MADONNO, CZARNA MADONNO, JAK DOBRZE TWYM DZIECKIEM BYĆ…
KARTKA Z POWSIŃSKIEGO KALEDARZA
JAN GODLEWSKI (1900-1918), OBROŃCA LWOWA
XIV DZIEŃ PAPIESKI – "JAN PAWEŁ II - ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE"
KALENDARZ DUSZPASTERSKI NA LISTOPAD 2014
Zbliża się Uroczystość Wszystkich Świętych, gdy pójdziemy na cmentarze, aby zapalić znicze i położyć wiązanki kwiatów na grobach. Modlimy się w tym dniu za zamarłych. Dlaczego właściwie wspominamy zmarłych? Czy dlatego, że byli na bliscy lub łączyły nas z nimi różne sprawy życia? Kościół pierwszego listopada wspomina Wszystkich Świętych, czyli naszych braci i siostry, którzy osiągnęli Boga – cel swojej ziemskiej pielgrzymki. Wielu z nich czcimy na ołtarzach i uczymy o nich dzieci i młodzież na katechezach. Wielu jednak świętych jest bezimiennych, żyli w wielkiej miłości wobec Boga i ludzi, i otrzymali nagrodę za swoje ziemskie czyny – Jezusa Chrystusa, który jest Alfą i Omegą świata i każdego człowieka. Wspominamy zmarłych, bo wierzymy w zmartwychwstanie i życie wieczne. Bóg jest Światłością świata i pragnie nas zanurzyć w wiecznej światłości. Lecz początek nowego życia jest już na ziemi. Jeśli nasze uczynki są światłem dla innych ludzi, to już teraz mamy udział w tajemnicy życia wiecznego.
Zapalone znicze na grobach nie są tylko wyrazami pamięci, lecz przypominają o wiecznej światłości. Usuwajmy więc ciemności grzechu i zła z naszego życia, korzystajmy ze skarbów Kościoła: modlitwy, odpustów, sakramentów, a szczególnie spowiedzi i Eucharystii. Szatan sprowadził śmierć na świat, nie miejmy udziału w bezowocnych uczynkach ciemności. Bóg nas wzywa do życia pełnego światła, a w konsekwencji do życia w wieczności. On oświeca każdego człowieka, który na ten świat przychodzi. Pozwólmy Mu gościć w naszym sercu, aby nas przyjął do Ojczyzny w Niebie.
MADONNO, CZARNA MADONNO, JAK DOBRZE TWYM DZIECKIEM BYĆ…
Minęło kilka tygodni od nawiedzenia kopii Obrazu Jasnogórskiego w naszej parafii, a doniosłość tego wspólnotowego wydarzenia pozostaje nadal w żywej pamięci. Dlatego jeszcze raz pozwolę sobie na chwilę retrospekcji, żeby nie utracić od zapomnienia tamtych szczęśliwych godzin spotkania z Matką Chrystusa i Matką Jego Kościoła, który my sami stanowimy.
Duszpasterze i licznie zebrani wierni, w tym członkowie powsińskiego chóru Con Brio oraz grupa Powsinian w swoich wilanowskich strojach ludowych, wyruszyli na Jej powitanie w uroczystej procesji. Na czele niesiono krzyż, oświetlany dwoma lampionami oraz sztandar Bractwa Trójcy Przenajświętszej. Kiedy czekaliśmy przy placu zabaw na naszych oczach zapadał zmrok i wtedy przyszła mi na myśl piękna pieśń/modlitwa:
„Zapada zmrok już świat ukołysany,
zaśpiewać chcę w ostatnią chwilę dnia.
Chociaż fizycznie dzień 26 września 2014 r. (piątek) powoli „odfruwał”, to nasza uczta duchowa właśnie zaczynała się i trwała, według opisanego w poprzednim artykule harmonogramu, aż do sobotniego wieczora. Nikt nie jest w stanie wyobrazić sobie, ile w tak krótkim, jak na spotkanie z Matką Pana modlitewnym czasie, zaniesiono podziękowań i próśb. Ile aktów strzelistych, za Jej pośrednictwem, skierowano do Miłosiernego Boga? Ile dobrego zasiano w czasie Mszy św. i wielu nabożeństw, ku przemianie serc naszych? Wreszcie, jak zaowocują ufne rozmowy i modlitwy, które kierowaliśmy do Niej z cichych, prawie niewidocznych zakątków naszego kościoła. Bo gdzie siadaliśmy z naszą ziemską Mamą, jak chcieliśmy się Jej zwierzyć, prosić o poradę, wyznać największą tajemnicę, czy przekazać kolejną, nie raz jakże trudną do spełnienia, prośbę? Odbywało się to zazwyczaj, sam na sam, w miejscu znanym i bezpiecznym. Dlatego parafianie i pielgrzymi wykorzystywali każdą chwilę na to niezwykłe spotkanie z Matką Bożą. Wiele osób podzieliło się ze mną swoimi przeżyciami, a niektórzy wyrazili zgodę na ich opublikowanie, za co składam wszystkim serdecznie Bóg zapłać. Każdemu ze swoich rozmówców zadawałam takie same pytania: Dlaczego tu jesteś w ten weekendowy czas i jak przeżywasz spotkanie z Maryją, która nawiedziła naszą parafię w kopii Cudownego Obrazu Jasnogórskiego?
Karolina Tarnowska (z ul. Ruczaj) – „Na Jasnej Górze bywam bardzo często, ale takiej okazji do spotkania z Matką Bożą, nie mogłam opuścić! Tym bardziej, że mam tu sporo znajomych ze strony babci i mamy, chociaż sama wychowałam się po drugiej stronie Wisły w parafii Zerzeń. Lubię tu przyjeżdżać, bo zarówno ludzie jak i parafie, były i są do siebie bardzo podobni pod wieloma względami, przecież to Wiślacy”.
Robert Woźniak(dyrektor Centrum Kultury Wilanów) – „Miałem się włączyć tylko do prac organizacyjnych, ale niespodziewanie przypadł mi zaszczyt częściowego zapewnienia oprawy muzycznej tej wielkiej uroczystości. Zastanawiam się i próbuję odczytać, co Matka Boża chce mi powiedzieć przez fakt wielogodzinnego przebywania z Nią, grania i śpiewania na Jej cześć?”
Piotr Pietrzak(ministrant lat 17) – „Jak to jest jedyny obraz, który nawiedza całą Polskę w tak uroczysty sposób, to jestem tym pozytywnie przytłoczony. Czuje się ten wspaniały nastrój wielkiego parafialnego święta, które na stałe pozostanie w mojej pamięci”.
Piotr Raczyński (ministrant z Zawad, lat 10) – „Mam w sercu wielką radość, że mogę uczestniczyć w takim rzadkim wydarzeniu. Ale smutków też nie brakuje. Niedawno zmarł nasz kolega na raka mózgu. Dlatego proszę Matkę Bożą, żeby ludzie nie chorowali na nieuleczalne choroby”.
Dawid Latoszek (ministrant lat 12) – „Ja każdego roku jeżdżę na Jasną Górę i zawierzam swoje życie Matce, która nawiedziła teraz nasz kościół. Moje wewnętrzne przeżycia potęguje obserwowana otwartość wspólnych przeżyć, którym towarzyszy radość, a nie rzadko smutek i łzy”.
Michał Jerzak (ministrant lat 13) - „Dla mnie to wielka szansa na złożenie próśb o pomoc w nauce. Byłem dobrym uczniem w podstawówce a teraz jestem uczniem gimnazjum Kopernika, ale tu są sami dobrzy uczniowie! Dlatego modlę się: Matko Boża proszę o wytrwałość i pracowitość, żebym mógł sprostać tej dużej konkurencji oraz osiągnąć zamierzony cel”.
Ewa (lat 34) – „Przyszliśmy tu z mężem i dziećmi, żeby przekazać im swoją postawę, nasze przywiązanie do kościoła, i że to wiara jest wielkim wsparciem w naszym rodzinnym życiu”. Syn pani Ewy Wojtek (lat 7) – „A ja myślałem o Matce Bożej, że Ją bardzo kocham!”.
Hanna Kiełbiewska (z Bielawy) – „Mam Jej tyle do przekazania, że nie wiem od czego zacząć? Bardzo dziękuję, ale chyba o jeszcze więcej proszę. Łzy same płyną, bo z tym ogromem życiowych węzełków trudno sobie poradzić. Złożyłam je przed naszą Orędowniczką w nadziei, że z Jej pomocą da się zaradzić każdej, nawet najbardziej beznadziejnej, ludzkiej sytuacji”.
Karolina Janek (lat 86) – „Jestem wierząca i praktykująca. Cieszę się, że mogę stanąć przed Jej obliczem i podziękować za całą naszą rodzinę i prosić o dalsze błogosławieństwo, zwłaszcza dla mojego męża. Proszę, żeby dobry Bóg zachował nas jeszcze oboje przy życiu”.
Irena Trzewik, Maria Łopacińska, Stanisława Kłos – „Jest to bardzo oczekiwane i wzruszające spotkanie, bo każdy wierzący w trakcie takiego nawiedzenia odkrywa na nowo stan swego ducha w trakcie modlitw i nabożeństw, prosi, obiecuje poprawę, podejmuje mocne postanowienia, a nade wszystko dziękuje: Za to coś mi Panie dał, za to przed czym nas uchronił”.
Monika Przygodzka (z d. Gładecka) – „Nawiedzenie naszej parafii to dla mnie Wielki Dar. Kilkakrotnie pielgrzymowałam pieszo na Jasną Górę, a dziś Nasza Matka przychodzi do mnie. Klęcząc przed Świętym Obrazem zawierzyłam całą moją rodzinę, moje małżeństwo (dzisiejsza data zbiega się z rocznicą naszego ślubu). Królowo naszych rodzin, naszych domów, naszej parafii, Królowo Polski, upraszaj nam u Twego Syna zdolność przebaczania, cierpliwość i miłość w codziennym życiu. Dopełnieniem mojej modlitwy niech będą słowa pieśni: „Maryjo Nasza Matko, Święta Królowo, prowadź nas, chcemy być z Tobą. Bo Ty wszystkie drogi znasz do Nieba bram. Weź nas za rękę, a my pójdziemy za Tobą”.
Wiele rodzin przybyło na Mszę św. dla małżonków, w trakcie której odnowili swoje śluby, zawarte m.in. nawet przed 50-cioma i więcej laty. Dla mnie było to o tyle podniosłe przeżycie, że przed Matką Jasnogórską w Częstochowie odnawialiśmy 25-tą, a teraz w Powsinie 40-tą rocznicę naszego ślubu, dziękując Jej za opiekę i wstawiennictwo. „Kryzys w jakim obecnie znalazła się rodzina, niesie za sobą bardzo wiele negatywnych skutków” – mówił ks. Jan Świstak, przywołując na wstępie swojej homilii słowa ks. Kardynała Stefana Wyszyńskiego: „Rodzina Bogiem silna, fundamentem narodu”. To, że ten fundament narodów ulega widocznej erozji i bije na alarm, zauważyli też Ojcowie Kościoła w trakcie Synodu o rodzinie, który obradował w Rzymie od 5 października 2014 r. Ufam, że jeszcze nie wszystko stracone, a potwierdzeniem tego jest postawa i słowa, jakie kierowali do Pani Jasnogórskiej i Królowej Polski przedstawiciele naszych wspólnot parafialnych. Zacytuję tylko wybrane fragmenty tych krzepiących, płynących z głębi serca wystąpień:
Aleksandra Ślubowska (gimnazjalistka w imieniu młodzieży): „Dziękujemy Ci Matko, że byłaś wśród nas… za każdą myśl, którą w nas tchnęłaś, za odpowiedź na niezliczoną ilość zadawanych pytań. Dziękujemy za dodawanie nam odwagi, której przy wchodzeniu w dorosłe życie często nam brakuje… Jednak pozostajesz wśród nas w cudownym znaku Maryi Tęskniącej–Powsińskiej. Pozostajesz w naszych sercach nie do końca dorosłych lecz pełnych zapału i pytań o nieznane jutro. Tobie zawierzamy Maryjo naszą przyszłość, naszą młodość, każdą decyzję, którą podejmujemy… Towarzysz w każdym momencie życia i naucz nas kochać, jak tylko Matka potrafi”.
Jacek Wielogórski – zawierzając wspólnotę parafialną Pani Jasnogórskiej powiedział m.in.: „…Matko naszych serc! Nauczycielko ukrytej i cichej ofiary, Tobie wychodzącej naprzeciw nam, grzesznym i słabym, oddajemy w tym spotkaniu całe nasze życie i całą naszą miłość. Nasze prace, radości, nadzieje i nasze cierpienia. Chcemy całkowicie należeć do Ciebie i razem z Tobą iść drogą zawierzenia Chrystusowi obecnemu i działającemu w Kościele. Prowadź nas wszystkich i zawsze swoją matczyną ręką! Użycz naszym rodzinom łaski głębszej miłości i poszanowania budzącego się życia. Strzeż nasze rodziny i wspólnoty, by zawsze trwały w pokoleniowej zgodzie i błogosław dzieło wychowywania ludzi młodych i dzieci. Weź w swą opiekę ludzi w podeszłym wieku, cierpiących z powodu choroby czy samotności - bądź im Pocieszycielką i Uzdrowieniem na duszy i ciele. Zmarłym z naszych wspólnot rodzinnych i duchowych ukaż błogosławiony owoc żywota Twojego, Jezusa”…
Nie zabrakło także oficjalnych wystąpień dzieci (Kamila Wasilczyk, lat 8): „Maryjo, Matko Kochana co na Jasnej świecisz Górze,
powsińskie dzieci przed Twoim Świętym Licem witają Cię.
Choć niejedno dziecię masz, każde bardzo dobrze znasz.
Każde mocno miłujesz, nad każdym pieczę sprawujesz…
Maryjo, Matko miłujemy Cię!
Maryjo, Matko wielbimy Cię!
Za swą Najdroższą Matkę uważamy
i tu w Powsinie na kolanach swe prośby do Ciebie składamy.
Matko nie opuszczaj nas!
Matko chroń nas w każdy czas!”
Miały też miejsce bardzo spontaniczne dziecięce reakcje. I tak, po oficjalnych słowach pożegnania kierowanych do Jej Cudownego Wizerunku przez grupy wspólnotowe, na wezwanie Ojca Paulina: „Proszę mężczyzn do wyniesienia Obrazu”, natychmiast zareagował Piotruś Gałczyński (nasz 5-letni wnuczek), kierując swoje energiczne kroki w stronę ołtarza. Na pytanie, zaskoczonej jego oddalaniem Mamy, gdzie idzie, bez wahania odpowiedział: „No przecież proszono mężczyzn do odprowadzenia Maryi”. Zaraz po tym Nikolka Wasilczyk (4 lata) donośnym głosem zawołała: „Maryjo, kochamy Ciebie! Do zobaczenia w Częstochowie!”
Jakie to szczęście, że Bóg dał nam swoją Matkę, która narodowi polskiemu, w naszej niełatwej historii, spieszyła ze swoją cudowną pomocą i obroną. Dlategoo pamiętajmy o Jasnogórskich Ślubach, których tekst Jan Paweł II nazwał „polską kartą praw człowieka”, wzywającą do dojrzałego życia duchowego. Dbajmy o rodziny, które tworzą fundamenty człowieczeństwa. To w rodzinach powinny być przekazywane wartości, zasady moralne i religijne, wzorce zachowań wobec Boga i innych ludzi. Ale czy są przekazywane w dobie szerzonej ideologii gender, rozpadania się małżeństw sakramentalnych, postępującego sieroctwa emigracyjnego czy wyśmiewanej „staroświeckiej” etyki życia małżeńskiego i rodzinnego? Z tymi i z wieloma innymi niepokojami, stawaliśmy z ufnością przed Czarną Madonną, żeby prosić o siłę ducha i męstwo w przezwyciężeniu tych nasilających się zagrożeń.
W naszej parafii powstał kalendarz na 2014 r. prezentujący osoby, które aktywnie uczestniczyły w życiu naszej parafii i całym swoim życiem świadczyły, że są ludźmi wierzący mi w Chrystusa. W kalendarzu znalazły się krótkie notki na ich temat, natomiast w Wiadomościach Powsińskich będziemy w szerszy sposób przybliżać ich życiorysy.
W tym roku mija 96 lat od odzyskania przez Polskę Niepodległości i śmierci Jana Godlewskiego. Andrzej Melak w naszym miesięczniku „Wiadomości Powsińskie” z listopada 2008 r. tak napisał o obrońcy Lwowa, mieszkańcu Powsina: „Gdy w Warszawie tworzyły się zręby państwowości, we Lwowie toczyły się ciężkie walki z Ukraińcami o przynależność Lwowa do Polski. Walczyli młodzi mieszkańcy Lwowa oraz ochotnicy z całej Polski. Jednym z nich był 18-letni Janek Godlewski. Walczył we Lwowie z wielkim poświęceniem. Gdy w Warszawie Polska odzyskiwała niepodległość, on oddawał młode życie w obronie jej całości. Zginął 11 listopada 1918 r., spoczywa na powsińskim cmentarzu w skromnej, zaniedbanej mogile.”
W różnych tekstach źródłowych podawane są inne daty zgonu Jana Godlewskiego. W książce wydanej w 1928 r., w 10. rocznicę Obrony Lwowa, można przeczytać, że Jan Godlewski zginął we Lwowie 11 listopada 1918 r. Natomiast w wydanym we Wrocławiu w 2008 r. opracowaniu pt. „Cmentarz Obrońców Lwowa, historia i współczesność”, tom 1, autor Wojciech Wojnicz na str. 141 napisał następującą notatkę: „Godlewski Jan rodem z Powsina obok Wilanowa, uczeń VI klasy gimnazjum Reya w Warszawie, syn Pawła i Marianny z Gołębiowskich, lat 17, sekcyjny jazdy wojewódzkiej dla odsieczy Lwowa, ciężko ranny pod Zboiskami, 7 stycznia 1919 r., zakończył życie po kilkudniowych cierpieniach w szpitalu na Technice.” W tym samym opracowaniu na str. 133 została zamieszczona fotografia Jana Godlewskiego w mundurze.
Wyżej cytowane źródła różnią się między sobą co do ilości lat Janka, jak i co do daty jego śmierci. Ponadto jedni piszą, że był uczniem gimnazjum Władysława IV i miał lat 18, a drudzy, że gimnazjum Reya w Warszawie i miał lat 17. Jeszcze inna różnica występująca w ww. źródłach dotyczy jego pochodzenia. Jedni piszą, że był mieszkańcem Powsina, a inni, że jego rodakiem. Jeśli chodzi o problem, czy był on rodakiem, czy tylko mieszkańcem Powsina, to osobiście byłbym zdania, że on tu tylko mieszkał. Dlaczego tak sądzę? Gdyby był rodakiem, to w księgach metrykalnych naszej parafii byłby wpis o jego urodzeniu i chrzcie w Powsinie. Zostało przejrzanych kilka roczników i nie ma w nich żadnych śladów, że był on rodakiem. Wyjaśnienie tego problemu aktualnie jest trudne. Być może jego ojciec, Paweł, pełnił funkcję administratora, czy też dzierżawcy majątku Powsin, którego właścicielem był hrabia Ksawery Branicki z Wilanowa.
Ostatnim problemem, który trudno wyjaśnić, to kwestia grobu Jana Godlewskiego. Czy niewielki grób, obecnie odnowiony po staraniach Andrzeja Melaka, jest symboliczny, czy też faktycznie zawiera szczątki poległego w obronie Lwowa Jana Godlewskiego. Według Andrzeja Melaka, który miał na własność reprint wcześniej cytowanej książki z 1928 r., była też w niej notatka, że starsze siostry Janka dokonały ekshumacji zwłok we Lwowie i przewiozły je do Powsina, gdzie rzeczywiście został pochowany. Ponadto starsi wiekiem parafianie opowiadali, że w tym miejscu na starym cmentarzu, w pobliżu kaplicy, od zawsze był grób Jana Godlewskiego. Jak mawiali: „Tu nic się nie zmieniło.”
Niezależnie od tych rozbieżności Powsinianie mogą być dumni z tego, że wśród nich mieszkał człowiek, który w tak młodym wieku poświęcił swe życie w walce o integralność Ojczyzny. Oddajmy należny mu hołd i zadbajmy, by pamięć o nim była przekazywana przyszłym pokoleniom.
Jak podaje Praktyczny Słownik Biblijny: Amen to hebrajskie słowo, tłumaczone jako „zaprawdę” lub „tak jest”. Katechizm Kościoła Katolickiego w punkcie 1062 podaje, że słowo to pochodzi od tego samego rdzenia, co słowo "wierzyć". Nam, często kojarzy się z Liturgią (kiedy odpowiadamy na słowa wypowiedziane przez kapłana) lub z modlitwą (kiedy kończymy odmawiać określoną modlitwę albo po prostu czynimy znak Krzyża).
Wagę słowa „Amen” oddaje, znane skąd-inąd, Polakom powiedzenie: „jak Amen w pacierzu”, którego synonimem są takie sformułowania jak: „bez wątpienia”, „na sto procent”, „ponad wszelką wątpliwość” czy swojskie „mur-beton”. Amen, nie oznacza zatem, jakby się wydawało, uroczystego zakończenia modlitwy ale postawię wiary osoby modlącej się. Wyraża ono trwałość, niezawodność, wierność (KKK 1062). Izajasz w rozdziale sześćdziesiątym piątym w wersecie szesnastym ( Iz 65,16) o Bogu wiernym swoim obietnicom powie „Bóg prawdy” (dosłownie Bóg AMEN).
W Starym Testamencie używano zwrotu „Amen” aby uroczyście potwierdzić swoją aprobatę dla słów wypowiedzianych przez kogoś innego. W ten sposób słowa innej osoby uznawało się za własne. Już wtedy słowo „Amen” miało zastosowanie w liturgii jako odpowiedź na wypowiadaną przez kapłana modlitwę. Jezus chcąc potwierdzić ważność swoich słów, podkreślał je słowem Amen, tak jak odnotowano w dziewiątym rozdziale Ewangelii Marka (czasami słowo „Amen” tłumaczone jest jako „zaprawdę”).
Młody, tworzący się Kościół Chrystusowy, przejął zwrot Amen, przeważnie go nie tłumacząc. W Nowym Testamencie, święty Paweł w Liście do Koryntian, napisze: „Bo jeśli będziesz błogosławił w duchu, jakże na twoje błogosławienie odpowie "Amen" ktoś niewtajemniczony, skoro nie rozumie tego, co ty mówisz? Ty wprawdzie pięknie dzięki czynisz, lecz drugi tym się nie buduje.” (1 Kor 14,16), nadając słowu „Amen” szerszą liturgiczną aklamację. Przykład prośby o wysłuchanie modlitwy, zaakcentowanej słowem „Amen” znajdziemy w liście do Galatów (Ga 6,18): „Łaska Pana naszego Jezusa Chrystusa niech będzie z duchem waszym, bracia! Amen”. W Liturgii zwrotem „Amen”, a wiec nietłumaczonym z hebrajskiego, do dziś kończy się modlitwy, psalmy, błogosławieństwa, formy sakramentalne i kazania.
Amen rozumiane jako „niech tak się stanie” jest nie tylko deklaracją, ale realnym aktem woli, słowo jest znakiem dyspozycji i postawy życia, które można zamknąć w słowach „oby tak się stało jak powiedziano”. Jak zatem wyobrazić sobie sytuację w pełni oddającą znaczenie tego hebrajskiego słowa? Możemy przyjrzeć się scenie Zwiastowania, kiedy Maryja wypowiada słowa: „Oto Ja służebnica Pańska, niech Mi się stanie według twego słowa!”.
Zatem, niech tak się stanie, jak modlimy się w Modlitwie Pańskiej. Amen.
Aleksandra Kupisz- Dynowska
JAK ŻYĆ ZWYCZAJNIE I UŚWIĘCAĆ SWOJĄ CODZIENNOŚĆ
Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych rekolekcjach, w czasie, których poznawaliśmy sposób podejścia do życia chrześcijanina według zasad duchowości Świętej Teresy z Lisieux zwanej „Małą” Tereską. Święta ta jest bardzo interesująca z kilku powodów. Będąc zwykłą zakonnicą, która nie zrobiła w życiu nic szczególnego oprócz rzetelnego wykonywania swoich codziennych obowiązków, stała się niezwykłą Świętą, jedną z trzech kobiet w całej historii, którym przyznano tytuł Doktora Kościoła. Zadziwiające jest to, że jej duchowość i relikwie cieszą się obecnie ogromnym zainteresowaniem wiernych, a także osób spoza Kościoła. Chociaż żyła w XIX wieku a została kanonizowana dawno temu tzn., w roku 1925, współcześnie Bazylikę pod jej wezwaniem w Lisieux odwiedza około 2 milionów pielgrzymów rocznie.
Całodzienne rekolekcje dla rodzin w Sulejówku zorganizowane przez Instytut Świecki Notre Dame de Vie miały na celu nie tylko zrozumienie tego fenomenu, poznanie idei i zasad, którymi kierowała się św. Tereska, ale przede wszystkim pozwoliły nam na pewne wyciszenie, refleksję nad tym co było przedstawiane w czasie konferencji i spokojną modlitwę. Były to już drugie rekolekcje organizowane przez ten Instytut, w których uczestniczyliśmy całą rodziną, wcześniejsze miały miejsce w Częstochowie i trwały trzy dni. Dużą zaletą rekolekcji jest bardzo dobre wyważenie czasu przeznaczonego na konferencję, modlitwę, a także na indywidualne rozmyślania. Oprócz Mszy św., w której uczestniczyliśmy razem z dziećmi, mieliśmy ponad 1,5 godziny zupełnie dla siebie, które można było poświęcić na spacer, refleksję, lekturę, także z możliwością spowiedzi bądź indywidualnej rozmowy z księdzem.
Okazało się, że Święta Tereska burzy nasze wyobrażenia czy stereotypy jakie wiążemy ze Świętymi Kościoła. Najczęściej bowiem, nawet współcześnie błogosławionymi i świętymi zostają męczennicy jak ksiądz Jerzy Popiełuszko, papieże o nieprzeciętnych osiągnięciach i wielkiej światowej popularności jak Jan Paweł II czy Jan XXIII, bądź też osoby doświadczające szczególnych objawień jak Święta Faustyna. „Mała” Tereska nie wpisuje się w te kategorie, gdyż nie była męczennicą, w czasie swego krótkiego życia nie miała żadnych spektakularnych sukcesów, nie była znana i popularna, a także nie doświadczyła objawień. W czasie rekolekcji mogliśmy się dowiedzieć, że właśnie ta jej przeciętność, „małość”, którą wielokrotnie podkreślała w swoich pismach jest bardzo bliska wielu ludziom. Jednocześnie bowiem mimo trudności życiowych i śmiertelnej gruźlicy potrafiła uświęcać każdą chwilę życia. Żyła pragnieniem posiadania pełnej miłości Jezusa, intencją zjednoczenia z Bogiem i „zuchwałą ufnością” w Jego przebaczającą moc. Uświadamiała sobie swoją niedoskonałość i małość jednak to ją nie załamywało ani nie paraliżowało, przeciwnie tym bardziej starała się wykonywać rzetelnie swoje zwykłe obowiązki wobec sióstr i modlić się w prosty sposób. Trudno uwierzyć, że to wystarczyło do uznania ją za Świętą, lecz to właśnie prostota i zwyczajność jest siłą przyciągania tej duchowości. Jest to dowód, że życie każdego z nas, bez względu na to czym się zajmuje zawodowo i do czego ma zdolności, może być uświęcone bez spektakularnych czynów, ale poprzez odpowiednie przeżywanie codzienności i rzetelne wykonywanie obowiązków wobec bliźnich z ufnością w miłość Boga do każdego z nas. Ważne jest praktykowanie regularnej modlitwy, w tym modlitwy w ciszy polegającej po prostu na skierowaniu swojej uwagi ku Bogu.
W rekolekcjach biorą udział nie tylko dorośli - rekolekcje są przeznaczone dla rodzin! Wszyscy spotykają się na Mszy świętej i na wspólnym posiłku. Natomiast w pozostałych częściach dnia dzieci mają swój własny program. Przed południem uczestniczą w katechezie, w czasie, której wspólnie z prowadzącymi poznają Boga i uczą się spotykać Go w osobistej modlitwie. Po południu natomiast można (wreszcie) się bawić – tym razem było to w towarzystwie siostry Faustyny. Dzieci odwiedziły ją w jej ogrodzie, kuchni, pracowni malarskiej i w innych miejscach, za każdym razem biorąc udział w specjalnych konkurencjach.
Jest to bardzo dobre i praktyczne rozwiązanie dla rodziców: cała rodzina bierze udział w dniu skupienia, a jednocześnie dzieci mają zapewnioną opiekę i zajęcia w trakcie gdy rodzice uczestniczą w konferencjach, dyskusjach i mają czas na osobistą refleksję.
Zachęcamy do uczestniczenia w tego typu rekolekcjach. Następne planowane są na sobotę 13 grudnia 2014 r. Wszystkie informacje są dostępne u ks. Grzegorza Demczyszaka, który także posługiwał duszpastersko w trakcie rekolekcji i współpracuje na bieżąco z organizatorami.
Od Redakcji: Święta Teresa od Dzieciątka Jezus, została beatyfikowana przez Piusa XI w 1923 r. a dwa lata później kanonizowana. W 1927 r. Pius XI ogłosił ją główną patronką misji katolickich. W 1999 r. św. Jan Paweł II ogłosił św. Teresę doktorem Kościoła. Warto sięgnąć po książkę ”Dzieje duszy”, w której św. Teresa opisała swoje przeżycia i cierpienia związane z „małą drogą dziecięctwa Bożego”- drogą jak się okazało do doskonałości.
Zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu Polski tegoroczny Dzień Papieski obchodzony był 12 października 2014 r. pod hasłem: „Jan Paweł II – Świętymi Bądźcie!” To wezwanie do świętości zostało zaczerpnięte z Księgi Kapłańskiej, gdzie Pan Bóg nawołuje: „Bądźcie więc świętymi, bo Ja jestem święty, Pan, Bóg wasz!” (Kpł 11, 45). „Świętość Boga, jest absolutnym „oddzieleniem” od wszelkiego zła moralnego, wykluczeniem i bezwzględnym odrzuceniem grzechu; równocześnie jest ona dobrocią absolutną, poprzez którą Bóg jest nieskończenie dobry sam w sobie, a także względem stworzeń” – nauczał Jan Paweł II.
Ktoś zapyta: świętość w dzisiejszym świecie? Przecież z niej szydzą albo się wstydzą i z ledwością tolerują, o ile dotyczy innych. Nie rozpatruję więc świętości dzisiejszego świata, bo to temat na niejedną rozprawę naukową, ale właśnie tu i teraz przyglądam się potrzebom świętości wiernych naszej parafialnej społeczności. Jak wielu z nas poszukuje świętości, łaknie jej i za nią tęskni, udowodnił nawet ten bardzo krótki czas Nawiedzenia naszego kościoła przez kopię Obrazu Jasnogórskiego. Niepodważalnym tego wyrazem było: zaangażowanie w organizację tego niezwykłego spotkania, jak i liczna obecność wiernych w kościele, ich modlitwa, adoracja i kontemplacja.
Takim niezaprzeczalnym i niezatartym w naszej pamięci wzorem świętości, jest dla nas Święty Jan Paweł II, który bez reszty oddał się Maryi i Kościołowi. Za to Jego święte życie i kanonizację jesteśmy wdzięczni Bogu. Wyrazem tej wdzięczności w czasie Dnia Papieskiego były modlitwy dziękczynne oraz uświęcanie naszego codziennego życia i wzbogacanie go wrażliwością na potrzeby bliźnich. Po każdej Mszy Świętej zbierano ofiary, którymi Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia” poprzez stypendia, wspiera materialnie i duchowo ponad dwa i pół tysiąca młodych, zdolnych lecz niezamożnych ludzi na terenie całego Kraju. Tę inicjatywę polskiego Kościoła Jan Paweł II, już za życia, określił mianem pomnika „najbliższego jego sercu”.
„Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia" od 13 lat prowadzi program stypendialny wyrównujący szanse edukacyjne młodzieży, pochodzącej z małych miejscowości. W tym roku obejmie pomocą już 2500 osób z 42 diecezji Polski. Środki na stypendia uzyskiwane są przede wszystkim ze zbiórki prowadzonej w trakcie Dnia Papieskiego. Prowadzi kwestę kościelną w polskich i zagranicznych parafiach oraz publiczną na ulicach miast. Na Fundację można też odpisać 1% podatku oraz przekazać darowiznę od organizacji i osób indywidualnych.
Święty Janie Pawle II, wstawiaj się za nami i wspieraj na tej trudnej, wyboistej drodze do świętości. Pomagaj nam żyć w miłości, bo tylko ona może wytyczyć wyraźną granicę oddzielającą nas od zła moralnego, od grzechu.
Teresa Gałczyńska
HARCERKI W POWSINIE!
Wszystko zaczęło się 5 lat temu, kiedy to w Wilanowie powstała 61 warszawska drużyna harcerek "Rivendell". Rivendell to bajkowa dolina pełna wodospadów, zamieszkiwana przez elfy. Nazwa drużyny nawiązuje do książek J.R.R. Tolkiena ("Władca Pierścieni", "Hobbit. Tam i z powrotem"). "Rivendell" należy do szczepu 61 WDHiZ (61 warszawskie drużyny harcerskie i zuchowe ) im. Alka Dawidowskiego, słynnego bohatera "Kamieni na szaniec". Początkowo drużyna działała tylko przy kościele św. Anny, koło pałacu w Wilanowie, ale teraz obszar jej działania obejmuje już niemal całą dzielnicę - Kępę Zawadowską, Wilanów północny i - od niedawna - Powsin.
Drużyna zrzesza dziewczęta w wieku 10 - 16 lat i podzielona jest na 4 zastępy, czyli kilkuosobowe grupki harcerek, którymi opiekuje się starsza dziewczyna, zastępowa. W październiku taki zastęp powstał właśnie w Powsinie, w naszej parafii! Wszystko to dzięki współpracy harcerek z "Rivendell" z ks. Grzegorzem (któremu należą się stokrotne podziękowania), harcerki rozdawały pod kościołem ulotki zachęcające do wstąpienia w ich szeregi i zorganizowały pokazowe zajęcia w szkole podstawowej nr 104. Uczennicom tak spodobały się szyfry i pląsy, że na zbiórkę przybyły całe tłumy przyszłych harcerek. Zastęp Romen tworzą dziewczynki: druhna Aleksandra (zastępowa) oraz Maja i Ania Żmijewskie, Julia Kozłowska, Marianka Gonciarz, Martyna Kowalska, Veronica Zava, Zuzia Chmielewska, Nela, Ala Dynowska i Ania Wietrzyk
Harcerstwo daje coś, czego nie mogą dać żadne inne zajęcia - przyjaźnie, rozwój przez zabawę i poczucie, że nie ma rzeczy niemożliwych. Już wkrótce kolejne zbiórki, kolejne wielkie przygody i wyzwania czekają na świeżo upieczone harcerki! Wszyscy mamy nadzieję, że zastęp zadomowi się w Powsinie, by dziewczęta mieszkające w tej części Wilanowa mogły uczestniczyć w jednocześnie przyjemnych i wartościowych zajęciach.
Zbliża się termin wyborów do lokalnych samorządów. W dniu 16 listopada będziemy mogli zdecydować, kto będzie rządził w dzielnicy, w mieście i województwie. Jeśli chodzi o podstawowy, lokalny szczebel władzy, to kandydatów do rady dzielnicy zazwyczaj znamy, bo są mieszkańcami naszego terenu, a jeśli ich nie znamy, to można zapytać innych, kim są osoby, które kandydują. Natomiast na wyższym szczeblu władzy samorządowej nie zawsze dobrze znamy kandydatów i sugerujemy się ich przynależnością partyjną.
My, jako ludzie wierzący w Boga, wierni nauce Kościoła, nie powinniśmy głosować na osoby z list partii, które nie kierują się wartościami chrześcijańskimi, a wręcz odwrotnie – zwalczają naukę Chrystusa. Również osoby z partii liberalnych, które deklarują się jako katolicy, często tak naprawdę odrzucają naukę Kościoła i są jego przeciwnikami. Zapytacie więc: to na kogo mamy głosować? Z pewnością nie ma ludzi idealnych, świetlanych, którym nie można nic zarzucić. Jednak można znaleźć partie, które nie sprzeciwiają się Kościołowi, do pewnego stopnia kierują się wartościami chrześcijańskimi i w mediach stają w ich obronie. Ktoś może powiedzieć, czy nie lepiej byłoby w ogóle nie pójść do urn wyborczych. Jest to niedobre rozwiązanie. Dlaczego? Z powodu naszej bierności i oportunizmu, do władzy dochodzą ludzie będący z dala od Kościoła i w swych wystąpieniach zwalczających wartości chrześcijańskie. Jeśli Ty nie pójdziesz do urny i nie dokonasz rozsądnego wyboru, to ci, którzy sprzeciwiają się Bogu i Kościołowi wybiorą ludzi mało wierzących lub wręcz niewierzących. Ja osobiście nie chciałbym, aby o losach naszej lokalnej społeczności decydowali ludzie stojący z dala od Kościoła. Wobec tego pójdź i głosuj na kandydatów z naszej społeczności, na ludzi kierujących się w życiu przykazaniami Bożymi.
Biskupi zebrani na 366 Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie 7 i 8 października 2014 r., omawiając nadchodzące wybory samorządowe, stwierdzili: „(…) Każdy obywatel, a wierzący w szczególności, ma prawo i obowiązek uczestniczenia w polityce.” Biskupi zwracają się do wszystkich wiernych z prośbą o świadomy udział w nadchodzących wyborach i głosowanie na osoby nam bliskie na płaszczyźnie wartości chrześcijańskich.
ks. Jan Świstak
5 X Nina Wertel, urodzona 1 maja 2014 r., córka Barbary z d. Osuch i Pawła Łukasza Wertel, pochodzących z parafii Powsin, zamieszkałych w Wilanowie przy ul. Branickiego. Sakramentu chrztu św. udzielił ks. Bogdan Jaworek.
11 X Szymon Piotr Włodarczyk, urodzony 21 grudnia 2013 r., syn Elżbiety Eweliny z d. Milewskiej i Piotra Włodarczyka, zamieszkałych w Warszawie przy ul. Wańkowicza. Rodzice Szymona związani są z Powsinem, ponieważ tu w 2008 r. wzięli ślub kościelny. Sakramentu chrztu św. udzielił ks. proboszcz Lech Sitek.
Nowoochrzczone dzieci, ich rodziców i chrzestnych, oddajemy w opiekę Matki Bożej Tęskniącej-Powsińskiej.
ŚLUBY: brak. Ostatni ślub w naszym kościele był 30 sierpnia 2014 r.
26 IX Śp. Jan Werner. Zgodnie z życzeniem rodziny informujemy, iż śp. Jan Werner zmarł 21 września 2014 r. w domu rodzinnym w Piasecznie przy ul. Kauna. Przepraszamy rodzinę za podanie błędnych informacji w tym zakresie w poprzednich, październikowych WP.
1 X Śp. Krystyna Stolarczyk. Żyła 76 lat. Zmarła 28 września 2014 r. w Warszawie. Mieszkała w Powsinie przy ul. Przyczółkowej. Msza św. pogrzebowa odbyła się 1 października 2014 r. o godz. 12.00 w Powsinie. Natomiast pochówek odbył się na cmentarzu parafialnym w Sobikowie, gdzie jest jej grób rodzinny. Mieszkając naprzeciwko kościoła, w ostatnich latach codziennie uczestniczyła we Mszy św. i przystępowała do Komunii św.
Dobry Jezu, a nasz Panie, daj im wieczne spoczywanie.
Październik to miesiąc różańcowy, maryjny. Stąd też pomysł pana Tadeusza Zwierzchowskiego, naszego organisty, aby w tym czasie w sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej-Powsińskiej urządzać Koncert Pieśni Maryjnych. Pierwszy koncert odbył się w Powsinie 11 września 2005 r. w niedzielę, po święcie Narodzenia Maryi (8 września). Wystąpiły wtedy cztery chóry parafialne: z Klarysewa, Wilanowa, Sadyby i Powsina.
Drugi Koncert Pieśni Maryjnych odbył się 10 grudnia 2006 r., a to dlatego, że w tym czasie (8 grudnia) jest obchodzona uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP. Trzeci raz chóry wystąpiły w niedzielę 9 grudnia 2007 roku. Do Powsina przyjechały wtedy zespoły ze Stegien, z parafii św. Anny w Piasecznie i z Klarysewa, wystąpił także chór powsiński. Czwarty koncert miał miejsce w niedzielę 7 grudnia 2008 roku. Udział w nim wzięły następujące chóry: ze Stegien, z Wilanowa, Klarysewa, Sadyby i z parafii bł. Władysława z Gielniowa na Ursynowie, a także chór z Powsina. W latach 2009 i 2010, ze względu na prowadzone w powsińskiej świątyni prace remontowe, nastąpiła przerwa w organizowaniu Koncertu Pieśni Maryjnych.
Piąty koncert odbył się 9 października 2011 roku. Od tej pory Koncerty Pieśni Maryjnych odbywają się zawsze w październiku, w niedzielę związaną ze Świętem Matki Bożej Różańcowej (7 października). Na piątym koncercie, oprócz chórów biorących udział w poprzednich festiwalach, wystąpił zespół śpiewaczy z parafii w Zalesiu Dolnym. Liczył on 39 osób. Ponadto przybył chór „HEJNAŁ” z parafii św. Ojca Pio z Warszawy-Gocławia. Również po raz pierwszy wystąpił chór z parafii św. Wincentego a Paulo z warszawskiego Bródna. Na zakończenie koncertu, kontynuując tradycję z poprzednich lat, ks. proboszcz Lech Sitek wręczył poszczególnym dyrygentom dyplomy uznania oraz książkę „Sześć wieków parafii powsińskiej”.
Szósty Koncert Pieśni Maryjnych odbył się w niedzielę 14 października 2012 roku. Tym razem wystąpiły gościnnie tylko trzy chóry: ze Stegien (25 osób); Wilanowskie Towarzystwo Chóralne (18 osób) oraz chór „MIRIAM” z Klarysewa ze śpiewakami z warszawskich Jelonek (łącznie 36 osób). Jako czwarty wystąpił chór „CON BRIO” z Powsina (21 osób).
Siódmy koncert w powsińskim sanktuarium odbył się w niedzielę 20 października 2013 roku. Wzięło w nim udział sześć chórów parafialnych: z kościoła św. Anny w Piasecznie (20 osób); Wilanowskie Towarzystwo Chóralne (20 osób); chór z Zalesia Dolnego (29 osób); Chór Łączony z Klarysewa i Jelonek (39 osób); ze Stegien (20 osób) i z Powsina (21 osób).
W ósmym Koncercie Pieśni Maryjnych w sanktuarium w Powsinie, 19 października 2014 r. wystąpiło pięć zespołów śpiewaczych. Jako pierwszy zaprezentował się chór z parafii św. Anny w Piasecznie. Wystąpiło 15 osób z przewagą młodych chórzystów! Dyrygował organista Stanisław Szynkielewski. Drugim zespołem było Wilanowskie Towarzystwo Chóralne, liczące 14 kobiet i 5 mężczyzn w starszym wieku. Brak młodych! Dyrygował Andrzej Kocik, a jego żona, Joanna Kocik, zawodowa nauczycielka w szkole muzycznej, dała oprawa muzyczną, akompaniując na elektrycznych organach. Jako trzeci wystąpił chór łączony „MIRIAM” z parafii Bożej Rodzicielki z Klarysewa i Bogurodzicy Dziewicy z Warszawy-Jelonek. Śpiewało 36 osób: 12 mężczyzn i 24 kobiet. Większość chórzystów to ludzie w starszym wieku. Dyrygował Józef Stępień, emerytowany śpiewak opery warszawskiej, organista w Klarysewie. Czwarty chórem był „MAGNIFICAT” z parafii NMP Matki Miłosierdzia z warszawskich Stegien, liczący 13 kobiet i 6 mężczyzn. Są to starsze osoby, brak młodszego czy średniego pokolenia. Jako ostatni zaprezentował się gospodarz koncertu, chór „CON BRIO” z Powsina. Liczył 12 kobiet i 9 mężczyzn. Większość chórzystów z Powsina to osoby w średnim wieku. Publiczności podobał się utwór wielogłosowy „Mario, Tobie ufam”. Uroku naszemu chórowi dodawały ubiory pań: beżowe żakiety i granatowe sukienki, a także czarne garnitury i muszki mężczyzn. Na zakończenie koncertu, ks. proboszcz Lech Sitek każdemu chórowi wręczył dyplomy uznania oraz po raz drugi „kosz obfitości” – słodycze. Dyrygent chóru z Piaseczna powiedział, że jest bardzo zadowolony z takiej formy podziękowania chórom. „Kosz obfitości” przydał się podczas kolejnych prób chóru, na które chętnie przychodzili śpiewacy.
Koncert Pieśni Maryjnych od kilku lat prowadzi Robert Woźniak, dyrektor Centrum Kultury Wilanów, zawodowy muzyk i wokalista. W tym roku dopisała publiczność i piękna, słoneczna pogoda.
Zgodnie z uchwałą Konferencji Episkopatu Polski, co roku, we wszystkich świątyniach przeprowadzane jest liczenie wiernych przychodzących na Msze święte (dominicantes) i przystępujących do Komunii św. (comunicantes). Takie badania praktyk wiernych Kościoła katolickiego w Polsce w tym roku zostały przeprowadzone w niedzielę 19 października. Poniżej, w formie tabeli, prezentujemy wyniki badań w kościele w Powsinie.
GODZINA MSZY ŚWIĘTEJ |
OBECNI NA MSZY ŚWIĘTEJ |
RAZEM
|
PRZYSTĘPUJĄCY DO KOMUNII ŚWIĘTEJ |
RAZEM
|
||
MĘŻCZYŹNI
|
KOBIETY
|
MĘŻCZYŹNI
|
KOBIETY
|
|||
7.00
|
45
|
59
|
104
|
25
|
35
|
60
|
9.00
|
76
|
94
|
170
|
43
|
63
|
106
|
10.30
|
103
|
180
|
283
|
54
|
108
|
162
|
12.00
|
55
|
88
|
143
|
23
|
47
|
70
|
18.00
|
67
|
111
|
178
|
15
|
31
|
46
|
RAZEM
|
346
|
532
|
878
|
160
|
284
|
444
|
Liczeniem osób uczestniczących w Mszach św. zostali objęci kobiety i mężczyźni od 7 roku życia wzwyż. W tym samym dniu (19 października) na starej plebanii przy ul. Ptysiowej 3 obchodzono Powsiński Dzień Dyni organizowany przez Centrum Kultury Wilanów. Pogoda dopisała i goście również. Niestety, frekwencja w kościele w Powsinie nie była większa jak rekordowa liczba w ubiegłym roku: 1134 wiernych. Wynik tegorocznego liczenia porównajmy z poprzednimi latami:
DATA
|
OBECNI NA MSZACH ŚWIĘTYCH |
PRZYSTĘPUJĄCY DO KOMUNII ŚWIĘTYCH |
24 X 2010
|
866
|
320
|
16 X 2011
|
936
|
342
|
28 X 2012
|
894
|
394
|
20 X 2013
|
1134
|
450
|
19 X 2014
|
878
|
444
|
Z tabeli wynika ciekawe spostrzeżenie dotyczące liczby osób przyjmujących Komunię świętą. Okazuje się, że w bieżącym roku do Komunii św. przystąpiło aż 444 osób, co stanowi nieco ponad połowę obecnych na Mszach św. w dniu liczenia wiernych. Z drugiej strony wyniki liczenia uwidacznia nam fakt, że większość ludzi ochrzczonych, niestety odeszło od Wspólnoty Kościoła Katolickiego. Chodzi o to, aby sami duchowni, jak i wierni świeccy, swoją codzienną postawą pociągnęli innych ludzi, będących z dala od Kościoła, do Chrystusa. Jak to zrobić? Przede wszystkim poprzez dialog i przykład własnego postępowania. Często są to ludzie dobrej woli, ale niedoinformowani, nieznający nauczania Kościoła. W rozmowach dobrze byłoby wyjaśnić im, dlaczego powinniśmy kierować się wartościami chrześcijańskimi w codziennym życiu. Niewiedza i obojętność niewątpliwie utrudniają kontakt z osobami mało wierzącymi. Z racji chrztu świętego jesteśmy misjonarzami w naszym środowisku, gdzie pracujemy, uczymy się i odpoczywamy. Oprócz tego pamiętajmy o naszych braciach i siostrach w codziennej modlitwie skierowanej do Boga.
PS. Serdeczne podziękowania składam osobom, które podjęły się liczenia wiernych w niedzielę 19 października br. Byli to: Jadwiga Rucińska i Zofia Klatka z ul. Zakamarek; Krzysztof i Krystyna Woźniak z ul. Przyczółkowej; Rafał i Aleksandra Dynowscy z ul. Kremowej; Eulalia Penconek z Kabat i Janina Piłat z ul. Przekornej; Jacek Wielogórski z ul. Przyczółkowej i Tomasz Wyszyński z ul. Zapłocie.
Jak już podawałem, w ubiegłym miesiącu Powsin opuściła siostra Fabiola (imię zakonne) Jakimowicz. Obecnie jest w Krakowie w domu dla seniorek. Odeszła też siostra Gracja (imię zakonne) Sugier, która została skierowana do klasztoru w Katowicach. Przez rok opiekowała się 90-letnią siostrą Fabiolą. Zanosiło się na to, że w Powsinie pozostaną tylko trzy siostry: Helena Król, przełożona i katechetka; siostra Donata (imię zakonne) Międlarz, zakrystianka; a także siostra seniorka, Ludwina Papierz. A jednak przełożona polskiej prowincji Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, siostra Grażyna Chmiel, wyznaczyła do Powsina siostrę Miriam (imię zakonne) – Zofię Szewczyk, która do tej pory pracowała w kurii biskupiej w Bielsku-Białej. Siostra Miriam pochodzi z diecezji łódzkiej, z okolic Pabianic. Jest emerytką. W Powsinie będzie służyć pomocą w klasztorze i w kuchni. Nowej siostrze życzymy, aby była zadowolona z pobytu w Powsinie. Szczęść Boże na nowej placówce.
W trzecią niedzielę października (19.10.2014 r.) Centrum Kultury Wilanów zorganizowało IV Powsiński Dzień Dyni. Była piękna, słoneczna pogoda. Główne atrakcje Dnia Dyni odbywały się w budynku starej plebanii przy ul. Ptysiowej 3. Natomiast na tyłach nowej plebanii, od strony kuchni, na palecie została ustawiona wielka dynia – waga: 168 kg, obwód: 280 centymetrów. Olbrzymią dynię z zaciekawieniem oglądało wiele osób, często całe rodziny. Każdy starał się ją sfotografować. Dzieci wdrapywały się na nią i pozowały do zdjęć. Pani Maria Banasiak, która pracuje w kuchni na plebanii, opowiadała, że była zdumiona tak dużą liczbą osób zainteresowanych ogromną dynią.
Dynię wyhodował nasz parafianin, niezwykle skromny człowiek, Jan Klatka z ul. Zakamarek. Zapytałem go, jak doszło do tego, że udało mu się wyhodować tak wielki okaz. Powiedział, że trzy lata temu znajoma wracająca z USA, na jego prośbę, przywiozła ze sobą 8 nasion amerykańskiej dyni. Pierwszą dużą dynię pan Jan wyhodował w 2012 r. Ważyła 242 kilogramy! W 2013 r. dynia przez niego wyhodowana ważyła 177 kilogramów, a w 2014 r. już „tylko” 168 kilogramów. Od czego to zależy? Hodowca odpowiedział, że po prostu od pogody. W naszych warunkach klimatycznych dynia rośnie trzy miesiące. Jeśli maj, czerwiec i lipiec są ciepłe, to osiąga ona największą wagę. Tak było w 2012 roku. Tegoroczna dynia była najmniejsza, ponieważ maj i czerwiec były bardzo zimne. Dopiero lipiec był ciepły i dynia zaczęła rosnąć. Zasadniczo dynia powinna być hodowana pod namiotem z folii. Wówczas nie byłaby narażona na zmiany pogody i osiągałaby o wiele większą wagę. Pan Jan hoduje dynie w przydomowym ogródku. Używa wyłącznie naturalnych nawozów, a do podlewania tylko podgrzanej przez słońce wody w beczce lub z pobliskiego stawu. Dziękujemy panu Janowi za tak wspaniałe okazy dyni!
KALENDARZ DUSZPASTERSKI NA LISTOPAD 2014
INTENCJA MODLITW NA LISTOPAD 2014:
O potrzebne łaski i dary Ducha Świętego dla naszej młodzieży przystępującej do bierzmowania |
2 XI – NIEDZIELA. WSPOMNIENIE WSZYSTKICH WIERNYCH ZMARŁYCH
· Chociaż dzisiaj przypada 31. niedziela zwykła w ciągu roku, to jednak kalendarz liturgiczny (kościelny) daje pierwszeństwo Wszystkim Wiernym Zmarłym. Dzień ten w polskiej tradycji nazywamy Zaduszkami, ponieważ modlimy się o zbawienie wieczne za dusze wiernych zmarłych.
· Msze św. dzisiaj o godz. 7.00, 9.00, 10.30 i 18.00 są odprawiane za zmarłych poleconych w wypominkach.
· Msza św. o godz. 12.00 będzie odprawiona za parafian.
· O godz. 17.00 różaniec za zmarłych.
· W dniu zadusznym można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie kar należnych za grzechy wyspowiadane, ale do końca jeszcze nieodpokutowane. W tym celu należy nawiedzić kościół, odmówić Ojcze Nasz i Wierzę w Boga. Trzeba być w stanie łaski uświęcającej, przyjąć Komunię św. i pomodlić się według intencji Ojca Świętego. Odpust ten ofiarujemy za bliską nam zmarłą osobę. Możemy go zyskać w tym dniu tylko jeden raz.
· Codziennie od 1 do 8 listopada możemy zyskać odpust zupełny za zmarłych, pobożnie nawiedzając cmentarz i odmawiając w ich intencji modlitwy.
4 XI – WTOREK. WSPOMNIENIE ŚW. KAROLA BOROMEUSZA, BISKUPA
· Patron dnia dzisiejszego urodził się we Włoszech w 1538 r. Po ukończeniu studiów prawniczych został mianowany kardynałem i arcybiskupem Mediolanu. Gorliwie wprowadzał w diecezji reformy Soboru Trydenckiego. Niestrudzenie wizytował parafie, odbył też 16 synodów – obrad przedstawicieli duchowieństwa i ludzi świeckich na temat spraw lokalnego Kościoła. Zmarł w opinii świętości w Mediolanie 3 listopada 1584 r. Miał zaledwie 46 lat.
6 XI – PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA
· Nabożeństwo powołaniowe o godz. 17.30.
· Msza św. wotywna o Chrystusie, Najwyższym i Wiecznym Kapłanie o godz. 18.00.
· Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu i adoracja do godz. 19.00.
· Nauka chrzcielna dla rodziców i chrzestnych dziecka dzisiaj o godz. 19.15 w kancelarii parafialnej.
7 XI – PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
· Spowiedź św. rano o godz. 6.30 i po południu od godz. 17.00.
· Do chorych z Komunią św. udamy się o godz. 9.00.
· Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 18.00.
· Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00 do 18.00. Po Mszy św. ponowne wystawienie i adoracja do godz. 20.00.
· Różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17.30.
· Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18.00.
9 XI – NIEDZIELA. ŚWIĘTO ROCZNICY POŚWIĘCENIA BAZYLIKI LATERAŃSKIEJ
· Drugim co do ważności kościołem w Rzymie jest bazylika poświęcona Jezusowi Chrystusowi Zbawicielowi i Świętemu Janowi Chrzcicielowi. Została zbudowana w IV w. przez cesarza Konstantyna Wielkiego na Lateranie w Rzymie.
· Dzisiaj, w drugą niedzielę listopada, przypada Dzień Solidarności z Kościołem Prześladowanym. Dzięki ofiarom składanym dzisiaj do puszek Papieskie Stowarzyszenie Pomocy Kościołowi w Potrzebie skutecznie pomaga prześladowanym chrześcijanom, jak np. w Syrii, Iraku i w krajach islamskich północnej Afryki.
10 XI – PONIEDZIAŁEK. WSPOMNIENIE ŚW. LEONA WIELKIEGO, PAPIEŻA I DOKTORA KOŚCIOŁA
· Dzisiejszy patron żył w V wieku. Wytrwale zwalczał błędy w wierze, zabiegając o jedność Kościoła. Bronił Rzymu przed najazdami barbarzyńców. Nic więc dziwnego, że otrzymał przydomek „Wielki”. Zmarł w opinii świętości 10 listopada 461 r.
· Ze względu na jutrzejsze Święto Niepodległości dzisiaj uczniowie mają dodatkowy dzień wolny.
11 XI – WTOREK. NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI
· Dziś przypada 96. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości po przeszło 123 latach niewoli. W naszych modlitwach polecajmy Polskę i Polaków, a także módlmy się o ożywienie ducha patriotyzmu.
· O godz. 12.00 w naszym kościele odprawiona będzie uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny.
· Pozostałe Msze św. o godz. 7.00, 9.00 i 18.00.
· Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE zaprasza dzisiaj na Mszę św. o uzdrowienie o godz. 19.30. Jest to dobra okazja do spowiedzi. Mszę św. odprawi ks. Jarosław Bonarski.
15 XI – SOBOTA. WSPOMNIENIE ŚW. ALBERTA WIELKIEGO, BISKUPA I DOKTORA KOŚCIOŁA
· Różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17.30.
· Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18.00.
· W trzecią niedzielę listopada przypada Światowy Dzień Pamięci o Ofiarach Wypadków Drogowych. Zachęcamy do modlitwy za tych, którzy zginęli na drogach lub zostali poszkodowani. Módlmy się także za ich bliskich, przeżywających z tego powodu tragedie rodzinne i osobiste.
· Msza św. w 60. rocznicę (1954) urodzin ks. proboszcza Lecha Sitka odprawiona będzie dzisiaj o godz. 9.00.
17 XI – PONIEDZIAŁEK. ROZPOCZĘCIE 40-GODZINNEGO NABOŻEŃSTWA
· Msza św. na rozpoczęcie trzydniowej adoracji odprawiona zostanie o godz. 9.00 na intencję Bractwa Trójcy Przenajświętszej.
· Wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna po Mszy św. o godz. 9.00.
· Spowiedź w dniu dzisiejszym rano o godz. 8.30 i po południu od godz. 17.00.
· Adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzą dzisiaj następujące kółka różańcowe:
- o godz. 11.00 – Kółko Żywego Różańca z Powsina pw. Macierzyństwa NMP
- o godz. 12.00 – Kółko Żywego Różańca z Powsina pw. Wniebowzięcia NMP
- o godz. 13.00 – Kółko Żywego Różańca z Powsina pw. NMP, Królowej Polski
- o godz. 14.00 – Kółko Żywego Różańca z Bielawy
- o godz. 15.00 – Kółko Żywego Różańca z Okrzeszyna
- o godz. 16.00 – Kółko Żywego Różańca z Lisów i Latoszek
- o godz. 17.00 – Kółko Żywego Różańca ze Starych Kabat
· Msza św. z nauką o godz. 18.00.
18 XI – WTOREK. WSPOMNIENIE BŁ. KAROLINY KÓSKÓWNY, DZIEWICY I MĘCZENNICY
· Msze św. w naszym kościele dzisiaj o godz. 7.00,następnie z naukami o godz. 9.00 i 18.00.
· Adorację Najświętszego Sakramentu poprowadzą dzisiaj następujące kółka różańcowe:
- godz. 10.00 – Kółko Różańcowe z Okrzeszyna i Kępy Okrzewskiej
- godz. 11.00 – Kółko Różańcowe z Powsina pw. Wniebowzięcia NMP
- godz. 12.00 – Kółko Różańcowe z Powsina pw. Macierzyństwa NMP
- godz. 13.00 – dzieci szkolne z rodzicami
- godz. 14.00 – Kółko Różańcowe z Powsina pw. NMP, Królowej Polski
- godz. 15.00 – Kółko Różańcowe z Bielawy
- godz. 16.00 – Kółko Różańcowe z Lisów i Latoszek
- godz. 17.00 – Kółko Różańcowe ze Starych Kabat
OBOWIĄZKOWA PRÓBAprzed bierzmowaniem dla młodzieży, która przystąpi do bierzmowania: WTOREK 18.11 o godz. 19.00 w kościele |
19 XI – ŚRODA. UROCZYSTOŚĆ ŚW. ELŻBIETY, PATRONKI PARAFII POWSIN
· Msze św. w dniu dzisiejszym: o godz. 7.00 i 9.00.
· Suma odpustowa za parafian o godz. 12.00, po sumie procesja eucharystyczna.
· Na Mszy św. o godz. 18.00 ks. biskup Rafał Markowski udzieli sakramentu bierzmowania naszej młodzieży. Bierzmowanych będzie 28 osób.
· W trzecim dniu 40-godzinnego nabożeństwa adorację najświętszego sakramentu poprowadzą:
- godz. 10.00 – Kółko Różańcowe z Okrzeszyna i Kępy Okrzewskiej
- godz. 13.00 – Kółko Różańcowe z Powsina pw. Macierzyństwa NMP
- godz. 14.00 – Kółko Różańcowe z Powsina pw. NMP, Królowej Polski
- godz. 15.00 – Kółko Różańcowe z Bielawy
- godz. 16.00 – Kółko Różańcowe z Lisów i Latoszek
- godz. 17.00 – Kółko Różańcowe ze Starych Kabat
20 XI – CZWARTEK. WSPOMNIENIE ŚW. RAFAŁA KALINOWSKIEGO, KAPŁANA
· Józef Kalinowski urodził się w Wilnie w 1835 roku. Otrzymał staranne wychowanie i wykształcenie, został inżynierem wojskowym. Po wybuchu powstania w 1863 r. przyłączył się do walczących i był jednym z jego przywódców. Pochwycili go Rosjanie i zesłali na 10 lat na Syberię. Po odzyskaniu wolności w 1877 r. wstąpił do zakonu karmelitów bosych i otrzymał imię zakonne Rafał. Został wyświęcony na kapłana w 1882 roku. Zmarł w opinii świętości w Wadowicach 15 listopada 1907 roku. Papież Jan Paweł II zaliczył go w poczet błogosławionych, a następnie ogłosił świętym.
21 XI – PIĄTEK. WSPOMNIENIE OFIAROWANIA NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY
· Dzisiejszy dzień jest pamiątką poświęcenia nowego kościoła ku czci Najświętszej Maryi Panny zbudowanego obok świątyni jerozolimskiej w 543 roku. Kościół wspomina dzisiaj przede wszystkim ofiarę, która dokonała się w duszy Maryi w zaraniu Jej świadomego życia pod natchnieniem Ducha Świętego.
22 XI – SOBOTA. WSPOMNIENIE ŚW. CECYLII, DZIEWICY I MĘCZENNICY
· Dzisiejsza patronka mieszkała w Rzymie, ślubowała dziewictwo z miłości ku Chrystusowi i poniosła śmierć za wiarę. W V wieku wzniesiono w Rzymie bazylikę na jej cześć. Święta Cecylia jest patronką muzyki kościelnej.
· Na intencję chóru parafialnego „Con Brio” Msza św. o godz. 18.00.
· Różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17.30.
· O łaski dla członków chóru parafialnego „Con Brio” i w intencjach zbiorowych Msza św. o godz. 18.00.
23 XI – NIEDZIELA. UROCZYSTOŚĆ JEZUSA CHRYSTUSA, KRÓLA WSZECHŚWIATA
· Dzisiejsza uroczystość jest świętem patronalnym Akcji Katolickiej oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży.
· Koło Przyjaciół Radia Maryja zaprasza na Mszę św. o godz. 9.00 w intencji Kościoła, naszej Ojczyzny, katolickich mediów i ofiarodawców.
· Po Mszy św. spotkanie formacyjne w sali parafialnej. Zaprasza ks. Bogdan Jaworek.
· Po każdej Mszy św. zbiórka ofiar do puszki na dalszy rozwój Radia Maryja i Telewizji Trwam. Serdecznie dziękujemy za wsparcie.
25 XI – WTOREK. WSPOMNIENIE BŁ. MARII OD PANA JEZUSA, DOBREGO PASTERZA (FRANCISZKI SIEDLISKIEJ, ZAKONNICY)
· Franciszka Siedliska (imię zakonne: Maria od Pana Jezusa, Dobrego Pasterza) urodziła się w 1842 r. w Roszkowej Woli koło Rawy Mazowieckiej. Założyła Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu zwane po prostu Nazaretankami. Odznaczała się wielką miłością do Boga i bliźniego. Zmarła w Rzymie 21 listopada 1902 roku. Papież Jan Paweł II w 1989 r. ogłosił ją błogosławioną.
28 XI – PIĄTEK. DZIEŃ DZIĘKCZYNIENIA ZA KORONACJĘ
· 28 dnia każdego miesiąca obchodzimy dzień wdzięczności za koronację obrazu Matki Bożej Tęskniącej-Powsińskiej. Uroczystość koronacyjna miała miejsce 28 czerwca 1998 roku.
· Uroczysty Apel Jasnogórski o godz. 21.00. Poprzedzi go modlitwa różańcowa o godz. 20.30. Serdecznie zapraszamy do naszego sanktuarium wiernych z Powsina i okolic.
· Różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17.30.
· Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18.00.
30 XI – PIERWSZA NIEDZIELA ADWENTU
· Okres Adwentu ma podwójny charakter. Stanowi przygotowanie do uroczystości Bożego Narodzenia, kiedy to wspominamy pierwsze przyjście Syna Bożego do ludzi. Równocześnie jest okresem oczekiwania na przyjście Chrystusa na końcu czasów. Nazwa Adwent pochodzi od łacińskiego „adwentus”, co oznacza „przyjście”.
· Pierwsza niedziela adwentu rozpoczyna nowy rok liturgiczny (kościelny).
· Informacja dla lektorów: od pierwszej niedzieli adwentu obowiązuje cykl niedzielnych czytań z roku „B”, natomiast w dni powszednie cykl „I”.
· Ofiary składane dzisiaj na tacę są przeznaczone na potrzeby seminarium duchownego w Warszawie.
· Od jutra rozpoczynają się roraty.Jest to wczesnoporanne nabożeństwo ku czci Najświętszej Maryi Panny. W naszym kościele roraty odprawiane są o godz. 6.30. Rozpoczynają się śpiewem „Godzinek”, czyli pieśni wielbiących NMP. O godz. 7.00 odprawiana jest roratnia Msza św. Roraty odbywają się tylko w dni powszednie.
· 30 listopada Kościół czci św. Andrzeja Apostoła, brata św. Piotra. Wszystkim solenizantom, Andrzejom, składamy najlepsze życzenia Bożego błogosławieństwa, opieki Matki Najświętszej i wstawiennictwa świętego patrona.
RORATY – wczesnoporanne nabożeństwo w adwencie ku czci Najświętszej Maryi Panny odprawiane będzie w dni powszednie o godz. 6.30. Zachęcamy do licznego udziału rodziców wraz z dziećmi. |
2 XII – WTOREK. WSPOMNIENIE BŁ. RAFAŁA CHYLIŃSKIEGO, KAPŁANA
· Błogosławiony Rafał urodził się w Polsce w 1694 r. Po okresie służby wojskowej wstąpił do zakonu franciszkanów, w którym w 1717 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Pełnił posługę kapłańską w wielu klasztorach. Z miłością Boga łączył heroiczne oddanie się w służbie ubogim, chorym i cierpiącym. Zmarł w Łagiewnikach koło Łodzi 2 grudnia 1741 r., mając 47 lat.
4 XII – PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA. WSPOMNIENIE ŚW. BARBARY, DZIEWICY I MĘCZENNICY,
· Z racji przypadającego dzisiaj pierwszego czwartku miesiąca nabożeństwo powołaniowe o godz. 17.30.
· Msza św. wotywna o Chrystusie, Najwyższym i Wiecznym Kapłanie o godz. 18.00.
· Dzisiejszym solenizantkom, Barbarom, życzymy wszelkich łask Bożych przez wstawiennictwo świętej Patronki.
5 XII – PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
· Spowiedź św. rano o godz. 6.30 i po południu od godz. 17.00.
· Do chorych z Komunią św. udamy się o godz. 9.00.
· Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 18.00.
· Wystawienie i adoracja Najświętszego Sakramentu od godz. 17.00 do 18.00. Po Mszy św. ponowne wystawienie i adoracja do godz. 20.00.
6 XII – PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA. WSPOMNIENIE ŚW. MIKOŁAJA, BISKUPA
· Nie zapomnijmy dzisiaj obdarować dzieci choćby drobnym upominkiem.
· Różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17.30.
· Msza św. wotywna o Niepokalanym Sercu NMP o godz. 18.00.
· Po Mszy św. wystawienie Najświętszego Sakramentu, litania loretańska i akt poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.
7 XII – DRUGA NIEDZIELA ADWENTU
· Niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu. Po sumie o godz. 12.00 wystawienie i modlitwy zakończone procesją eucharystyczną.
· W drugą niedzielę adwentu obchodzimy Dzień Modlitw w intencji Kościoła na Wschodzie.
· Po każdej Mszy św. zbiórka do puszek na potrzeby Kościołów w byłych krajach Związku Radzieckiego. Bóg zapłać za wsparcie naszych braci i sióstr na Wschodzie.
Kronikę, dział „Z życia parafii” oraz kalendarz duszpasterski opracował ks. Jan Świstak
GODZINOWY PLAN ZAJĘĆ DODATKOWYCH
w parafii św. Elżbiety w Powsinie
Zajęcie odbywają się w sali katechetycznej naprzeciwko kościoła
|
|||
|
GODZ. 16.30
|
GODZ. 17.30
|
GODZ. 18.30
|
PONIEDZIAŁEK
|
MATEMATYKA szkoła podstawowa
Klasa VI
|
MATEMATYKA
szkoła podstawowa
Klasa V
|
MATEMATYKA
liceum
|
PONIEDZIAŁEK
|
JĘZYK ANGIELSKI Klasa V
|
JĘZYK ANGIELSKI Klasa VI
|
|
WTOREK
/również od października/
|
MATEMATYKA szkoła podstawowa
Klasa IV
|
MATEMATYKA gimnazjum
|
JĘZYK
ANGIELSKI |
WTOREK
/również od października/
|
JĘZYK ANGIELSKI gimnazjum |
JĘZYK ANGIELSKI Klasa IV
|
|
·Zajęcia odbywać się będą w grupach, w miarę potrzeb grupy zostaną podzielone. ·Koszt jednej lekcji trwającej 60 min. To 10zł / za 1 zajęcie płatne w dniu do rąk nauczyciela. ·Na początek młodzież licealną zapraszamy do grupy gimnazjalnej. ·Nauczyciele będą nauczać z naciskiem na przygotowanie do egzaminów końcowych i matury. ·Każde dziecko będzie miało możliwość poproszenia o indywidualne wytłumaczenie trudnego tematu. ·Zapisy na zajęcia przyjmuje ks. Grzegorz Demczyszak |
- w dni powszednie: 7.00 i 18.00
- w niedziele: 7.00, 9.00, 10.30 dla dzieci, 12.00 i 18.00
Spowiedź: na pół godziny przed Mszą Świętą i podczas Mszy
Telefon: (0-22) 648 38 46
nr konta bankowego Parafii: 89 1240 2135 1111 0000 3870 8501
Parafialny Zespół Caritas: magazyn czynny w drugą i czwartą sobotę miesiąca 10.00-11.00 w Domu Parafialnym, ul. Przyczółkowa 56,
nr konta bankowego: 93 1240 2135 1111 0010 0924 9010
Bóg zapłać za ofiary na pokrycie kosztów druku gazetki!
Redakcja WP działa pod opieką ks. Lecha Sitka. Sprawydotyczące parafii Powsin opracowuje ks. Jan Świstak. Redaktor Naczelny: Agata Krupińska, Redakcja: Maria Zadrużna, Teresa Gałczyńska, Justyna i Michał Chodakowscy, Aleksandra Kupisz- Dynowska, Tomasz Wyszyński.