
ul. Rosochata - 25 luty, wtorek, od godz. 17.00 (2 księży)
Patio ul. Zapłocie od 10B do 10 E, od 12C do 12F, od 12 m.1 do 12 m. 12 –  27 luty, czwartek od godz. 17.00 (1 ksiądz)
Patio ul. Zapłocie od 14E do 14L, 20C do 20F, od 24C do 24F, od 28C do 28F, od 32C do 32F – 28 luty, piątek od godz. 17.00 (1 ksiądz)
Patio ul. Zapłocie od 12A do 12B, od 14A do 14D, od 16A do 16B, od 20A do 20B, od 24A do 24B, od 28A do 28B, od 32A do 32B – 29 luty, sobota od godz. 10.00 (1 ksiądz)
Patio ul. Zapłocie od nr 23 do 49 (numery nieparzyste) – 2 marca, poniedziałek od godz. 17.00 (1 ksiądz)
Patio ul. Zapłocie nr 10, 14, 16, 18A, 20, 22, 26, 28, 30, 32, 34, 35B, 36, 37, 37A i 37B do 37B – 3 marca, wtorek od godz. 17.00 (1 ksiądz)  oraz Patio ul. Zapłocie od nr 38 do 82 –  3 marca, wtorek od godz. 17.00 (1 ksiądz)
Patio ul. Zapłocie od 40A do 40B, od 42 do 42W –  4 marca, środa od godz. 17.00 (1 ksiądz)
Patio ul. Zapłocie od nr 88 do 218 - 5 marca, czwartek od godz. 17.00 (1 ksiądz) oraz Patio ul. Zapłocie od nr 226 do nr 298 - 5 marca, czwartek od godz. 17.00 (2 ksiądz). Razem 2 księży