Wyszukiwarka wiadomości

1
[2]
3
4
5
6
7
9
10
11
12

Wiadomości Powsińskie Luty 2017

KARTKA Z POWSIŃSKIEGO KALEDARZA 2017

ŚDM W POWSINIE

WALENTYNKI

ORSZAK TRZECH KRÓLI – NAJWIĘKSZE NA ŚWIECIE JASEŁKA ULICZNE.

BOŻEJ MIŁOŚCI ISKIERKA

„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - NIEZŁOMNI” WRACAJĄ

JUBILATE DEO! 100 ROCZNICA ŚMIERCI BŁ. HONORATA KOŹMIŃSKIEGO, KAPUCYNA

STATYSTYKA AKT METRYKALNYCH ZA LATA 2015 – 2016

KOMENTARZ DO POWYŻSZYCH STATYSTYK Z LAT 2015-2016

XV WILANOWSKI WIECZÓR KOLĘDOWY

ROK 2016 W POWSIŃSKIM ZESPOLE CARITAS

KRONIKA PARAFII STYCZEŃ 2017 R.

Z ŻYCIA PARAFII

KALENDARZ DUSZPASTERSKI NA LUTY 2017


 

KARTKA Z POWSIŃSKIEGO KALENDARZA 2017

 

W naszej parafii powstał kalendarz na 2017 rok, którego tematem są Światowe Dni Młodzieży w Powsinie”. W kalendarzu w kolejnych miesiącach zostały umieszczone fotografie oraz krótkie opisy przebiegu tego wydarzenia. W „Wiadomościach Powsińskich” będą ukazywać się, co miesiąc artykuły szczegółowo je opisujące.

 

ŚDM W POWSINIE

 

Przypomnę, że Światowe Dni Młodzieży w 2016 r. miały dwufazowy przebieg. Główne uroczystości w dniach 26-31 lipca odbywały się w Krakowie, dokąd przybył papież Franciszek. Wcześniej, w okresie 20-25 lipca zagraniczną młodzież w parafiach gościły poszczególne diecezje. Początkowo zakładano, że do Warszawy przybędzie 50 tys. pielgrzymów, ale codzienna rzeczywistość korygowała tę zbyt optymistyczną liczbę. Następnie spodziewano się 30 tys. gości. Ostatecznie swój przyjazd do archidiecezji warszawskiej zadeklarowało ok. 12 tys. osób. Nic więc dziwnego, że do poszczególnych parafii przybyło o wiele mniej gości niż uprzednio zakładano. Nasz dziekan, ks. Kazimierz Lorek, spodziewał się, że do jego parafii Barnabitów przy ul. Sobieskiego przydzielonych zostanie 300 zagranicznych gości. Następnie spodziewał się 200 osób. Przyjechało 80 gości. Podobnie w parafii św. Elżbiety w Powsinie początkowo liczyliśmy, że przybędzie 30 osób. Faktycznie gościliśmy 13.

Dla naszej parafii najważniejszym dniem był piątek 22 lipca, który był poświęcony pielgrzymowaniu młodzieży do sanktuariów maryjnych. Tego dnia do Matki Bożej Tęskniącej-Powsińskiej przybyło z okolicznych parafii ok. 400 osób z zagranicy. Najwięcej grup pielgrzymujących pieszo do naszego Sanktuarium przybyło z Ursynowa. Z parafii bł. Władysława z Gielniowa przybyło 90 osób z Paragwaju, kraju znajdującego się w Ameryce Południowej, graniczącego z Argentyną, Brazylią i Boliwią. Z parafii Ofiarowania Pańskiego przybyło 100 osób z Argentyny. Kraj ten położony jest w Ameryce Południowej nad Oceanem Atlantyckim, graniczy z Chile, Paragwajem, Brazylią, Boliwią i Urugwajem. Z parafii św. Ojca Pio było łącznie 20 osób: z Kostaryki, kraju położonego w Ameryce Środkowej nad Oceanem Spokojnym, a także z Kanady. Natomiast z parafii Wniebowstąpienia Pańskiego przybyło 45 osób z Zambii (Afryka Południowa). Z Pyr, z parafii Świętych Piotra i Pawła, przyszło łącznie 23 osób: z Filipin, kraju położonego w południowo-wschodniej Azji na Oceanie Spokojnym, a także z Brazylii.

Razem z Ursynowa do naszego Sanktuarium przybyło 278 osób. Gdy doliczymy grupę z parafii św. Anny w Wilanowie – 47 osób z Brazylii, a także 13 osób z Powsina, otrzymamy 338 pielgrzymów. Te dwie ostatnie grupy 22 lipca 2016 r. miały Mszę św. o godz. 10:00. Natomiast pielgrzymi z ursynowskich parafii przybyli do Powsina na godz. 12:00. Fotografia zamieszczona w parafialnym kalendarzu w lutym 2017 r. przedstawia zagraniczną młodzież uczestniczącą we Mszy św. sanktuaryjnej odprawianej w południe.

Początkowo zakładano, że 22 lipca przybędzie do nas od 1 do 1,5 tys. osób. Tak duża liczba gości nie pomieściłaby się w naszym kościele sanktuaryjnym. Dlatego Eucharystia miała być na zewnątrz świątyni, przy starej plebanii. Przy 278 osobach, które rzeczywiście przybyły do Powsina, Msza św. mogła odbyć się wewnątrz kościoła. Kolorowa fotografia zamieszczona w parafialnym kalendarzu w lutym przedstawia piękny, dotąd w Powsinie niespotykany, widok młodzieży z siedmiu krajów świata. Najwięcej młodzieży przybyło z Ameryki Łacińskiej: z Paragwaju, Argentyny, Kostaryki i Brazylii, a także z Kanady, z Azji i Afryki. Zawdzięczamy to ks. Grzegorzowi Demczyszakowi, naszemu wikariuszowi, który dzięki dobrym relacjom ze swoimi kolegami z Ursynowa ściągnął do Powsina tak dużą liczbę młodzieży goszczącej w Polsce na Światowych Dnach Młodzieży.

W następnym miesiącu będzie pokazana fotografia, na której ks. proboszcz Lech Sitek wita przybyłych do naszego Sanktuarium gości.

ks. Jan Świstak

 

WALENTYNKI

 

Jeszcze kilkanaście lat temu w Polsce mało kto o nich słyszał. W swoim rodowodzie nawiązują do postaci św. Walentego, jednak za upowszechnieniem tego „święta” nie stały wcale organizacje ani instytucje chrześcijańskie – katolickie, tylko świeckie, które na co dzień promują ideały dalekie od wiary. Dlatego też wśród bardzo dużej części ludzi wierzących budzi ten dzień dużą nieufność.

Święty Walenty to biskup umbryjskiego miasta Terni stracony w Wiecznym Mieście, podczas prześladowań chrześcijan około 270 r. Miejsce Jego spoczynku odwiedzały rzesze pielgrzymów, dlatego też papież Juliusz I postanowił wznieść pod jego wezwaniem bazylikę przy Ponte Mole. W tradycji Katolickiej św. Walenty jest patronem chorych na padaczkę i złożonych paraliżem, dlatego też niekiedy mówimy o „chorobie św. Walentego”. Natomiast w tradycji anglosaskiej święty ten jest uznawany za patrona ludzi szczęśliwie zakochanych, do której nawiązuje już w XVI w. w swej twórczości William Szekspir.

Dziś, po wiekach istnienia w kulturze anglosaskiej, zwyczaj ten trafił również do Polski. Jest to jednak zwyczaj jak najbardziej komercyjny, w samych tylko Stanach Zjednoczonych wydatki na prezenty liczone są w miliardach dolarów, które to pieniądze mogłyby być wykorzystane na cele bardziej pożyteczne. Egzaltowane uczucia obowiązujące w tym dniu, zupełnie zatracają w swym przekazie postać św. Walentego i jego męczeństwo. „Święto”, to bowiem jest w istocie całkowicie oderwane od tradycji chrześcijańskiej i służy jej wypaczaniu w sposób szczególnie podstępny. Niektórzy widzą w walentynkach swoistą terapię umożliwiającą leczenie schorzenia epoki zwanego „syndromem samotnego tłumu”. Leczyć próbuje się jednak masowo i sztucznie, proponując zamiast prawdziwej uczuciowości jej symboliczną i sztampową namiastkę. Tą namiastką są tysiące gotowych bardzo podobnych kartek z wydrukowanymi już życzeniami, jak również masowo produkowane na tą okazję prezenty. We wprowadzaniu tego zwyczaju w Polsce prym wiodą niektóre wpływowe tytuły prasowe oraz stacje telewizyjne i radiowe. Odbywa to się oczywiście kosztem dotychczasowej naszej, rodzimej tradycji i dzisiaj na początku XXI w. coraz mniej Polaków wie, że 14 lutego to dzień patronów Europy, świętych Konstantyna ( Cyryla ) i Metodego.

Krzysztof Kanabus

 

ORSZAK TRZECH KRÓLI – NAJWIĘKSZE NA ŚWIECIE JASEŁKA ULICZNE.

 

W tym roku, już po raz dziewiąty, odbył się Orszak Trzech Króli. W Polsce w ślad za Świętą Rodziną szliśmy w 515 miejscowościach. Były to zarówno duże miasta – takie jak Warszawa czy Kraków, jak również niewielkie miejscowości jak Rajgród czy Wiżajny. Orszaki odbywały się również w 21 innych krajach, także tych bardzo odległych od Polski: między innymi w Ekwadorze i Rwandzie. Orszak był zorganizowany już po raz 9 (organizatorem jest Fundacja Orszak Trzech Króli http://orszak.org/kontakt). Warto w tym miejscu przypomnieć, że dopiero od 6 lat (od 2011 roku) Święto Objawienia Pańskiego jest dniem wolnym od pracy.

W tym roku aż 1000 szkół zaangażowało się aktywnie w największe uliczne jasełka. Dla nas zaskoczeniem było, jak dobrze jest zaplanowany i zorganizowany orszak, na wiele dni przed 6 stycznia. Dzieci mogły się zadeklarować do aktywnego uczestnictwa w sposób dostosowany do wieku i płci: chłopcy byli rycerzami, dziewczynki młodsze dwórkami w orszakach władców, zaś starsze aniołami. Dla najmłodszych dzieci zostało przewidziane również miejsce – wraz z rodzicami wśród „rodzin anielskich” idących bezpośrednio za Józefem i Maryją. Rodzice zaangażowani byli również w straż, opiekę i pomoc organizacyjną w trakcie marszu. Dzieci wcześniej miały wypożyczone stroje tak, aby już na miejscu móc stworzyć barwny korowód. Radości było co niemiara – anioły między innymi otrzymały trąby anielskie, aby wysławiać chwałę Bożą w anielskiej bramie, naprzeciw zaś skoczne kolędy śpiewał anielski chór. Tymczasem rycerze – przygotowani do obrony – najpierw miedzy sobą sprawdzili czy na pewno ich miecze są skuteczne, a hełmy i tarcze stanowią wystarczającą obronę, ci zaś, którzy stanowili legion rzymski wspólnie trenowali szyk bojowy. Choć pod niejednym strojem widać było ciepłe śniegowce i narciarskie spodnie to zapał uczestników nie zmniejszył się mimo 16 stopniowego mrozu. W tym samym czasie wolontariusze rozdawali korony i śpiewniki wszystkim chętnym (we wszystkich orszakach rozdano w sumie 350 000 śpiewników i 700 000 kartonowych koron).

Orszak wyruszył wczesnym przedpołudniem 6 stycznia 2017 z Placu Zamkowego w Warszawie - przy trasie przedstawiane były sceny biblijne – między innymi upadek pierwszych ludzi oraz walka dobra ze złem. Następnie przeszedł ulicami Warszawy na Plac Piłsudskiego, gdzie przez bramę anielską, przy wtórze kolęd dotarł aż do przygotowanej wcześniej sceny, na której pozostawała Święta Rodzina, chór Centrum Myśli JPII intonował kolędy, a konferansjerzy ubrani w piękne szlacheckie stroje komentowali wydarzenia orszaku. W tym czasie tysiące warszawiaków dołączały, aby wspólnie świętować Boże Narodzenie oraz przybycie trzech Króli, którzy oddali pokłon i złożyli swe dary Jezusowi, do którego wędrowali.

Hasłem tegorocznego Orszaku Trzech Króli były zaczerpnięte od Świętego Franciszka, twórcy pierwszej bożonarodzeniowej szopki, słowa – POKÓJ I DOBRO. Stają się one szczególnym podsumowaniem tego wydarzenia, zaangażowania wielu ludzi, jedności, poszukiwania tego co naprawdę dobre i tego, co buduje pokój. Jednocześnie jest to inicjatywa, która pozwala doświadczyć wiele dobra od innych, pomocnych osób, wolontariuszy. Dla dzieci ważnym doświadczeniem jest również fakt, że widzą tam swoich szkolnych nauczycieli – tych samych, którzy wymagają, oceniają, a tu idą przebrani, aby wspólnie świętować Objawienie Pańskie. Jest jeszcze jeden ważny element historii orszaku. Powstał on z inicjatywy jednej stosunkowo niedużej szkoły – Szkoły „Żagle” Stowarzyszenia Sternik, a po kilku latach stał się inicjatywą, która jednoczy już nie tylko ludzi z różnych miast, ale również krajów.

Dla naszej rodziny było to wspaniałe doświadczenie już w czasie przygotowań, a sam orszak był ich pięknym ukoronowaniem. I choć mróz bez litości atakował stopy, dłonie i policzki, wróciliśmy do domu z sercami gorącymi radością (szliśmy tuż za Świętą Rodziną i osiołkiem).

Małgorzata i Arkadiusz Urbańscy

 

BOŻEJ MIŁOŚCI ISKIERKA

 

Chodzi po świecie miłość bezdomna,

dziś niepotrzebna nikomu.

Nie chcą jej dzieci, młodzi i starsi,

ni w sercach swoich, ni w domu.

Gdzie są te czasy?…

Gdzie są te czasy gdy rozpalała,

głowy młodzieńcze i dusze.

I góry z nimi przenosiła

wraz z falą wielkich wzruszeń.

Wtedy to matki nią przepełnione

dawały dzieciom życie.

Dbały o każdy jego szczegół,

dzieląc miłością obficie.

Wówczas ojcowie rodzinom swoim

ochroną byli, stalową tarczą.

A i dziadkowie licznym potomkom,

mogli powierzać swą dolę starczą.

Otwórzmy szeroko swe podwoje

i niech się dzisiaj nikt nie lęka.

Że wejdzie przez nie do serc naszych

tej Bożej Miłości, bezdomna iskierka.

Ona to sprawi, że znikną spory,

zadawnione, niszczące waśnie.

I polskie życie od tej pory

z pomocą Bożą, znów kwitnąć zacznie!

 

Teresa Gałczyńska

(Połczyn Zdrój 23.12.2016 r.)

 

„ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - NIEZŁOMNI” WRACAJĄ

 

W końcu. Po dwudziestu kilku latach doczekaliśmy się wreszcie my Polacy, nowego święta – Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”(1 marca). Dzień ten jest jakże skromnym aktem pamięci o tych, co nie ulękli się sowieckiej przemocy i podjęli nierówną walkę o suwerenną Polskę, walkę która niejednokrotnie skazana była na niepowodzenie. W dniu 1 marca, kolejny raz będziemy obchodzić i upamiętniać dla przyszłych pokoleń czyny najlepszych synów i córek naszego Narodu – rycerzy XX w. Przez cały okres trwania Powstania Antykomunistycznego przewinęło się przez powstańcze szeregi tysiące tych, którzy nie pogodzili się z nową okupacją.

Pomysłodawcą i inicjatorem tego święta był prezes Instytutu Pamięci Narodowej Janusz Kurtyka, który znalazł zrozumienie i poparcie dla tej idei u śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Prezydent Lech Kaczyński oprócz złożenia w Sejmie stosownego projektu ustawy, nadał pośmiertnie odznaczenia tym, których III Rzeczypospolita powinna uhonorować już dwadzieścia lat temu. W tych dniach prezydent Andrzej Duda przekaże odznaczenia kolejnym rodzinom poległych i pomordowanych przez sowieckich okupantów i ich miejscowych agentów.

Data 1 marca 1951 r., to dzień kiedy zostali zamordowani w mokotowskim więzieniu członkowie IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, został wybrany dla upamiętnienia walki toczonej przez „żołnierzy wyklętych” i ich ofiary złożonej na rzecz przyszłych pokoleń Polaków. Na pamięć i szacunek zasługują również członkowie innych formacji politycznych i zbrojnych, jak chociażby Narodowe Siły Zbrojne, Narodowe Zjednoczenie Wojskowe, Konspiracyjne Wojsko Polskie czy lokalne grupy oporu, których żołnierze byli nazywani bandytami i faszystami, a ich rodziny prześladowane praktycznie do naszych dni. Postaciami symbolicznymi dla całego okresu Powstania, dziś już dobrze znanymi są: major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka” - dowódca 5. Brygady Wileńskiej, Danuta Siedzikówna „ Inka” – urodzona w Narewce, sanitariuszka w brygadzie „ Łupaszki”, porucznik Józef Kuraś „ Ogień” – harnaś Podhala, ppor. Stanisław Marchewka „ Ryba” – poległy na Podlasiu w marcu 1957 r., czy Józef Franczak „ Laluś” – ostatni „ leśny” żołnierz Polskiego Państwa Podziemnego, poległy pod Piaskami na Ziemi Lubelskiej w październiku 1963 r. Dla niego wojna trwała 24 lata!!!

„Komunizm, który pragnie opanować Polskę, musi zostać zniszczony” zapewniał por. Józef Kuraś.

„My chcemy Polski suwerennej, Polski chrześcijańskiej, Polski – polskiej” deklarował kapitan Władysław Łukasiuk „ Młot”.

To idee, które im żołnierzom niezłomnym przyświecały, za które walczyli i za które ginęli. Musimy o nich pamiętać.

Krzysztof Kanabus

 

JUBILATE DEO! 100 ROCZNICA ŚMIERCI
BŁ. HONORATA KOŹMIŃSKIEGO, KAPUCYNA

 

Dnia 16 grudnia 2016 r. w Nowym Mieście nad Pilicą, gdzie ojciec Honorat Koźmiński spędził ostatnie lata swojego zakonnego życia, odbyły się centralne uroczystości z racji 100 – lecia śmierci zakonnika.

Kim był o. Honorat? Urodził się w Białej Podlaskiej 16 października 1829 r. W 1848 r. wstąpił do zakonu Ojców Kapucynów w Lubartowie. W grudniu 1852 roku w kościele św. Krzyża w Warszawie przyjął święcenia kapłańskie. Od pierwszych lat duszpasterskiej posługi przyświecała Mu idea, aby można było ludziom dać poznać miłość Bożą. Od 1854 r. spowiadał przyszłą Założycielkę felicjanek bł. Marię Angelę Truszkowską oraz towarzyszył jej duchowo w podejmowanych inicjatywach charytatywnych i zakonotwórczych. Ze względu na wyjątkową rolę i zaangażowanie w formowanie Zgromadzenia Sióstr św. Feliksa z Kantalicjo uznawany jest przez felicjanki za duchowego Ojca tej rodziny zakonnej.

Po kasacie klasztoru kapucynów w Warszawie, który rząd rosyjski zlikwidował wraz z innymi domami zakonnymi, przeniósł się do Zakroczymia, a następnie po kasacie klasztoru zakroczymskiego w roku 1892, zamieszkał w klasztorze w Nowym Mieście, w którym przebywał aż do dnia swojej śmierci, czyli do 16 grudnia 1916 r. Pomimo, iż przyszło Mu żyć w bardzo trudnych dla Polski i dla Kościoła czasach, gdy Ojczyzna była pod zaborami, wiarę katolicką prześladowano, a życie zakonne niszczono, nie poddawał się zwątpieniu. Podnosił upadłych, wzmacniał nadzieję wątpiących, wzywał do nawrócenia tych, którzy błądzili. Stał się dobrowolnym więźniem konfesjonału, poszukiwanym spowiednikiem, wychowawcą i przewodnikiem. W czasach, gdy życie zakonne było skazane na wymarcie, zaczął zakładać liczne zgromadzenia bezhabitowe, które ze względu na sytuację polityczną miały charakter ukryty, co pozwalało im docierać do różnych środowisk i stawać się tam apostołami Jezusa Chrystusa.

Nie dziwi więc fakt, że do tego wydarzenia szczególnie Zakon kapucynów i zgromadzenia honorackie przygotowywała dziewięcioletnia Wielka Nowenna pod hasłem „Twórcza wierność Miłości”. Zwieńczeniem jej były uroczystości w Nowym Mieście, które rozpoczęły się w czwartkowy wieczór 15 grudnia 2016 r., nowenną odmawianą przez wstawiennictwo bł. Honorata. Następnie została odprawiona Msza święta, pod przewodnictwem o. Andrzeja Kiejzy, prowincjała Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów Prowincji Warszawskiej. Kazanie wygłosił bp Antoni Pacyfik Dydycz. Eucharystia była dziękczynieniem za życie bł. Honorata, a jednocześnie za Wielką Nowennę, która stała się udziałem wielu osób. Po Mszy świętej, bracia kapucyni, poprowadzili adorację pod tytułem „Kolebka, a nie grób”, nawiązując do słów Błogosławionego, który w proroczych słowach zapowiedział odrodzenie wymierającego w Królestwie Polskim Zakonu. Natomiast dnia 16 grudnia wspólne świętowanie rozpoczęło się przedstawieniem dwóch Testamentów: Matki Elżbiety Anny Stummer, Jego najbliższej współpracownicy, oraz Ojca Honorata. Przybliżono także opis Jego ostatnich chwil życia i przygotowania do momentu samej śmierci. O godz. 12.00 rozpoczęła się celebracja uroczystej Mszy św. pod przewodnictwem bp. Andrzeja Dziuby, który również wygłosił homilię. Na uroczystościach zgromadziło się wielu gości, w tym przedstawicieli władz samorządowych, sióstr zakonnych, szczególnie ze zgromadzeń założonych przez bł. Honorata, licznie przybyły też siostry felicjanki, grono kapłanów i osób świeckich. W procesji przed ofiarowaniem zostały przyniesione do ołtarza dary, które przypominały charyzmaty poszczególnych zgromadzeń honorackich.

Przed uroczystym błogosławieństwem, przy relikwiach bł. Honorata, nastąpił akt zawierzenia Bogu, przez wstawiennictwo bł. Honorata, Diecezji Łowickiej, dokonany przez bp Andrzeja Dziubę i przez Mariusza Dziubę, burmistrza Nowego Miasta. Matka Jolanta Milanowska, przewodnicząca Konferencji Rodziny Honorackiej powierzyła Jego wstawiennictwu zgromadzenia założone przez bł. Honorata, natomiast o. Andrzej Kiejza, przełożony prowincjalny – Warszawską Prowincję Braci Mniejszych Kapucynów. Po Mszy św. natomiast wszyscy mogli w sposób uroczysty ucałować relikwie bł. Honorata. Po agapie w klasztorze, wszyscy zgromadzili się w kościele na koronce do miłosierdzia, praktykowanej przez bł. Honorata wołając za Jego przykładem: „O mój Jezu, miłosierdzia”.

Całej uroczystości towarzyszył chór sióstr ze zgromadzeń honorackich pod przewodnictwem Michała Śmiegielskiego, który na zakończenie wyśpiewał Testament Ojca Honorata.

Bł. Honorat wraz z św. br. Albertem Chmielowskim został ogłoszony przez Sejm RP patronem roku 2017. Zachęcam wszystkich do przyjrzenia się tej wielkiej postaci XIX wieku. Niech Jego wstawiennictwo wyprasza nam u Boga, odwagę i żywą wiarę w codzienności.

Bł. Honoracie, patronie zawierzenia i wytrwania módl się za nami.

s. M. Ida Szczepaniak

 

STATYSTYKA AKT METRYKALNYCH ZA LATA 2015 – 2016

 

CHRZTY

Z naszej parafii

Spoza

parafii

Nadawane imiona

Rodzice

Ogółem

chrześcijańskie

pogańskie

ślub kościelny

bez ślubu

2016 r.

30

2

29

3

24

8

32

2015 r.

34

3

35

2

26

11

37

PIERWSZA KOMUNIA ŚW

Dzieci z naszej parafii

Dzieci spoza parafii

Ogółem

2016 r.

15

5

20 dzieci

2015 r.

18

6

24 dzieci

SAKRAMENT BIERZMOWANIA

Nadawane imiona

chrześcijańskie

Nadawane imiona

pogańskie

Ogółem

2016 r.

16

2

18 osób

2015 r.

22

2

24 osoby

ŚLUBY

Z naszej parafii

Spoza

parafii

Mieszkający osobno
przed ślubem

Mieszkający razem przed ślubem

Ogółem

Z naszej parafii

Spoza parafii

2016 r.

9

11

13

2

5

20

2015 r.

16

7

16

3

4

23

SAKRAMENT NAMASZCZENIA CHORYCH

Dom Opieki w Bielawie

Nasi Parafianie

Ogółem

2016 r.

91

8

99

2015 r.

89

19

108

POGRZEBY

Z parafii Powsin

Spoza
parafii

Pogrzeb

Sakramenty

Pochówek

Ogółem

kościelny

świecki,
bez udziału Kościoła

Spowiedź, Komunia św.,

Oleje św.

tylko Oleje św.

bez sakramentów

trumna

urna

2016 r.

33

60

19

2

30

26

37

70

23

93

2015 r.

24

50

72

2

32

16

26

62

12

74

LICZBA ROZDANYCH KOMUNII ŚW.

Liczba rozdanych konsekrowanych
komunikantów w 2016 r.

Liczba rozdanych konsekrowanych

komunikantów w 2015 r.

69 000

49 000

 

 

KOMENTARZ DO POWYŻSZYCH STATYSTYK Z LAT 2015-2016

 

Porównując spisane akty chrztów z ostatnich dwóch lat, sprawa przedstawia się następująco. W stosunku do 2014 r. liczba chrztów ma tendencję wzrostową. Biorąc pod uwagę nadawane dzieciom imiona, prawie wszystkie mają za Patrona świętych i błogosławionych. Jednak w tym względzie są wyjątki. Na przykład w 2016 r. na 32 dzieci trojgu nadano imiona pogańskie: Maja, Tola, Aurora. Również warto zwrócić uwagę na rodziców. W roku 2016 par z sakramentalnym związkiem małżeńskim, które ochrzciły swoje dzieci, było 24, a bez ślubu kościelnego 8. Wśród tych ostatnich 5 rodziców jest po rozwodzie cywilnym, a 3 stanu wolnego – mogliby zawrzeć sakramentalny związek, ale nie chcą! To jest bardzo niepokojące. Zazwyczaj są to rodzice będący na dystans od Kościoła i Pana Boga. Kto tym dzieciom da przykład żywej wiary?

W 2016 r. do I Komunii św. przystąpiło 20 dzieci, 15 z naszej parafii, 5 spoza niej. Reszta dzieci, które chodzą do różnych szkół w Warszawie, zazwyczaj przyjmuje Eucharystię w parafii, na terenie, której znajduje się szkoła. Dzieci rodziców związanych z naszą parafią zamieszkania, mimo że uczą się gdzie indziej, do I Komunii św. przystępują w Powsinie. Dziękujemy za piękną postawę rodziców tych dzieci.

W 2016 r. bierzmowanych było 18 uczniów, 6 mniej niż rok wcześniej. Z racji przystąpienia do tego sakramentu każdy uczeń wybiera sobie imię. Nawet i w tym wypadku bywają nieliczne, ale pogańskie imiona. Jest to kwestia kapłana przygotowującego młodzież do bierzmowania. Trzeba tłumaczyć młodzieży, dlaczego mają wybierać imiona świętych i błogosławionych, i konsekwentnie od nich tego wymagać.

W roku 2016 na 20 par ślubnych aż 11 było spoza Powsina. Tylko 9 to nasi parafianie. Dlaczego? W Powsinie mamy hotel Mrówka, gdzie odbywają się przyjęcia weselne. Nasza parafianka, właścicielka hotelu, proponuje, by również ślub odbył się w pobliskim kościele. Stąd większość par zawiera małżeństwo w naszym sanktuarium. Ciekawe może być zestawienie mówiące, czy małżonkowie przed ślubem mieszkali razem czy osobno. W 2016 r. przyszli małżonkowie z 13 par przed ślubem mieszkali osobno u swoich rodziców. Natomiast 7 par przed związkiem małżeńskim mieszkało już razem. Wobec tego, skoro nie byli jeszcze małżeństwem, to dlaczego już korzystali z praw przysługujących tylko małżeństwom? Dla młodych, wierzących ludzi jest niedopuszczalną, grzeszną sprawą, gdy mieszkają razem przed ślubem. Tak robią ludzie niewierzący. Również w 2015 r. na 23 pary 7 przed ślubem mieszkało razem.

W 2016 r. sakrament namaszczenia chorych przyjęło ogółem 108 osób. Tak duża liczba tego sakramentu wynika stąd, że na terenie naszej parafii, w Bielawie przy ul. Lipowej 1, znajduje się duży Dom Opieki „Medi-system”. Właściwie są tam dwa domy, w których przebywa od 150 do 200 pensjonariuszy. Jeździmy z posługą chorym co dwa tygodnie. Nic więc dziwnego, że aż 91 podopiecznych Domu otrzymało sakrament chorych. Z terenu parafii Powsin w I Piątki miesiąca i na wezwania udzieliliśmy tego sakramentu 8 osobom. Podobne proporcje są uwidocznione w tabeli za rok 2015.

W 2016 r. były 93 pogrzeby, 33 z parafii Powsin, 60 spoza. Pogrzebów z udziałem Kościoła było 91, pozostałe 2 były całkowicie świeckie, bez obrzędów religijnych. Podobnie sprawa wyglądała w roku 2015. Również pouczający jest wykaz zmarłych, którzy byli zaopatrzeni sakramentami. Trzy sakramenty (spowiedź, Komunia św., Oleje św.) w 2016 r. przyjęło 30 osób, w 2015 r. 32. Namaszczenie olejem św. w 2016 r. miało 23 chorych, w 2015 r. 16. Bez sakramentów w 2016 r. zmarło 37 osób, w tym 8 nagle, 3 w wypadkach drogowych, 1 popełniając samobójstwo. Podobne statystyki były w roku 2015. Obserwuje się też coraz więcej pochówków po kremacji zwłok. W 2015 r. było 12 pochówków w urnach, rok później 23. Kremacja ciał ludzkich w większości dotyczy osób, które zmarły bez sakramentów świętych.

Postępująca laicyzacja społeczeństwa robi swoje. Przejawia się wybieraniem dzieciom do chrztu imion pogańskich czy mieszkaniem przyszłych małżonków razem przed ślubem. Jeśli chodzi o pogrzeby, to zaczynają się pojawiać osoby, które życzyły sobie pochówku całkowicie świeckiego, bez udziału Kościoła. Zwiększa się również liczba ludzi, którzy umierają bez sakramentów świętych. Jest coraz więcej urn zamiast pochówków w trumnach.

Natomiast pocieszające jest to, że wśród wiernych uczęszczających na niedzielne Msze św. zwiększa się liczba osób przystępujących do Komunii św. i częściej się spowiadających.

ks. Jan Świstak

 

XV WILANOWSKI WIECZÓR KOLĘDOWY

 

W dniu 15 stycznia 2017 r. w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie – dzięki zaproszeniu Ks. Proboszcza Lecha Sitka - odbył się już XV Wilanowski Wieczór Kolędowy. Organizatorami tego pięknego, jubileuszowego koncertu było Centrum Kultury Wilanów i Wilanowskie Towarzystwo Chóralne. Licznych, już niemal stałych słuchaczy, serdecznie powitał dyrektor CKW Robert Woźniak. Po tym Joanna Niewiadomska-Kocik z Wilanowskiego Towarzystwa Chóralnego, przytoczyła kilka wzruszających zdań w pełni oddających treść i znaczenie tego koncertu: „Stary czy młody, wierzący czy obojętny religijnie - gdzież jest Polak, dla którego melodie: Bóg się rodzi… Wśród nocnej ciszy… ,W żłobie leży… - nie stanowiłyby części własnej duszy? Zrosły się one nierozerwalnie z polskością, której są wykwitem, a mogą być słusznie dumą” – pisała Ewa Kossak w swej urokliwej książce o tradycjach i obyczajach ”polskiego roku”. Podobnie brzmiących zachwytów nad rodzimą twórczością kolędową, można w polskiej literaturze odnaleźć bardzo wiele.

Wykonawcami ponad 2,5–godzinnego koncertu kolęd, kantyczek i pastorałek byli:

  1. Zespół śpiewaczy „Powsinianie” z Centrum Kultury Wilanów (opieka artystyczna – Grzegorz Toporowski, przy akompaniamencie sześcioosobowej kapeli),

  2. Chór Klubu Seniorów „Radosna” z Centrum Kultury Wilanów (opieka artystyczna – Grzegorz Toporowski),

  3. Zespół Grupa 30+ z Centrum Kultury Wilanów (opieka artystyczna – Mikołaj Gąsiorek, przy akompaniamencie sześcioosobowej kapeli),

  4. Chór Maksymilianum z parafii św. Maksymiliana z Warszawy (dyrygent – Andrzej Kondej),

  5. Chór Epifania z parafii Miłosierdzia Bożego na Saskiej Kępie (dyrygent – Zuzanna Falkowska),

  6. Chór „Con Brio” z parafii św. Elżbiety w Powsinie (dyrygent – Tadeusz Zwierzchowski),

  7. Chór Liturgiczny parafii N.M.P. Wspomożenia Wiernych w Zalesiu Dolnym (dyrygent – Paweł Ginda),

  8. Chór Konstancińskiego Domu Kultury GRAPA FAMILY (dyrygent – Aleksandra Puacz-Markowska),

  9. Chóry parafii Bożej Rodzicielki w Klarysewie i Bogurodzicy Maryi z Jelonek (dyrygent – Józef Stępień),

  10. Wilanowskie Towarzystwo Chóralne (dyrygent – Andrzej Kocik)

Po zakończeniu każdego występu, na ręce opiekuna artystycznego zespołu lub dyrygenta chóru, wręczano bardzo wymowne figurki. Były nimi Anioły Harmonii, wykonane przez dzieci niepełnosprawne.

W tym krótkim tekście nie mogłam przytoczyć różnorodnych i wzruszających treści śpiewanych utworów. Nie jest też możliwe opisanie słowami widocznego zaangażowania emocjonalnego, a także profesjonalnego warsztatu muzycznego wszystkich śpiewających i grających. Na takim koncercie trzeba koniecznie być, żeby współuczestniczyć w kultywowaniu naszej pięknej, na wskroś polskiej tradycji. Jest ona wyrazem przejmującej, chóralnej modlitwy wznoszonej do Bożego Dzieciątka (np. …Podnieś rękę Boże Dziecię, błogosław Ojczyznę miłą…), a także wychwalającej przymioty Bogurodzicy Maryi (np. Święta Panienka Syna kołysała… czy Lulajże Jezuniu…). Jest to zbieżne ze słowami Adama Mickiewicza, który w roku 1841 w wykładach z literatury słowiańskiej mówił: „Nie wiem, czy jaki inny kraj może się pochlubić zbiorem podobnym do tego, który posiada Polska…. Mówię o zbiorze Kantyczek… Uczucia w nich wypowiedziane, uczucia macierzyńskie, gorliwej czci Najświętszej Panny dla Boskiego Dzieciątka, są tak delikatne i święte, że tłumaczenie prozą mogłoby je spospolitować. Trudno by znaleźć w jakiejkolwiek innej poezji wyrażenia tak czyste, o takiej słodyczy i takiej delikatności”. Mieliśmy okazję uczestniczyć w tej wspólnej uczcie duchowej i za to owocne agape organizatorom, zespołom, chórom i wiernym uczestnikom tego Kolędowego Wieczoru, serdeczne Bóg zapłać.

Teresa Gałczyńska 18.01.2017 r.

 

ROK 2016 W POWSIŃSKIM ZESPOLE CARITAS

 

Poniżej w tabelach przedstawiamy szczegółowe zestawienie przychodów i rozchodów Parafialnego Zespołu Caritas w Powsinie w 2016 r. Na dzień 31 grudnia 2016 r. Zespół dysponował kwotą 19 553,05 zł, stanowiącą różnicę między przychodami i rozchodami.

 

Lp.

Przychody

Kwota (zł)

1

Środki pozostałe po zamknięciu roku 2015

13 846,22

2

Dobrowolne wpłaty na konto Parafialnego Zespołu Caritas
(w tym kwota 10 200,00 zł z 1% podatku za rok 2014 i 2015)

20 550,00

3.

Przychody z kiermaszu adwentowego

8 470,00

4.

Sprzedaż świec

3 839,00

5.

Odsetki bankowe

117,96

 

RAZEM

46 823,18

 

Lp.

Rozchody

Kwota (zł)

1.

Zakup węgla

12 700,00

2.

Zakup produktów do paczek świątecznych

7 028,10

3.

Zakup lekarstw

4 121,15

4.

Dofinansowanie remontu

403,88

5.

Zakup świec

2 774,00

6.

Prowizje bankowe

243,00

 

RAZEM

27 70,13

 

Serdeczne Bóg zapłać wszystkim Parafianom za ofiary i wszelką pomoc. Wielkie dzięki za wsparcie Siostrom Felicjankom. Ponawiamy apel o wskazywanie nam rodzin oraz osób samotnych z terenu parafii Powsin, znajdujących się w trudnej sytuacji bytowej. Abyśmy mogli objąć ich opieką, musimy o nich wiedzieć. Serdecznie zapraszamy do wspólnego wolontariatu w powsińskim Caritas!

 

W imieniu Parafialnego Zespołu Caritas w Powsinie Teresa Wyszyńska

 

KRONIKA PARAFII STYCZEŃ 2017

 

CHRZTY

15 I Kornel Maurycy Socha, ur. 29 września 2016 roku w Warszawie, syn Mariana Roberta Socha i Agnieszki z d. Bizoń, zamieszkałych w Wilanowie.

29 I Stanisław Olszewski, ur. 24 października 2016 roku w Warszawie, syn Dariusza Piotra Olszewskiego i Iwony Marii z d. Siudzińskiej, zamieszkałych w Powsinie.

29 I Róża Rybicka, ur. 11 lipca 2016 roku w Warszawie, córka Michała Rybickiego i Magdaleny z d. Nogajskiej, zamieszkałych w Powsinie.

 

Nowoochrzczone dzieci, ich rodziców i chrzestnych oddajemy w matczyną opiekę Matki Bożej Tęskniącej-Powsińskiej.

 

ŚLUBY- brak

POGRZEBY

19 I Śp. Janina Hiczewska. Żyła lat 94, mieszkała w Powsinie. Zmarła 16 stycznia 2017 roku w Warszawie, w szpitalu przy ul. Stępińskiej. Ks. Bogdan Jaworek udzielił jej następujących sakramentów: spowiedzi, namaszczenia chorych i Komunii świętej. W I piątki miesiąca przyjmowała Komunię św. Śp. Janina Hiczewska, wdowa, pozostawiła po sobie troje dorosłych dzieci: Ewę z męża Wrzosek, mieszkającą na Sadybie, Mieczysława i jego żonę Teresę, mieszkających na Mokotowie oraz Andrzeja, żonatego, mieszkającego w Australii. Pozostawiła też po sobie sześcioro wnucząt. Świętej pamięci Janinie Hiczewskiej pragnę podziękować za udzielone informacje o mieszkańcach Powsina, którzy brali udział w Powstaniu Warszawskim. Pogrzeb śp. Janiny Hiczewskiej odbył się w Powsinie 19 stycznia 2017 roku. Msza św. przy licznym udziale wiernych została odprawiona o godz. 14:00. Śp. Jania Hiczewska została pochowana w grobie rodzinnym na nowym cmentarzu parafialnym.

 

Dobry Jezu, a nasz Panie, daj jej wieczne spoczywanie.

 

Z ŻYCIA PARAFII

 

  1. KLERYCY – AKTORAMI

W Seminarium Duchownym klerycy III roku wystawili sztukę teatralną „Silniejszy od nienawiści” napisaną na podstawie książki Tima Guénardo o tym samym tytule. W styczniu 2017 r. najpierw na przedstawienie pojechały Siostry Felicjanki. Tydzień później, 14 stycznia, pojechałem do seminarium z parafianami z Powsina, a kolejnego dnia na spektakl wybrało się następne 5 osób.

Sztuka cieszyła się ogromnym powodzeniem. Jeszcze przed Bożym Narodzeniem, gdy klerycy rozpoczynali pierwsze przedstawienie, bilety zostały zarezerwowane do końca stycznia. Autor książki jako małe dziecko został porzucony przez matkę, która, gdy go urodziła, miała zaledwie 16 lat. Tim był katowany przez ojca i z jego ust nigdy nie usłyszał dobrego słowa. W konsekwencji, jako nastolatek, znalazł się w domu poprawczym. Ale i tam nie pozostał długo. Mając kilkanaście lat, trafił na ulicę. Po wielu latach spotkał ludzi związanych ze wspólnotą religijną „Arka”. Dzięki niej poznał Kogoś, kto uwolnił go od brutalnej rządzy zemsty i uczynił Silniejszym od nienawiści.

Sztuka teatralna oparta na wyżej wymienionej książce – autobiografii, a także gra kleryków bardzo spodobały się publiczności. Na zakończenie widzowie, stojąc, oklaskami podziękowali aktorom – klerykom. W przedstawieniach mogliśmy uczestniczyć dzięki Rektorowi Seminarium, ks. Wojciechowi Bartkowiczowi.

PS. Niewielkich rozmiarów książkę „Silniejszy od nienawiści” Tima Guénardo można zamówić w Instytucie Wydawniczym ZNAK, 30-105 Kraków, ul. Kościuszki 37, bezpłatna infolinia: 0 800 130 082, e-mail: [email protected].

 

ks. Jan Świstak

 

KALENDARZ DUSZPASTERSKI NA LUTY 2017

 

 

Intencja modlitw na luty:

Za chorych, o cierpliwość w znoszeniu dolegliwości i życzliwość ze strony najbliższego otoczenia

 

 

5 II 5. NIEDZIELA ZWYKŁA

  • Niedziela Miesięcznej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

  • Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwy i procesja eucharystyczna.

10 II PIĄTEK. ŚWIĘTEJ SCHOLASTYKI, DZIEWICY

  • Św. Scholastyka, dziewica i zakonnica, rodzona siostra św. Benedykta z Monte Cassino. Zmarła w połowie VI w.

11 II SOBOTA. WSPOMNIENIE NMP Z LOURDES

  • NMP objawiła się 14-letniej Bernadetcie Soubirous, w Grocie Massabielskiej w Pirenejach we Francji. Maryja ujawniła dziewczynce swoją nazwę: „Niepokalanie Poczęta”. Wezwała grzeszników do nawrócenia, a cały Kościół do modlitwy i pokuty. Dziś do Lourdes pielgrzymuje około 5 mln osób rocznie. Przybywa tam zwłaszcza wielu chorych z całego świata.

  • W dniu dzisiejszym obchodzimy jubileuszowy XXV Światowy Dzień Chorego pod hasłem: „Zadziwienie Tym, co czyni Bóg: Wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny” (Łk 1, 49).

  • W naszej parafii Dzień Chorego będziemy obchodzić w Niedzielę 12 lutego.

12 II 6. NIEDZIELA ZWYKŁA

  • Z racji Światowego Dnia chorych, który obchodziliśmy wczoraj, dzisiaj o godz. 14:00 odbędzie się w kościele w Powsinie Msza św. za ludzi chorych i w podeszłym wieku. Po Mszy św. w Domu Parafialnym agapa, czyli wspólne spotkanie przy stole, którego oprawę przygotuje Parafialny Zespół Caritas.

  • Po każdej Mszy św. odbędzie się kwesta do puszki dla hospicjum na Mokotowie.

13 II PONIEDZIAŁEK

  • W województwie mazowieckim rozpoczynają się ferie zimowe. Potrwają do 26 lutego.

  • Przed 100-leciem objawień w Fatimie różaniec w naszym sanktuarium o godz. 18:30, po Mszy św. wieczornej.

14 II WTOREK. ŚWIĘTYCH CYRYLA I METODEGO, PATRONÓW EUROPY

  • Św. Cyryl był mnichem i rodzonym bratem biskupa Metodego. Żyli i działali w IX w., często są nazywani apostołami Słowian. Papież Jan Paweł II ogłosił ich patronami naszego kontynentu. Módlmy się przez ich wstawiennictwo za Europę, aby pamiętała o swoich chrześcijańskich korzeniach.

  • Również dzisiaj liturgia wspomina św. Walentego, męczennika z czasów rzymskich prześladowań w III w. Jest patronem chorych, zwłaszcza na epilepsję. W kalendarzu „cywilnym” jest to „dzień zakochanych”. W Anglii i Stanach Zjednoczonych koncerny handlowe zachęcają do obdarowywania upominkami osoby, które darzymy uczuciami. Obyczaj ten w postaci tzw. „walentynek” upowszechnia się w Polsce po 1990 roku. Laicka propaganda odarła Świętego z elementów religijnych. Pozostał tylko wymiar materialny, cielesny.

17 II PIĄTEK

  • Film „Zerwany Kłos” o błogosławionej Karolinie Kózkównej w reżyserii Witolda Ludwika wchodzi do kin całej Polski 17 II 2017 roku. „Zerwany Kłos” niesie przesłanie o sensie cierpienia i zwycięstwie miłości nad nienawiścią. Informacje o filmie, jak również o miejscach jego wyświetlania można znaleźć na stronie www.zerwanyklos.pl.

18 II SOBOTA

  • Dzieci i młodzież z naszej parafii wraz z ks. Stanisławem Podgórskim, siostrą Jolantą, katechetką, oraz niektórymi rodzicami, wyruszają w dniu dzisiejszym na zimowisko, które potrwa do 25 lutego.

  • Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18:00. Poprzedzi ją dziękczynno-błagalna modlitwa różańcowa o godz. 17:30.

19 II 7. NIEDZIELA ZWYKŁA

  • Patronem dnia dzisiejszego jest św. Konrad z Włoch, szlachcic z Piacenzy. W 1315 roku Konrad wstępuje do wspólnoty III zakonu św. Franciszka. Następnie obiera samotne życie pustelnika, ale nie trwa ono długo. Przybywają do niego liczni wierni, prosząc o radę. Umiera w opinii świętości 19 II 1351 r. Jest patronem Sycylii.

22 II ŚRODA. ŚWIĘTO KATEDRY ŚW. PIOTRA APOSTOŁA

  • Kościół przypomina o pobycie św. Piotra w Rzymie. Od IV w. chrześcijanie zbierali się przy Katedrze (Bazylice) św. Piotra na Watykanie i wyrażali jedność w wierze. Jest to także święto papiestwa. Tworzymy jeden Kościół wokół Piotra – Opoki. W dniu dzisiejszym pamiętajmy w naszych modlitwach o Ojcu Świętym Franciszku.

23 II CZWARTEK. ŚW. POLIKARPA, BISKUPA I MĘCZENNIKA

  • Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Jest to choroba cywilizacyjna, coraz częściej występująca wśród ludzi. Nietypowe reakcje, dziwne zachowania i irracjonalne stany lękowe, mogą świadczyć o początkach choroby. Niezwykle ważna jest szybka reakcja otoczenia i zgłoszenie do lekarza psychiatry. Im wcześniej rozpocznie się leczenie, tym większa szansa opanowania depresji, która jest chorobą uleczalną.

  • Tłusty Czwartek. Dzisiejszy dzień zapowiada koniec karnawału. Tradycja nakazuje nam spożywać pączki, faworki i inne smakołyki. Jest to ostatni czwartek przed Środą Popielcową, która rozpoczyna Wielki Post.

25 II SOBOTA

  • Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18:00. Poprzedzi ją dziękczynno-błagalna modlitwa różańcowa o godz. 17:30.

26 II 8. NIEDZIELA ZWYKŁA

  • Dzisiaj rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Jest to czas przebłagania za pijaństwo i inne grzechy, a także czas podejmowania ofiar w intencji nawrócenia grzeszników. Zachęcamy wiernych do podejmowania przyrzeczeń abstynenckich.

  • Koło przyjaciół Radia Maryja zaprasza na Mszę św. o godz. 9:00 i spotkanie formacyjne w domu parafialnym. Po każdej Mszy św. zbiórka ofiar do puszki na dalszy rozwój Radia Maryja i Telewizji Trwam.

  • Jak zwykle w IV Niedzielę miesiąca, suma o godz. 12:00 będzie odprawiana w języku łacińskim ze śpiewem chorału gregoriańskiego.

28 II WTOREK. WSPOMNIENIE ŚW. ROMANA, MĘCZENNIKA

  • Dzisiejszym solenizantom noszącym imię patrona, św. Romana, składamy najlepsze życzenia imieninowe.

  • Uroczysty Apel Jasnogórski o godz. 21:00. Poprzedzi go modlitwa różańcowa o godz. 20:30. Serdecznie zapraszamy na wspólną modlitwę wszystkich czcicieli Maryi Tęskniącej z naszej parafii i okolic.

 

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ

W każdą sobotę i niedzielę Wielkiego Postu w Czerwińsku nad Wisłą.

Sobota w godz.: 10:00; 13:00; 16:00, w Niedzielę o 11:00 i 14:00

Informacje i zapisy od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-16:00

tel.: 604 099 576, e-mail: [email protected]

 

MISTERIUM MĘKI PAŃSKIEJ W SEMINARIUM PALLOTYNÓW
W OŁTARZEWIE POD WARSZAWĄ

Tylko w soboty 11, 18, 25 marca oraz 1 i 8 kwietnia, dwa przedstawienia o godz. 14:00 i 16:30.

Zgłoszenia przyjmuje kleryk Michał.

tel.: 535 342 884 w godz. 14:00-20:00 z wyjątkiem czwartków i niedziel

 

1 III ŚRODA POPIELCOWA

  • Okres Wielkiego Postu trwa od Środy Popielcowej do Mszy Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) włącznie. Podczas Mszy św. w Wielkim Poście przed Ewangelią zamiast Alleluja śpiewa się Chwała Tobie, Królu wieków lub Chwała Tobie, Słowo Boże.

  • W Środę Popielcową Msze św. w naszym kościele o godz. 7:00, 9:00, 16:00 i 18:00. Po homilii odbywa się błogosławieństwo popiołu z gałązek poświęconych w ubiegłoroczną Niedzielę Palmową. Posypanie głów popiołem ma nam przypomnieć znikomość ziemskiego życia. „Pamiętaj, ze jesteś prochem i w proch się obrócisz” oraz czas na pokutę i nawrócenie: „Nawracajcie się i wierzcie Ewangelii”.

  • W dzisiejszym dniu obowiązuje post ścisły, czyli wstrzymanie się od pokarmów mięsnych i spożywanie innej żywności w małych ilościach. Post ścisły obowiązuje od 14 do 60 roku życia. Pozostałe osoby zachowują w tym dniu tylko wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.

  • Od Środy Popielcowej bierzemy II Tom lekcjonarza mszalnego, rok A.

  • Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Są też nazywani żołnierzami niezłomnymi. Chodzi o antykomunistyczne podziemie zbrojne walczące o niepodległość Polski zagarniętej przez sowietów. W latach 1944-1963 z rąk sądów i różnych formacji komunistycznych, sowieckich i rodzimych, zostało straconych bądź zginęło w więzieniach oraz na polu walki blisko 50 000 żołnierzy Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych i innych struktur zbrojnych, które walczyły z okupacją sowiecką. W Ostrołęce ma powstać Muzeum Żołnierzy Wyklętych. Będzie to centrum działań edukacyjno-badawczych nad historią tych niezwykłych ludzi. Można wesprzeć Fundację Muzeum Żołnierzy Wyklętych z siedzibą w Ostrołęce, zarejestrowaną pod numerem KRS 0000516529. Konto Fundacji Bank Zachodni WBK: 11 1090 2590 0000 0001 2604 2472.

 

2 III PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA

  • Dozwolona jest jedna Msza św. wotywna o Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie.

  • Z racji Pierwszego Czwartku Miesiąca nabożeństwo powołaniowe o godz. 17:30.

  • Jak zwykle w czwartki, po Mszy św. o godz. 18:00 wystawienie Najświętszego Sakramentu i Adoracja do godz. 20:00.

3 III PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA

  • Dziesiąta rocznica nominacji Pasterza Archidiecezji Kardynała Kazimierza Nycza na stolicę metropolitalną w Warszawie (2007 rok). Po Mszy św. o godzinie 18:00, po Komunii, śpiewamy hymn dziękczynny Ciebie, Boga wysławiamy…

  • Z racji Pierwszego Piątku spowiedź rano o godz. 6:30 i po południu od godziny 16:30.

  • Do chorych z Komunią św. udamy się od godz. 9:00.

  • Droga Krzyżowa o godz. 17:00 i 18:30.

  • Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 18:00.

  • Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu po zakończeniu Drogi Krzyżowej, potrwa do godz. 20:00.

4 III PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. ŚWIĘTO ŚW. KAZIMIERZA KRÓLEWICZA

  • Święty Kazimierz był synem króla Kazimierza Jagiellończyka. Żył w XV w. Odznaczał się szczególną czystością ducha i miłosierdziem względem ubogich. Zmarł po długotrwałej chorobie płuc w 1484 roku, mając 26 lat. Jego relikwie spoczywają w Katedrze w Wilnie.

  • Dzień imienin naszego Arcybiskupa, Kardynała Kazimierza Nycza. Msza św. o potrzebne łaski dla Dostojnego Solenizanta w naszym kościele o godz. 18:00.

  • Różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godzinie 17:30.

  • Msza św. sanktuaryjna o godz. 18:00 w intencjach zbiorowych z racji Pierwszej Soboty Miesiąca będzie o Niepokalanym Sercu NMP. Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i modlitwy.

5 III 1. NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

  • Niedziela Miesięcznej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

  • Po sumie wystawienie Najświętszego Sakramentu, modlitwy i procesja eucharystyczna.

  • Dzisiejsza taca przeznaczona jest na seminarium duchowne w Warszawie.

  • Gorzkie Żale o godz. 17:00 z nauka pasyjną.

 

31 marca - 2 kwietnia 2017

Rekolekcje Weekendowe dla Małżeństw – w Laskach k/Warszawy

www.malzenstwo.pl

Zgłoszenia i dodatkowe informacje: Freda i Arkadiusz Miąskiewiczowie

tel.: 22 613 21 98 lub 692 699 327, e-mail: [email protected]

 

 

WIZYTACJA DUSZPASTERSKA PARAFIAN - 2017 r.

Jak należy przygotować się na przyjście kapłana?

  1. Na stole przykrytym białym obrusem stawiamy krzyż, świece i święconą wodę z kropidłem. Wodę święconą można otrzymać w zakrystii. Jeśli mamy księgę Pisma Świętego, również kładziemy ją na stole. Sami wcześniej wybieramy krótki fragment, który ktoś z domowników przeczyta na początku wizyty kapłana.

  2. Dzieci i młodzież szkolna wcześniej przygotują zeszyt do religii i ostatnie świadectwo ze stopniem z katechezy.

  3. Na przyjście kapłana oczekuje cała rodzina w komplecie.

  4. Na czas wizyty duszpasterskiej wyłączamy odbiornik radiowy i telewizyjny.

  5. Ofiary złożone podczas „kolędy” będą przeznaczone na inwestycje związane z konserwacją i remontem naszego kościoła.

 

Plan odwiedzin duszpasterskich (ciąg dalszy)

ul. Zakamarek (nr 1-36A włącznie) - 14 lutego, wtorek, od godz. 16.00 /dwóch księży/

ul. Zakamarek (nr 37-45 włącznie) - 15 lutego, środa, od godz. 16.00 /jeden ksiądz/

ul. Zakamarek (od nr 46-do końca, nr 61) - 16 lutego, czwartek, od godz. 16.00 /jeden ksiądz/

ul. Kremowa (nr 3-19 i 21 z literkami włącznie) - 17 lutego, piątek, od godz. 16.00 /dwóch księży/

ul. Kremowa (nr 20, 23, 23 z literkami, 27. 33, 36, 38, 40, 42, 46, 47, 48) - 18 lutego, sobota, od godz. 10.00 /jeden ksiądz/

ul. Kremowa (nr 37, 39, 41, 50 i do końca, nr 65) - poniedziałek, 20 lutego, od godz. 16.00 /jeden ksiądz/

ul. Przyczółkowa (numery nieparzyste, od 91 do końca) - wtorek, 21 lutego, od godz. 16.00 /jeden ksiądz/

ul. Przyczółkowa (numery nieparzyste, od 69 do 89 włącznie) - czwartek, 23 lutego, od godz. 16.00 /jeden ksiądz/

ul. Przyczółkowa (numery nieparzyste, od 35 do 67 włącznie) - piątek, 24 lutego, od godz. 16.00 /jeden ksiądz/

ul. Przyczółkowa (numery parzyste, od 22 do 34A włącznie) i ul. Waflowa - 25 lutego, sobota, od godz. 10.00 /jeden ksiądz/

ul. Starodawna i ul. Rosochata 64 z literkami - 27 lutego, poniedziałek, od godz. 17.00 /dwóch księży/

ul. Przyczółkowa (numery parzyste od 38 do 94 włącznie) - 28 lutego, wtorek, od godz. 16.00 /dwóch księży/

ul. Przyczółkowa (numery parzyste, od 96 do 122 z literkami włącznie) - 2 marca, czwartek, od godz. 16.00 /jeden ksiądz/

ul. Przyczółkowa (numery parzyste, od 124 z literkami do 138 A włącznie) - 4 marca, sobota, od godz. 10.00 /dwóch księży/

ul. Przyczółkowa (numery parzyste, od 138E do końca) - 6 marca, poniedziałek, od godz. 17.00 /dwóch księży/

ul Warszawska (w granicach naszej parafii), ul. Opieńki, Maślaków i Rydzowa, 7 marca., wtorek od godz. 17.00 1 ksiądz

 

Będziemy wdzięczni za przysłanie pojazdów w wyżej wymienionych terminach.

Plan „kolędy” może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od nas.

 

 

Przeznacz je dla potrzebujących z parafii w Powsinie

Jak co roku możesz sprawić, że 1% Twojego podatku dochodowego trafi nie do wspólnego worka podatkowego, a bezpośrednio do ludzi potrzebujących pomocy. Zaufaj nam! Zrobimy dobry użytek z Twoich pieniędzy. Przekaż swój 1% na Caritas w Powsinie (za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Warszawskiej).

  1. Znajdź w swoim formularzu PIT część zatytułowaną: „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)”. Są to rubryki: PIT-28 - pozycje 125, 126; PIT-36 - pozycje 310, 311; PIT-36L - pozycje 95, 96; PIT-37 - pozycje 131, 132; PIT-38 – pozycje 58, 59; PIT-39 - pozycje 51, 52.

  2. Wpisz w odpowiednie rubryki: numer KRS 0000225750 oraz obliczoną kwotę 1% podatku.

  3. W następnej części formularza PIT, zatytułowanej „Informacje uzupełniające”, w rubryce „Cel szczegółowy 1%” podaj:

Zespół Caritas przy Parafii Św. Elżbiety w Powsinie

W imieniu potrzebujących dziękujemy!

 

Msze Św. w naszej świątyni:

- w dni powszednie: 7.00 i 18.00

- w niedziele: 7.00, 9.00, 10.30 dla dzieci, 12.00 i 18.00

Spowiedź: na pół godziny przed Mszą Świętą i podczas Mszy

Kancelaria czynna: od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-9.00 i 16.00-17.00

Telefon: (0-22) 648 38 46

nr konta bankowego Parafii: 89 1240 2135 1111 0000 3870 8501

Parafialny Zespół Caritas: magazyn czynny w drugą i czwartą sobotę miesiąca 10.00-11.00 w Domu Parafialnym, ul. Przyczółkowa 56,

nr konta bankowego: 93 1240 2135 1111 0010 0924 9010

e-mail: [email protected]

e-mail Wiadomości Powsińskich: [email protected]

http:www.parafia-powsin.pl

Bóg zapłać za ofiary na pokrycie kosztów druku gazetki!

Redakcja WP działa pod opieką ks. Lecha Sitka. Sprawy dotyczące parafii Powsin opracowuje ks. Jan Świstak. Redaktor Naczelny: Agata Krupińska, Redakcja: Maria Zadrużna, Teresa Gałczyńska, Justyna i Michał Chodakowscy, Aleksandra Kupisz-Dynowska, Tomasz Wyszyński.

 

Nakład: 350 egz.