ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY (ŚDM) W KRAKOWIE – NAJŚWIEŻSZE I ŹRÓDŁOWE WIEŚCI
ROZMOWA Z S. DONATĄ MIĘDLARZ ZE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI
SIOSTRY ZE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI OPUSZCZAJĄ PARAFIĘ ŚW. ELŻBIETY W POWSINIE
KARTKA Z POWSIŃSKIEGO KALEDARZA 2016
KUCHENNE NOWINY SIOSTRY LUDWINY, PLACEK Z TRUSKAWKAMI
KRONIKA PARAFII CZERWIEC 2016 r.
ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY (ŚDM) W KRAKOWIE – NAJŚWIEŻSZE I ŹRÓDŁOWE WIEŚCI
Do wizyty Ojca Świętego w Krakowie pozostało zaledwie kilka tygodni. Papież Franciszek przebywać będzie w Polsce od 27 do 31 lipca 2016 r. To jego pierwsza pielgrzymka do naszego kraju. Szczegółowy program wizyty Ojca Świętego został podany w Wiadomościach Powsińskich, w kalendarzu duszpasterskim na lipiec.
Do udziału w centralnych obchodach ŚDM w Krakowie zgłosiło się już, jak podała 9 czerwca br. rzeczniczka ŚDM, prawie 600 tysięcy osób. Podkreśliła, że jest to rekordowa liczba w porównaniu ze spotkaniami organizowanymi w innych krajach, np. w Madrycie (15-22 sierpnia 2011 r.) zarejestrowanych było 420 tysięcy, a uczestniczyło 1,5 miliona młodych ludzi. Natomiast w brazylijskim Rio (23-28 lipca 2013 r.) przed rozpoczęciem ŚDM było zgłoszonych 355 tysięcy, a uczestniczyło 5 milionów pielgrzymów. Do udziału w Krakowie można się zgłaszać do końca czerwca. Przewiduje się, że na ŚDM przybędzie od 1,5 do 2 milionów osób, z czego aż 2/3 przyjedzie do Krakowa dopiero pod sam koniec lipca. Zazwyczaj młodzi decydują się na wyjazd na ŚDM w ostatniej chwili.
Poza młodymi swój przyjazd do Krakowa, do 1 czerwca, zarejestrowało 40 kardynałów z 23 krajów. Z pewnością w lipcu na spotkaniu z papieżem będzie ich więcej, ok. 50. W obsłudze medialnej ŚDM będzie uczestniczyć ok. 7 tysięcy dziennikarzy z całego świata. Do pomocy przy organizacji centralnych wydarzeń w Krakowie zgłosiło się ok. 20 tysięcy wolontariuszy. Dla uczestników ŚDM przygotowano 300 tysięcy miejsc noclegowych u rodzin, w szkołach i klasztorach na terenie Krakowa i okolic. Trzeba wziąć pod uwagę, że na centralne uroczystości przyjedzie również młodzież z całej Polski. Z naszej parafii, jak poinformował ks. Grzegorz, zgłosiła się 12osobowa grupa młodzieży.
Nie dajcie się zastraszyć niektórym mediom, które sugerują jakieś zagrożenia. Tereny spotkań młodzieży z Ojcem Świętym będą ogrodzone i pilnowane przez liczne służby mundurowe. Przejścia przez bramki bezpieczeństwa uniemożliwią dostanie się osób niepowołanych. Spotkania w Krakowie zostaną przeprowadzone w bardzo bezpieczny sposób, zapewniał bp Damian Muskus, generalny koordynator ŚDM w Krakowie. Powtórzył: „nie dajcie się zastraszyć”. Bądź odważny i zdecyduj się na wyjazd do Krakowa. Do odważnych świat należy. Będąc w Krakowie, będziesz miał okazję uczestniczyć w centralnych uroczystościach, ale też spotkasz z bliska Ojca Świętego, który będzie nocował w domu arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Wieczorami (środa, czwartek, piątek) Ojciec Święty pojawi się w „oknie papieskim”. Będzie to okazja do dialogu i śpiewu.
Jeśli chodzi o osoby w średnim wieku, to radzę pojechać w czwartek 28 lipca na spotkanie z Ojcem Świętym do Częstochowy na Jasną Górę. Najlepiej wybrać się pociągiem, ewentualnie swoim autem. 28 lipca od godz. 1:00 do godz. 7:00 rano będą czynne bramki bezpieczeństwa, przez które grupy posiadające karty wstępu będą mogły wejść na plac pod wałami jasnogórskimi. Karty nie będą obowiązywać w pozostałych sektorach. Nawet gdyby ktoś nie zdołał się dostać na plac, to stanie w Alei NMP oraz na Placu Biegańskiego. Miejsca te będą nagłośnione i wyposażone w telebimy. Ojciec Święty, po przyjeździe do Częstochowy, odkrytym autem pojedzie do najbardziej odległych sektorów, aby wszyscy mogli go zobaczyć. Zdecyduj się na wyjazd do Częstochowy, z pewnością będziesz zadowolony. Pobyt na miejscu to nie to samo, co oglądanie relacji w telewizorze. Doznane przeżycia zapadną na długo w Twojej pamięci. Będziesz też miał okazję do robienia licznych fotografii, które stanowić będą niezapomnianą pamiątkę. Warto je oznaczyć datą i miejscem wykonania.
Osoby pragnące uczestniczyć w całym programie ŚDM winny zarejestrować się poprzez stronę internetową www.krakow2016.com.pl. Przypominamy jednocześnie, że rejestrując się poprzez regionalne centrum ŚDM w swojej diecezji, można otrzymać 10 % zniżki na wszystkie rodzaje pakietów tygodniowych. Dla osób niezainteresowanych udziałem w całym programie ŚDM będzie istniała możliwość uczestnictwa w wydarzeniach centralnych także bez rejestracji.
Podczas spotkań na Błoniach krakowskich (czwartek i piątek) większość miejsc w sektorach będzie zarezerwowana dla zarejestrowanych pielgrzymów. Dla pozostałych przewiduje się miejsca w sektorach zewnętrznych. Dla osób niezarejestrowanych nie będzie jednak kart wstępu. Bardziej otwarty charakter będą miały spotkania z Ojcem Świętym na Campus Misericordiae w Brzegach pod Wieliczką (sobota i niedziela). Również tutaj młodzież, która będzie zarejestrowana na ŚDM otrzyma w pakiecie pielgrzyma karty wstępu do sektorów położonych bliżej ołtarza. Przewiduje się też dystrybucję darmowych kart wstępu dla pielgrzymów niezarejestrowanych. Karta wstępu umożliwi wejście do konkretnego sektora, zarówno na sobotnie czuwanie, jak i na niedzielną Eucharystię. Prosimy o niezwłoczne przesyłanie zapotrzebowania na karty wstępu na Campus Misericordiae dla osób niezarejestrowanych do 4 lipca na adres diecezjalnego centrum ŚDM: [email protected], podając w tytule: „Bezpłatne wejściówki”. Jednocześnie przypomina się, że istnieje możliwość wjazdu do Krakowa na ŚDM pociągami Kolei Mazowieckich i PKP Intercity. Będą to pociągi dodatkowe dedykowane pielgrzymom. Rejestracja poprzez: www.sdm2016.waw.pl/pl/pociagi-do-krakowa. Podczas rejestracji prosimy kierować się instrukcją podaną na tej stronie.
ks. Jan Świstak
PS. Rodzinom, które będą w naszej parafii przyjmować zagranicznych gości (20-25 lipca), radzę zajrzeć do kalendarium w naszym miesięczniku, gdzie jest więcej szczegółów.
W Kościele katolickim od 8 grudnia 2015 r. do 20 listopada 2016 r. trwa Święty Rok Miłosierdzia. W tym czasie chcielibyśmy przypomnieć uczynki miłosierne względem duszy (1.Grzeszących upominać. 2. Nieumiejętnych pouczać. 3. Wątpiącym dobrze radzić. 4. Strapionych pocieszać. 5. Krzywdy cierpliwie znosić. 6. Urazy chętnie darować.7.Modlić się za żywych i umarłych.) I względem ciała (1. Głodnych nakarmić. 2. Spragnionych napoić. 3. Nagich przyodziać. 4. Podróżnych w dom przyjąć. 5. Więźniów pocieszać. 6. Chorych nawiedzać. 7. Umarłych pogrzebać.)
Zadziwiająca jest mądrość Kościoła nie mówi On o tym, żeby chorych pocieszać to należy się więźniom. Użyty jest tutaj czasownik nawiedzać, czyli odwiedzać przebywać, być - innym słowem towarzyszyć.
W tym uczynku miłosierdzia ukryta jest wieka tajemnica działania Boga przez wszelkiego rodzaju chorobę i słabość. „W świetle śmierci i zmartwychwstania Chrystusa choroba nie jawi się już jako wydarzenie wyłącznie negatywne: jest postrzegana raczej jako doświadczenie „Bożego nawiedzenia”, dane po to, „ażeby wyzwalało miłość, ażeby rodziło uczynki miłości bliźniego, ażeby całą ludzką cywilizację przetwarzało w «cywilizację miłości” (Salvifici doloris, 30).” (św. Jan Paweł II Orędzie na I Światowy Dzień Chorego 1993). Te głębokie i mocne słowa Ojca Świętego pokazują jak dalece trzeba być nie obojętnym wobec tajemnicy choroby. Tak naprawdę jest ona wzajemnym obdarowywaniem. Jest miejscem doświadczania prawdy i głębi miłości, jeśli nie jest traktowana płytko i zbyt powierzchownie.
Jeśli choroba jest tajemnicą „Bożego nawiedzenia”, a my odwiedzamy chorego, to dotykamy rzeczywistości spotkania z samym Bogiem pomiędzy jednym, a drugim człowiekiem. To taka głębia spotkania, którą czasami trudno wyrazić - niejednokrotnie odpowiednie jest tylko milczenie, ponieważ co można by więcej powiedzieć. Gdyby ludzie rozumieli znaczenie takiego spotkania, tłumy by odwiedzały chorych i niezliczone ilości ludzi chciałyby z nimi przebywać – w ten sposób urzeczywistniłaby się prawdziwa „cywilizacja miłości”. Wiadomo jednak, że nie wszyscy to rozumieją i doceniają. Dlatego tak niewielu ludzi chce zajmować się chorymi oraz z nimi przebywać. Przeżywanie choroby weryfikuje prawdziwe relacje międzyludzkie.
W ostatnim czasie chorowałam dosyć długo i doświadczyłam na sobie owoców tego uczynku miłosierdzia. Doświadczałam dobroczynnej obecności innych, którzy bezinteresownie poświęcali swój czas tylko, albo aż po to, żeby odwiedzić mnie unieruchomioną w łóżku. Wielką łaską była również możliwość w tym czasie przyjmowania Komunii Świętej dzięki ofiarności księży z naszej parafii, a szczególności ks. Jana. Mam świadomość, że dzięki temu przetrwałam czas, który był według mnie najtrudniejszym z dotychczasowych.
Joanna Burzyńska
Mówiąc o pogrzebie i o obowiązku po- chowania ciała ludzkiego, należy zaznaczyć, czym jest śmierć dla chrześcijanina. Św. Paweł tłumaczy w listach, że śmierć jest „zyskiem”, bo łączy z Chrystusem, a także „jeżeliśmy bowiem z Nim współumarli, wespół z Nim i żyć będziemy” (2 Tm 2,11). Św. Ignacy Antiocheński pisze: „wolę umrzeć w Chrystusie Jezusie, niż panować nad całą ziemią”.
Przez chrzest chrześcijanin zostaje włączony w śmierć Chrystusa. Prefacja o zmarłych przypomina: „albowiem życie Twoich wiernych, o Panie, zmienia się, ale się nie kończy”.
Współczesne postawy człowieka wobec śmierci pomagają zrozumieć modlitwy i obrzędy pogrzebu. W ostatnich latach wzrasta zainteresowanie problematyką śmierci i tajemnicy losu człowieka. Prześledźmy postawy wobec śmierci w ciągu historii Kościoła. W okresie do XI w. śmierć traktowano, jako krótkie rozstanie z rodziną i bliskie spotka- nie w wieczności. Umarły był przedstawiany jako śpiący, bo przeznaczony do życia z Bogiem. Od XII w. następuje indywidualizacja śmierci. Człowiek sam spotyka się z Bogiem-Sędzią. W księdze życia zapisane jest jego imię. W tym czasie obchodzono już święto wszystkich zmarłych. Około XIII w. zaczęto budować katafalki. Od XVI w. szczególnie troszczono się o cmentarze, które pełniły funkcje wspomnienia oraz gloryfikacji bohaterów wojen i znanych ludzi. Od XX w. śmierć powoli staje się tabu; nie mówi się o niej, próbując zagłuszyć ją konsumpcją i rozrywką.
Pogrzeb jest obrzędem liturgicznym Kościoła. Mamy pamiętać o łączności ze zmarłymi, którzy przed nami odchodzą z tej ziemi do życia wiecznego oraz do okazywania im modlitewnej pomocy i duchowego wsparcia. Pan Jezus obiecał, że: „kto wytrwa aż do końca, ten zbawiony będzie”. Do trwania i wytrwania w wierności Bogu pomagają sakramenty święte. Kościół zachęca więc każdego, aby przez całe życie ziemskie często korzystał z sakramentu Pokuty i Eucharystii, a w chorobie – z Sakramentu Chorych. Obrzędy pogrzebu w liturgii rzymskiej przewidują trzy formy: modlitwa w domu, obrzędy w kościele i modlitwa na cmentarzu. Wspólnota rodzinna żegna się ze zmarłym w domu. W świątyni przez Mszę św. polecamy zmarłego Bogu, a na cmentarzu składamy jego ciało w grobie. Podczas Mszy św. kapłan przypomina o celu życia człowieka, który swoją pełnię osiąga w tajemnicy Zmartwychwstania Chrystusa.
W XX w. i obecnie wzrasta liczba kremacji, która często jest związana ze zmianą patrzenia na śmierć, a także z trudnościami związanymi z miejscem na ziemnych cmentarzach. Kościół nie jest przeciwny kremacji, ale zaleca chowanie ciał zmarłych za przykładem Chrystusa, którego ciało złożono w grobie Józefa z Arymatei. Trzeba zaznaczyć, że w wielu krajach, szczególnie technicznie rozwiniętych, śmierć nabiera charakteru tabu, usiłuje się ją przemilczać, a czasem upiększać, aby człowiek nie myślał serio o życiu i odpowiedzialności za swoje czyny przed Bogiem. Gdy grzebiemy naszych zmarłych lub modlimy się na cmentarzach, pamiętajmy o sensie śmierci w perspektywie zmartwychwstania i życia wiecznego dla tych, „którzy umierają w Panu”. Kto za życia odrzuca Chrystusa, niech pamięta, że nie zobaczy Go w niebie. Naszą nadzieję może umacniać tradycyjna modlitwa, w której zwracamy się do Matki Chrystusa słowami: „módl się za nami grzesznymi teraz i w godzinę śmierci naszej”.
Bóg dał wiernym także Aniołów, którzy towarzyszą nam przez całe ziemskie życie. Liczymy również na ich opiekę podczas przejścia z życia ziemskiego do wieczności. Pieśń kończąca obrzędy pogrzebowe w świątyni, zawiera słowa nadziei: „niech Aniołowie zawiodą cię do raju”… Oby to było umocnieniem dla nas dziś i spełnieniem w chwili śmierci.
ks. Proboszcz Lech Sitek
Zbliża się 96. Rocznica Bitwy Warszawskiej, czyli „Cudu nad Wisłą”, jaka toczyła się pomiędzy 13 a 25 sierpnia 1920 r. Okrzyknięto ją 18. przełomową bitwą w historii świata. A co my wiemy o naszym lokalnym wkładzie w jej rozstrzygnięcie ?
Latem 1920 r. wojska bolszewickie idą na Warszawę. Trzeciego lipca 1920 r. Rada Obrony Państwa (powołana 3 dni wcześniej) kieruje apel: „Ojczyzna w potrzebie ! Wzywa się wszystkich zdolnych do noszenia broni, by dobrowolnie zaciągali się do szeregów armii”. Ochotnicy napływają tysiącami, w szczególności młodzież. Moje najnowsze badania pokazują, że mieszkańcy Parafii Powsin i okolicznych miejscowości również nie są obojętni na wezwania do obrony ojczyzny. Oddziały ochotnicze są formowane w Wilanowie i na Służewcu.
Bardzo aktywny w mobilizowaniu społeczeństwa okazał się Kościół, zwłaszcza katolicki – 9 lipca 1920 r. kardynał Aleksander Kakowski publikuje list duchowieństwa Archidiecezji Warszawskiej w sprawie wykonywania obowiązków obywatelskich. Kardynał zachęca między innymi wiernych do zaciągania się do Armii Ochotniczej, do kupowania Pożyczki Odrodzenia Polski, a księży wzywa do posługi w charakterze kapelanów wojskowych. Poleca też tworzenie we wszystkich parafiach komitetów opieki nad rodzinami żołnierzy walczących na froncie.
„Kurjer Warszawski” sprzed 96 lat donosi o wiecach zorganizowanych przez Włościański Związek Oświatowy, jakie miały miejsce w niedzielę, 25 lipca 1920 r. w Powsinie i Wilanowie (wydanie wieczorne nr 206 z 27 lipca 1920 r.).
Czytamy tam: „(…) odbyły się dwa wiece, jeden rano przygotowawczy w Wilanowie, drugi po nieszporach we wsi Powsinie, gdzie po gorących przemówieniach włościanie postanowili wziąć udział w tworzeniu armii ochotniczej, jak i w nabywaniu pożyczki Odrodzenia. Złożono na armię ochotniczą 2.111 mk.”. Pożyczka Odrodzenia to forma obligacji państwowych, a „mk.” oznacza wtedy obowiązującą walutę, czyli markę polską. Dla porównania: w sierpniu 1920 r. litr mleka kosztuje około 6 marek, a jajko – 2 marki. Co ciekawe, „Kurjer Warszawski”, poza Powsinem, Wilanowem i Babicami, nie wymienia innych miejscowości podwarszawskich, gdzie organizuje się tego typu zgromadzenia z udziałem włościan, co wcale nie oznacza, że ich nie było.
Wiemy z całą pewnością, że Włościański Związek Oświatowy (rolnicza organizacja sprzed wieku) miał swoje struktury w Powsinie i Wilanowie.
Tydzień później inny periodyk – „Ilustrowany Kuryer Codzienny” – informuje, że od 2 sierpnia 1920 r. włościanie z Wilanowa i okolic jako pierwsi w Polsce jadą do Warszawy, żeby wstąpić do armii ochotniczej (wydanie nr 213 z 5 sierpnia 1920 r.). Wielu z nich staje z własnymi końmi, inni przyprowadzają podwody, czyli wozy konne z zaprzęgami. Znoszą też broń po Niemcach i Rosjanach, która ukrywana była po wsiach.
Pamiętajmy, że w „Cudzie nad Wisłą” swój udział mają już dużo wcześniej wcieleni do wojska mieszkańcy naszej parafii, tacy jak wywiadowca Piotr Pyzel z Zamościa, który walczy z bolszewikami w 8. Dywizjonie Artylerii Konnej.
W sierpniu 1920 r. w Wilanowie stacjonuje Szpital Polowy nr 301 utworzony na potrzeby obrony Stolicy.
Mało kto wie, że również w Wilanowie od stycznia 1921 r. (jeszcze przed zakończeniem wojny) swoje lotnisko ma 12. Eskadra Wywiadowcza, która niespełna pół roku wcześniej w czasie Bitwy Warszawskiej walczy między innymi pod Radzyminem. Podczas obrony Warszawy lotnicy ci dostarczają cennych informacji wywiadowczych dla V Armii generała Władysława Sikorskiego o ruchach bolszewickich wojsk.
W ostatnich tygodniach dotarłem do ujmującej historii siedemnastoletniego chłopca z Jeziorny Królewskiej, wielkiego patrioty, który na wieść o apelach do narodu natychmiast przerywa naukę, by już 7 lipca 1920 r. stawić się do armii ochotniczej i walczyć w jej szeregach za ojczyznę.
Nazwisko i imię nieznanego żołnierza, tak samo brzmiące jak wspomnianego młodocianego ochotnika, wyryto na pomniku, który po dziś dzień stoi w Jeziornie przy ul. Warszawskiej w rejonie ronda u zbiegu z ul. Bielawską i Piaseczyńską. Czy to jedna i ta sama osoba ? – Nie wiem. Nasz ochotnik przeżył, a napis na kamieniu pamiątkowym brzmi „Życie swe złożyli w bohaterskich walkach o niepodległość ojczyzny 1918-1921”. Pomnik odsłonięto 15 sierpnia 1938 r. – poświęcił go ksiądz wikariusz Władysław Borowiec z Parafii św. Elżbiety w Powsinie, do której ówcześnie należała Jeziorna Królewska. Współcześnie Urząd Miasta i Gminy Konstancin-Jeziorna prawienic nie wie na temat dziesięciu osób uwiecznionych na tym głazie. Inne źródła też milczą. Faktem jest, że pomnik postawiono w rekordowym tempie 10 dni od momentu podjęcia inicjatywy przez lokalne władze. W półtora tygodnia niemożliwym było zebranie dokumentacji poległych żołnierzy, a w chwili uroczystości nasz weteran nie mieszkał tu już od co najmniej 14 lat. Czyżby został uznany za zmarłego ?
Jego życiorys opowiem w jednym z następnych wydań „Wiadomości Powsińskich”.
Pomimo, że Powsin, jak i cała okolica, nie był areną bezpośrednich walk z Rosjanami w 1920 r., śmiało można jednak powiedzieć, że nasi parafianie nie szczędzili wysiłku i poświęcenia w obronie przed najeźdźcą sowieckim – po blisko stu latach są dla nas niezmiennie wzorem do naśladowania i możemy być z nich dumni.
Opracowano na podstawie:
- „Operacja Warszawska Sierpień 1920”, L. Wyszczelski, Warszawa 2005,
- „Wydarzenia wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku na terenie ówczesnego powiatu warszawskiego”, J. Załęczny, „Niepodległość i Pamięć” Nr 32, 2010,
- „Powiat warszawski w latach II Rzeczypospolitej, J. Załęczny, Warszawa, 2015,
- Internet (m.in. strona: afryka.org), archiwalne gazety (jak w treści) i inne materiały źródłowe.
Grzegorz Kłos
ROZMOWA Z S. DONATĄ MIĘDLARZ ZE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI
Kiedy patrzę na nasze wnuczęta, na powsińską młodzież, czy na matki, które z troską pochylają się nad swoimi dziećmi, to często sama sobie zadaję pytanie: Jaką drogą życia te dzieci podążą i jak będzie ona zbieżna z misją, jaką przewidział dla nich Bóg Ojciec, Stworzyciel?
Kiedy i w jakich okolicznościach, podjęła Siostra decyzję o wstąpieniu do Zgromadzenia Córek Bożej Miłości?
W mojej rodzinnej parafii mieszkały Siostry Felicjanki (Zgromadzenie Sióstr Świętego Feliksa z Kantalicjo Trzeciego Zakonu Regularnego Świętego Franciszka Serafickiego), które m.in. usługiwały w kościele i katechizowały. Już od najmłodszych lat w moim sercu rodziła się „zazdrość” wobec siostry zakrystianki. Ona miała możliwość zapalać świece, stawiać kwiaty, być blisko tabernakulum. Ja do tego nie miałam prawa. Była to dla mnie sfera świętości (sacrum) i może stąd to wielkie pragnienie, żeby być blisko ołtarza. Tym bardziej, że osobom postronnym w tym dzieciom, nie wolno było tam wchodzić. Umiałam także współczuć potrzebującym. Rodziła się we mnie chęć ustawicznego niesienia pomocy dzieciom niepełnosprawnym. Miało to miejsce zwłaszcza w czasie, kiedy sąsiadka prosiła o pomoc przy pilnowaniu dziecka, małego Józia z bardzo głębokim upośledzeniem. Wiedziałam, że tak chore dzieci, to szczególni podopieczni naszych sióstr, bowiem ich główny charyzmat to pomoc osobom potrzebującym, chorym a przede wszystkim pomoc rodzicom w wychowaniu dzieci. Stąd, na przełomie VI-VII klasy, powstał pomysł na sposób realizacji ukrytych marzeń. Po zdaniu matury i otrzymaniu świadectwa dojrzałości, wstąpiłam do nowicjatu Córek Bożej Miłości. Śluby czasowe złożyłam w 1975 r., a śluby wieczyste w 1981 r., otrzymując imię zakonne – Donata (na chrzcie św. otrzymałam imię Lilianna).
Zakres Posłannictwa Polskiej Prowincji Córek Bożej Miłości jest bardzo szeroki. Kiedy dokonuje się wyboru swojej „specjalizacji”? A może jest to już z góry zaplanowane przez Siostrę Prowincjalną, czy Siostrę Przełożoną?
Przełożona Prowincjalna przychyliła się do moich planów i skierowała mnie do pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. Pierwszą placówką była miejscowość Pilchowice (duży dom, położony na trasie Gliwice-Racibórz). Pracowałam tam do 1983 r. wśród 120 chłopców z upośledzeniem głębokim, średnim i umiarkowanym. W tym czasie ukończyłam Studium Nauczycielskie w Krakowie na Wy- dziale przedmiotowo-metodycznym, zdobywając pełne uprawnienia do ww. pracy. Kolejne placówki, w których pracowałam z chorymi dziećmi to: Wojska (dom dla chłopców z zaburzeniami koncentracji i z atakami epilepsji); Bielsko Biała i Prusy koło Krakowa (praca wśród upośledzonych dziewczynek). W roku 1991 skierowano mnie do Witowa k. Zakopanego (dom rekolekcyjno-wypoczynkowy), a następnie do Krakowa do naszego domu prowincjalnego.
W ramach apostolatu posługujecie m.in. na misjach, w szkołach, przedszkolach, hospicjach i w codziennej, żmudnej pracy w parafiach. Przykład tego nieocenionego, codziennego wkładu sióstr mamy w naszej parafii już od 37 lat i nie wyobrażamy sobie, żeby mogło być inaczej. Dlaczego Siostra zdecydowała się na pracę w zakrystii, a w ujęciu historycznym na pełnienie funkcji: stróżki progówostiariuszki – zakrystianki? Czy miało na to wpływ, wspomniane dziecięce marzenie i kiedy w tym właśnie celu przybyła Siostra do Powsina?
W roku 2006 zaistniała pilna potrzeba pracy w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej w Powsinie w charakterze zakrystianki. Władze zakonne chętnie przystały na tę propozycję, typując moją skromną osobę. Z niepokojem i zarazem z nieukrywaną radością podjęłam się tej pracy, bo nadszedł czas na realizację marzenia, o którym wspomniałam na samym początku naszej rozmowy. W tym roku mija już 10 lat mojej pracy, przynoszącej zadowolenie i spełnienie pod jakże niezwykłą, matczyną opieką Maryi Powsińskiej.
Z obserwacji wynika, że zadania zakrystianki związane są bezpośrednio z liturgią, opieką nad świątynią i innymi licznymi funkcjami. Wymaga to przede wszystkim wiedzy, pełnej dyspozycyjności i oddania. Jak zdobywa się taką wiedzę? Czy Siostra korzystała z kursów formacyjnych organizowanych np. w Ośrodku Formacji Liturgicznej w Zawichoście?
Na samym początku niezbędną pomoc i życzliwość okazał mi ówczesny proboszcz Ks. Prałat Jan Świstak. Cierpliwie przybliżał i tłumaczył, co jest ważne, a co najważniejsze w tym dość napiętym harmonogramie prac. Jednocześnie z troską przestrzegał przed zbytnim „zamęczaniem się” tymi roz- licznymi obowiązkami. Ks. Kanonik Bogdan Jaworek służył mi praktyczną pomocą we wszystkich przygotowaniach do liturgii, o ich dość zróżnicowanym charakterze. I za ten wyjątkowy „kurs kwalifikacyjny” jestem szczególnie wdzięczna. Byłabym niesprawiedliwa, gdybym nie skierowała słów uznania dla parafian, z którymi byłam bezpośrednio związana, jak i dla tych, których poznawałam przy różnych, zwłaszcza czysto roboczych sytuacjach. Wśród tych pierwszych pragnę wymienić zmarłego Wojciecha Białowąsa. W mojej życzliwej pamięci pozostaną także: Sebastian Mrozowski, Jadwiga Chodzeń, Alina Urbaniak i wiele innych wielkodusznych osób, których lista byłaby bardzo, bardzo długa …
A jak wygląda taki codzienny harmonogram dnia i czym on się różni od harmonogramów świątecznych czy harmonogramów innych znaczących wydarzeń liturgicznych?
W tygodniu wykonuję więcej prac fizycznych, związanych z utrzymaniem porządku w kościele (m.in. pranie szat, obrusów, sprzątanie, wymiana kwiatów itp…). Niedziela to Dzień Pański w czasie, którego towarzyszę kapłanom w zakrystii, przygotowuję wszystko do nabożeństw i czuwam przy sprawowaniu liturgii. W tzw. międzyczasie staram się trochę odpocząć. Jest to zatem bardzo niezbędna służba, dzięki której sprawowane liturgie przebiegają godnie i z należytym szacunkiem.
Siostra uczestniczy w samej istocie misterium Mszy Świętej, chociażby poprzez dotykanie np. korporału – małego lnianego obrusa, na którym umieszcza się w czasie Liturgii Eucharystycznej dary ofiarne albo przez dotykanie puryfikaterza - małego ręczniczka, którym kapłani wycierają kielich. Czy Siostra jest szczęśliwa, służąc Jezusowi w tak niezwykły sposób?
Praca w charakterze zakrystianki jest dla mnie wymagają- cym zadaniem, ale też i wyróżnieniem. Cieszę się, że mogę służyć w Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej i na co dzień czuć Jej bliskość oraz opiekę. Dlatego spełniam tę posługę z największą radością i wdzięcznością w sercu. Nawet, gdy jestem bardzo zmęczona, staram się być spokojna i radosna, bo wiem dla Kogo pracuję i Komu służę. To Chrystus mnie umacnia i odczuwalnie kieruje moimi działaniami. Cieszę się, że mogę codziennie złożyć z hostią na patenie nie tylko swoje potrzeby i sprawy trudne, ale i troski parafian, naszej Ojczyzny oraz wszystkich ludzi – tych wierzących, poszukujących oraz zagubionych.
Zdaniem wielu parafian jest Siostra dla naszego Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej człowiekiem orkiestrą! A przecież oprócz tej mrówczej pracy pozostaje też życie we wspólnocie, potrzeba osobistej modlitwy i wyciszenia a w tym nieodparta chęć przeczytania np. dobrej książki.
Istotą życia zakonnego jest ukierunkowanie całej swojej osobowości na Pana Boga. Uwielbienie, adoracja, wynagrodzenie i zadośćuczynienie Jego miłości ku nam. Nasze konstytucje zakonne zachęcają, aby „moja modlitwa była życiem w obecności Boga”. Zatem należy tak planować swoje zajęcia, żeby znaleźć czas na odmówienie przepisanych modlitw, a nade wszystko na adorację – przebywanie z Nim w samotności. Oczywiście, szczęśliwe są i te chwile, gdy będąc już w łóżku, mogę wziąć do ręki dobrą książkę, która może zaspokoić chociażby jedno z wielu innych zainteresowań.
Czy w trakcie tylu lat posługi zdarzyły się Siostrze sytuacje trudne, niezręczne, zaskakujące lub wręcz anegdotyczne?
O tak, było ich bardzo wiele! (śmiech). Przykład
– wyjątkowo, w godzinach popołudniowych, zmorzył mnie krótki ale mocny sen.
Nagle budzi mnie współsiostra: - „Donata, ludzie czekają, Gorzkie Żale”. A ja zaspana i półprzytomna, pytam: a gdzie? Odpowiedź: „w kościele”. A ja spokojnie, w tym samym tonie – i co z tego? To był szok, nie tylko dla mojej współsiostry ale i dla mnie, jednak po dalszych jej naleganiach uprzytomniłam sobie „dramat chwili”. Wtedy to w iście kosmicznym tempie, znalazłam się w kościele na swoim stanowisku pracy (śmiech).
Posługa Siostry ma duży wpływ na sposób sprawowania i przeżywania liturgii przez wiernych. Dodatkowym lecz jakże ważnym świadectwem jest nienaganny stan utrzymania i wystroju naszego Kościoła, za co serdecznie dziękujemy. Zapewniając o naszej modlitwie o zdrowie i Boże błogosławieństwo, prosimy o siostrzane, krzepiące słowo.
Krótko mówiąc, ogarnia mnie wielka wdzięczność wobec tych, wśród których pracuję. Dziękuję i otaczam modlitwą tych, których spotykam. I powiem jedno: dobrze się na tym wychodzi, jeśli swoje życie powierza się Bogu. Ta rada nawiązuje do treści Psalmu 118: - „Lepiej się uciekać do Pana, niż pokładać ufność w człowieku”. Tylko w Nim jest pełnia Miłosierdzia, która pozwala nam na bezpieczne powroty do Niego.
Droga Siostro Donato, W imieniu całej parafialnej wspólnoty, przyjmij wyrazy naszej ogromnej wdzięczności z Twoją cenną obecność w naszym Sanktuarium. Za obecność charakteryzującą się zaangażowaniem, troską i pracami, których trudno wymienić (np. dbanie o stroje liturgiczne dla kapłanów oraz okryć ołtarzy, o wystrój naszego kościoła poprzez artystyczne kompozycje kwiatowe, o dekoracje okolicznościowe z okazji Świąt Bożego Narodzenia oraz Wielkanocy, Komunii Św. i wielu, wielu innych…). Dziękujemy za Twoją życzliwość i współczucie, za Twoje dobre siostrzane serce!
Mając na uwadze bardzo smutną dla nas decyzję przełożonych Zgromadzenia o opuszczeniu Powsina przez Córki Bożej Miłości, życzymy Siostrze wielu Łask Bożych w dalszej, satysfakcjonującej posłudze wśród przyjaznych ludzi.
Szczęść Boże, z darem modlitwy
Teresa Gałczyńska
SIOSTRY ZE ZGROMADZENIA CÓREK BOŻEJ MIŁOŚCI OPUSZCZAJĄ PARAFIĘ ŚW. ELŻBIETY W POWSINIE
Nieformalna informacja o zamiarze odejścia z naszej Parafii Sióstr ze Zgromadzenia Córek Bożej Miłości, które posługiwały u nas od 1979 r., dotarła do mnie w połowie lutego 2016 r. Należało ją zatem uzyskać z formalnych źródeł i przystąpić do działania. A wszystko po to, żeby nie popełnić wobec naszych Sióstr jednego z ciężkich grzechów, jakim jest grzech zaniechania. I tak, po potwierdzeniu tej wiadomości w rozmowie z Ks. Proboszczem Lechem Sitkiem i S. Przełożoną Heleną Król, należało zebrać podpisy parafian, które upoważniały do podjęcia próby powstrzymania wydania lub cofnięcia takiej decyzji. W zebraniu wystarczającej ilości podpisów pomagały, Alina Urbaniak i Ewelina Wojciechowska, za co im serdecznie dziękuję.
Pierwszy list, napisany w imieniu Parafian, został wysłany na początku marca 2016 r. do Siostry Grażyny Chmiel, Przełożonej Prowincjalnej Zgromadzenia Córek Bożej Miłości w Krakowie, a drugi na początku kwietnia, adresowany był do Siostry Marii Dulce Adams, Przełożonej Generalnej Zgromadzenia z siedzibą w Rzymie. W obu tych listach wyraziłam nasz smutek i zaskoczenie z powodu tej wiadomości, podkreślając wagę 37-letniej, owocnej obecności Sióstr w naszej parafialnej wspólnocie.
Gorącą prośbę o pozostawienie Sióstr w naszym Domu parafialnym motywowałam Ich gorliwym apostolatem, który świadczy o miłości Boga, który pociesza, przebacza i daje nadzieję, a przez to i nasze życie wspólnotowe czyni bardziej sprawiedliwym i braterskim. Nasze Siostry przez tyle lat wyrażały to swoim modlitewno liturgiczny życiem, misyjnym zapałem wychowawczo-edukacyjnym i gorliwą posługą, nieszczędzącą sił przy opiece nad naszą świątynią.
Otrzymałam dwie odpowiedzi: z Krakowa z dnia 11.04.2016 r. i z Rzymu z dnia 10.05.2016 r. Są to listy o wyważonej i głębokiej treści, informujące o podjęciu negatywnej dla nas decyzji, ale nie tylko. Zawierają one także podziękowanie za dobre słowa o Siostrach pracujących w Powsinie, które na przestrzeni 37 lat starały się „czynić widzialną miłość Boga niewidzialnego”. Siostry Przełożone dziękują Parafianom, że „zauważaliśmy Ich cichą ofiarną posługę pośród dzieci, rodzin czy w przepięknym Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej”. Ponadto, Siostry Przełożone proszą o zrozumienie podjętej negatywnej decyzji, motywując ją tym, że: „Podobnie jak inne zakony, tak i my borykamy się z barakiem nowych powołań, z brakiem młodych sióstr, które by dalej prowadziły nasz apostolat. Jest coraz trudniej sprostać temu wielkiemu zadaniu. Tymczasem powiększyła się ilość Sióstr starszych i chorych, którym Zgromadzenie winne jest zapewnić duchową i materialną opiekę”. W obliczu tak narastającego zjawiska Siostry kierują do naszych parafian również swoją prośbę: „Prosimy, strzeżcie dobra, które dokonało się dzięki obecności Córek Bożej Miłości wśród Was. Być może nadchodzi czas, kiedy to właśnie Wy, świeccy chrześcijanie, w jeszcze pełniejszy sposób będziecie wezwani do angażowania się w dzieło ewangelizacji i podejmowania odpowiedzialności za strzeżenie i rozwój Królestwa Bożego w sercach wszystkich Parafian, a zwłaszcza w sercach Waszych dzieci i młodzieży… Życzymy, by Jezus nieustannie błogosławił Wam, Waszym Kapłanom i całej Parafii”.
Kochane Siostry, Córki Bożej Miłości
Niech mi będzie wolno tą drogą - w imieniu wszystkich Parafian Parafii Św. Elżbiety w Powsinie - serdecznie po dziękować za tą Waszą 37-letnią cichą, twórczą obecność, która nam przysparzała wiary i otuchy, a Sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej blasku i świętości. Zapewniamy o trwaniu w duchowej bliskości i jedności, modląc się za Was i prosząc o Waszą modlitwę za nas.
Szczęść Boże.
Z modlitwą i wdzięcznością
Teresa Gałczyńska
KARTKA Z POWSIŃSKIEGO KALENDARZA 2016
W naszej parafii powstał kalendarz tematyczny na 2016 rok pt.„Kultura w Powsinie”. W kalendarzu w kolejnych miesiącach zostały umieszczone fotografie oraz krótkie opisy ośrodków kultury znajdujących się na terenie parafii Powsin. W „Wiadomościach Powsińskich” będą ukazywać się, co miesiąc artykuły szczegółowo je opisujące.
Bielawa od samego początku należała do parafi i Powsin. Jest wymieniona w dekrecie erekcyjnym z 1410 r. Administracyjnie Bielawa należy do powiatu z siedzibą w Piasecznie, województwo warszawskie. W 1954 r. zajmowała powierzchnię 466 ha, a mieszkańców miała ok. 1000. Gospodarstw rolnych było 170. Budowa Domu Ludowego rozpoczęła się w 1951 r. w czynie społecznym całej wsi, a zwłaszcza kobiet, które rozumiały potrzebę posiadania budynku, w którym można byłoby prowadzić działalność kulturalną i społeczną.
Budynek oddano do użytku w 1954 r. W tym samym roku powstało Koło Gospodyń Wiejskich
w Bielawie, które liczyło 30 kobiet. Przewodniczącą została Maria Pyzel, sekretarzem Krystyna Wilczek, a skarbnikiem Janina Szewczyk.
Od samego początku Koło Gospodyń Wiejskich było duszą życia kulturalnego w
Bielawie. Co roku organizowano wycieczki krajoznawcze. Po raz pierwszy, aby poznać Ojczyznę, jesienią 1955 r. pojechano autokarem do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia.
Jak napisano w kronice „do tego czasu nie było na to żadnych możliwości.” Krystyna Wilczek, a skarbnikiem Janina Szewczyk. Od samego początku Koło Gospodyń Wiejskich było duszą życia kulturalnego w Bielawie. Co roku organizowano wycieczki krajoznawcze. Po raz pierwszy, aby poznać Ojczyznę, jesienią 1955 r. pojechano autokarem do Krakowa, Wieliczki i Oświęcimia. Jak napisano w kronice „do tego czasu nie było na to żadnych możliwości.” W następnych latach wycieczki urządzano dwa razy w roku: latem – dwudniową, jesienią – trzydniowe i dłuższe. Pod rokiem 1960 czytamy w kronice: „Organizowanie co roku wycieczki stało się dla nas konieczną potrzebą dla duchowego odprężenia i zobaczenia świata.” Inną inicjatywą kobiet z Bielawy było organizowanie co roku święta plonów. Po raz pierwszy odbyło się ono w 1955 r. Dołożono dużo starań, aby pokazać najpiękniejsze tańce i skecze. Bielawa zasłynęła też z wieńcy dożynkowych, które brały udział w konkursach i często zajmowały pierwsze miejsca. Dzięki pomysłowości kobiet i wyczucia piękna, wieńce wzbudzały podziw i uznanie. W 1978 r., za czasów proboszczowania ks. Józefa Łazickiego, Koło Gospodyń Wiejskich po raz pierwszy uczestniczyło w dożynkach parafialnych w Powsinie, mając duży wkład w część artystyczną. Gospodynie z Bielawy zasłynęły ze strojów oraz jako Zespół Śpiewaczy.
Jeśli chodzi o kobiece ubiory, to z początku noszono długie, haftowane kwiatami spódnice, białe bluzki, a na głowie chusty z frędzelkami, również przyozdobione kwiatami.
Nawiązywały one do stroju krakowskiego. Natomiast od 1981 r. Gospodynie z Bielawy nosiły ubiór wilanowski. W barwnych strojach ludowych wyglądały bardzo efektownie. Koło Gospodyń Wiejskich zrobiło furorę jako Zespół Śpiewaczy. Występowało w wielu miejscowościach i przy różnych okazjach, zachwycając publiczność śpiewem i ubiorem. Zespół śpiewaczy z Bielawy rozwijał się i stawał się coraz sławniejszy.
W 1984 r. obchodzono 30-lecie Koła Gospodyń Wiejskich w Bielawie. W tym samym roku, z okazji udziału Zespołu w dożynkach w Ożarowie, bielawskie Gospodynie otrzymały odznaczenia państwowe: Kawalerski Krzyż Odrodzenia Polski, który wręczono przewodniczącej Koła, Marii Pyzel; oraz Srebrny Krzyż Zasługi, który odebrała Hanna Kiełbiewska, zastępczyni przewodniczącej. Ponadto Gospodynie przyczyniły się do rozwoju zainteresowań kulturalnych mieszkańców Bielawy. Organizowały wyjazdy do Teatru i Operetki, ale także zapraszały do Domu Ludowego aktorów scen warszawskich. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się występy Jerzego Oficerskiego oraz Hanki Bielickiej. Duża sala Ludowca nie mogła pomieścić wszystkich chętnych, którzy tłumnie przybywali na występy. Co roku organizowano Dzień Kobiet, Międzynarodowy Dzień Dziecka, a w okresie Bożego Narodzenia opłatek dla mieszkańców Bielawy, a dla dzieci przedstawienie – jasełka. W listopadzie zaś organizowano Dzień Seniora. Przy tych okazjach niektóre gospodynie, wykorzystując swój talent poetycki, pisały teksty, które były śpiewane lub recytowane. Przykładowo Cecylia Michalczyk na Dzień Seniora w 1984 r. ułożyła rymowany tekst pt. „To są wspomnienia”:
Szybko minęły młodzieńcze lata,
i szybko minął młodzieńczy wiek.
Tylko wspomnienia nam pozostały, tylko zostaje coroczny ślad.
Były też chwile piękne i radosne,
Był też i smutek, rojenie łez.
Ale to tylko z wiatrem minęło,
i nadszedł tylko podeszły wiek. (…)
27 listopada organizowano dla młodzieży tradycyjne Andrzejki. Po 1989 r. na skutek zmiany ustrojowej w Polsce udział Bielawy w uroczystościach kościelnych w Powsinie był o wiele większy niż w czasach PRL-u. Co roku uczestniczono w dożynkach parafialnych, włączając się czynnie do występów na scenie poprzez śpiewy, skecze i kuplety nawiązujące do aktualnych spraw dziejących się w naszym kraju. Koło Gospodyń Wiejskich brało udział w uroczystościach koronacji Obrazu Matki Bożej Tęskniącej. W 2004 r. z racji jubileuszu 50-lecia działalności Złotych Gospodyń z Bielawy został im wręczony pamiątkowy medal od ks. Prymasa Józefa Glempa.
W 2006 r. Dom Ludowy w Bielawie uległ spaleniu. Koło Gospodyń zaprzestało swojej działalności. Po prostu nie było miejsca, gdzie mogłoby się spotykać. Wobec tego Gospodynie przeniosły się do Powsina, gdzie w tym samym roku powstała filia Centrum Kultury Wilanów. Na jej potrzeby zagospodarowano starą plebanię obok kościoła.
Działalność rozpoczął zespół Powsinianie. Dołączyły się do niego następujące osoby z Bielawy: Jadwiga Wilczek, Hanna Kiełbiewska, Cecylia Michalczyk, Barbara Komosa, a także Marek Wilczek. Zespół Powsinianie składa się z kobiet i mężczyzn. Wszyscy są zadowoleni, ponieważ mają do dyspozycji piękne pomieszczenia odnowionego budynku starej plebanii w Powsinie. Bardzo sobie cenią dyrektora Centrum Kultury Wilanów, Roberta Woźniaka, który jest całym sercem zaangażowany w działalność zespołu Powsinianie.
Kończąc artykuł pragnę wyrazić podziw i wdzięczność Gospodyniom z Bielawy, które przez 50 lat potrafiły zmobilizować swoich mieszkańców do udziału w życiu kulturalnym na wsi.
ks. Jan Świstak
KUCHENNE NOWINY SIOSTRY LUDWINY
PLACEK Z TRUSKAWKAMI
Ciasto
Składniki:
• 2 ½ szklanki mąki pszennej
• 3 żółtka
• ¾ kostki margaryny
• 2 łyżeczki cukru
• 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
• zapach rumowy
• 1- 2 łyżki śmietany do wyrobienia ciasta
Nadzienie
Składniki:
• tarta bułka lub otręby do posypania
• 1 kg truskawek
• 3 białka
• 10 dag cukru pudru
• 1 cukier waniliowy
Przygotowanie
Ciasto zagnieść z ww. składników, schłodzić w lodówce, wyłożyć na blachę wyłożoną papierem. Piec w temp. 180º C do lekkiego zarumienienia.
Na upieczony placek, posypany tartą bułką lub otrębami, wyłożyć umyte i osuszone truskawki. Truskawki polać pianą ubitą z 3 białek oraz cukru pudru i cukru waniliowego. Zapiec białko na złoty kolor. Najsmaczniejsze podawane na ciepło z lodami!
Opracowała: Teresa Gałczyńska
KRONIKA PARAFII CZERWIEC 2016 r.
CHRZTY:
12 VI Bernard Benedykt Siudziński, ur. 3 sierpnia 2015 r. w Warszawie. Syn Krzysztofa Siudzińskiego i Moniki Marii z domu Porębskiej, zamieszkałych w naszej parafii w Okrzeszynie.
12 VI Jadwiga Sobolewska, ur. 6 stycznia 2016 r. w Warszawie. Córka Artema Sobolewskiego i Janiny Katarzyny z domu Kocięba, zamieszkałych w Powsinie na osiedlu Zapłocie.
12 VI Zofia Przygodzka, ur. 4 listopada 2015 r. w Warszawie. Córka Andrzeja Macieja Przygodzkiego i Moniki z domu Gładeckiej, zamieszkałych w Powsinie przy ul. Przyczółkowej.
Nowoochrzczone dzieci, ich rodziców i chrzestnych, oddajemy w matczyną opiekę Matki Bożej Tęskniącej-Powsińskiej.
ŚLUBY:
10 VI Rafał Wiktor Soliński, kawaler z Piaseczna i Alicja Barbara Porowska, panna z Powsina, z ul. Przyczółkowej. Ślubu udzielił ks. Grzegorz Demczyszak.
11 VI Michał Jacek Sygutowski, kawaler z Warszawy i Marta – Elżbieta Janczewska, panna z Powsina, z ul. Starodawnej. Ślubu udzielił ks. Zbigniew Sajnóg.
11 VI Krystian Gerhard Mrosla, kawaler z Warszawy i Anna Małgorzata Wiśniewska, panna z Bielawy. Ślubu udzielił ks. Grzegorz Demczyszak.
25 VI Adrian Michał Filipek, kawaler z Powsina, z ul. Przyczółkowej i Justyna Karolina Broda, panna z Powsina, z ul. Przyczółkowej.
Młodym parom życzymy Bożego Błogosławieństwa na wspólną drogę życia
i dochowania wierności przysiędze małżeńskiej.
POGRZEBY:
9 VI Śp. Lucyna Regina Rutkowska z domu Czubek, z ul. Przyczółkowej w Powsinie. Żyła lat 55, zmarła 3.06. 2016 r. w Warszawie, w szpitalu przy ul. Stępińskiej. Przed śmiercią kapelan szpitala ją wyspowiadał, udzielił Komunii św. i olejem św. namaszczenia. Przed chorobą, co niedziela uczęszczała do kościoła w Powsinie. Często przystępowała do Komunii św. Śp. Lucyna Rutkowska pozostawiła po sobie męża, Zbigniewa Rutkowskiego, oraz dwóch synów: Konrada i Pawła. Msza św. pogrzebowa została odprawiona 9.06.2016 r. w Powsinie. Pożegnali ją licznie zgromadzeni mieszkańcy Powsina i okolic. Śp. Lucyna Rutkowska została pochowana w grobie rodzinnym na nowym cmentarzu parafialnym.
9 VI Śp. Janusz Piotr Małkowski, nasz parafianin z Kabat, z ul. Nowoursynowskiej. Żył lat 60. Zmarł 3 czerwca 2016 r. w Warszawie, w szpitalu przy ul. Wołoskiej. Przed pójściem do szpitala ks. proboszcz Lech Sitek wyspowiadał go, udzielił Komunii św. i olejem świętym namaszczenia. Pogrzeb śp. Janusza Małkowskiego odbył się 9 czerwca 2016 r. w kościele w Powsinie. Pożegnała go rodzina oraz mieszkańcy Kabat. Został pochowany na starym cmentarzu parafialnym.
18 VI Śp. Władysław Pyrak, nasz parafianin z Kabat, z ul. Nowoursynowskiej. Żył lat 88. Zmarł 13 czerwca 2016 r. w Nowym Dworze Mazowieckim, w domu opieki. Gdy mieszkał jeszcze w Kabatach, przyjeżdżałem do niego w I Piątki miesiąca. Był wdowcem. Jego żona, Irena, zmarła 26 grudnia 2014 r. Pozostawił po sobie trzy córki: Jadwigę, Małgorzatę i Katarzynę, która mieszkała razem z rodzicami i ona załatwiała pogrzeb. Śp. Władysław pozostawił po sobie sześcioro wnucząt i jedną prawnuczkę. Msza św. pogrzebowa była odprawiona w Powsinie 18 czerw- ca 2016 r. Uczestniczyła w niej rodzina zmarłego oraz mieszkańcy Kabat i okolic. Śp. Władysław Pyrak został pochowany na nowym cmentarzu parafialnym.
Wieczne odpoczywanie racz im dać Panie, a światłość wiekuista niechaj im świeci.
ks. Jan Świstak
1. ŻEGNAMY WAS I DZIĘKUJEMY
Z całej prowincji Córek Bożej Miłości zamknięto tylko Dom Zakonny w Powsinie. Możliwe, że w przyszłości, z braku powołań, będą również zamykane domy znajdujące się w innych miejscowościach. Siostry odchodzą z Powsina po 37 latach pracy w naszej parafii. Ogromnie będzie nam żal, ale i one same przyzwyczaiły się, i też ciężko im rozstawać się z nami. Parafianie bardzo polubili Córki Bożej Miłości i troszczyli się o ich potrzeby. Chętnie przynoszono siostrom warzywa, owoce i inne produkty. W ten sposób parafianie chcieli się im odwdzięczyć za pracę i współpracę na rzecz parafii. Pobyt sióstr w Powsinie odegrał ogromną rolę w kontaktach międzyludzkich. Na przykład do siostry zakrystianki, zawsze uśmiechniętej i pełnej życzliwości, wierni chętni przychodzili i zwierzali się z różnych tragedii. Na przykład pewna lekarka, która straciła męża w wypadku drogowym, przyszła do siostry Donaty i płakała przed nią, opowiadając o tym, co ją spotkało. Siostra przytuliła ją, ucałowała i pocieszyła. Kobieta ta zupełnie inaczej znosiła tragiczną śmierć męża, który osierocił synka i żonę. Ludzie chętnie przychodzili do zakrystii, by zwierzyć się siostrze z różnych problemów małżeńskich czy domowych. Księdza raczej by się wstydzili. To było autentyczne apostolstwo. Ludzie są spragnieni tego ciepła, którego zaznali u zakonnicy. Chętnie przychodzono także do sióstr pracujących w kuchni na plebanii. Tu również odbywały się liczne rozmowy. Goście, którzy przyjeżdżali do Powsina, znajdowali na plebanii życzliwą atmosferę. Często wspominali, jak siostra kucharka potrafi ła nawiązać z nimi rozmowę, zwłaszcza po posiłku, który zawsze wszystkim smakował. Jak powiada porzekadło: „Przez żołądek do serca.” Niektórzy goście do dnia dzisiejszego wspominają swój pobyt na plebanii i kontakt z siostrami, zwłaszcza z siostrą Janiną, która pracowała w kuchni 7 lat. Zawsze była uśmiechnięta i otwarta na ludzi. Również siostry katechetki nawiązywały dobry kontakt z dziećmi, ale także serdeczne relacje z ich rodzicami. Niech Wam Bóg błogosławi, a Maryja Tęskniąca-Powsińska w dalszym ciągu otacza płaszczem swej opieki. Mam nadzieję, że nasze kochane siostry nie zapomną o nas. Gdy kiedykolwiek będziecie przejeżdżać przez Warszawę, zawsze zapraszamy do Powsina. Z pewnością będziemy bardzo zadowoleni z Waszych odwiedzin. Na koniec przedstawię, dokąd siostry z Powsina zostały posłane. Siostra Helena Król przechodzi do Bytomia, ul. Wincentego Janasa 5 m. 2, 41-902 Bytom, telefon: 32 281 64 19. Siostra Helena w dalszym ciągu będzie pracować w katechezie. Siostra Donata Międlarz została przeniesiona do Pabianic koło Łodzi, ul. Warszawska 36a, 95-200 Pabianice, telefon: 42 215 43 51. Będzie pracowała w zakrystii w parafii Najświętszej Maryi Panny. Siostra Ludwina Papierz przechodzi do Jastrzębia Zdroju. Jako emerytka, przez modlitwę i cierpienie, będzie wspierać Zgromadzenie Sióstr Bożej Miłości. Adres: ul. Pszczyńska 11, 44-330 Jastrzębie Zdrój, telefon: 32 473 41 64. Siostra Miriam Szewczyk będzie w klasztorze w Warszawie przy ul. Tapicerskiej 16, 02- 168 Warszawa, telefon: 22 846 24 18. Nadmienię jeszcze, że siostra Ludwina opuściła Powsin 13 czerwca. Wyjeżdżając do Jastrzębia Zdroju, płakała. Odwiózł ją Cezary Karaszewski z Powsina, któremu dziękujemy bardzo za dobre serce i pomoc. Pozostałe siostry opuszczą nas pod koniec sierpnia. Kochane siostry, żegnamy Was z wielkim żalem. Dziękujemy za wszelkie dobro wyświadczone naszej parafii, parafianom oraz kapłanom, zwłaszcza seniorom. Trzeba nadmienić, że ks. proboszcz Lech Sitek docenił pracę siostry Donaty, fundując jej pielgrzymkę do Ziemi Świętej i do Fatimy.
PS. Siostra Ludwina, schorowana ciężką pracą w kuchni w różnych klasztorach, a zwłaszcza u Jezuitów w Krakowie, pragnie bardzo podziękować mgr Danucie Matyjasiak, która pełni funkcję kierownika przychodni w Powsinie. Pani Danuta z ogromną życzliwością bezinteresownie zajęła się chorą siostrą Ludwiną, ułatwiając jej leczenie w różnych szpitalach. Serdeczne dzięki Pani Danucie Matyjasiak za tak dobre serce.
ks. Jan Świstak
2. KSIĄDZ GRZEGORZ ODCHODZI, KSIĄDZ STANISŁAW PRZYCHODZI
Ksiądz Grzegorz Demczyszak, wikariusz, po trzech latach duszpasterzowania odchodzi od nas. Pozostawia po sobie dobrze funkcjonujące dwa kręgi Domowego Kościoła, w sumie 12 rodzin, które weszły na drogę formacji Ruch Światło-Życie. Ksiądz Grzegorz założył też Grupę Biblijną – 10 osób spotykających się co dwa tygodnie w środy wieczorem. Następnie duszpasterstwo Talent, które gromadzi przedsiębiorców, pracodawców oraz osoby aktywne zawodowo. Celem duszpasterstwa jest poznanie Katolickiej Nauki Społecznej oraz formacja intelektualna i duchowa. Członkowie duszpasterstwa Talent spotykają się w pierwsze wtorki miesiąca. Najpierw mają Mszę św., a potem spotkanie w sali parafialnej. Ksiądz Grzegorz pozostawia po sobie także 20 zaangażowanych ministrantów. Pod koniec sierpnia br. ksiądz Grzegorz Demczyszak przechodzi do parafii św. Jakuba Apostoła przy pl. Narutowicza w Warszawie. Ksiądz proboszcz tej parafii zleca ks. Grzegorzowi Duszpasterstwo Akademickie wśród studentów Politechniki Warszawskiej, którzy mieszkają w akademikach na terenie parafii św. Jakuba. Ksiądz Grzegorz będzie też uczyć w szkołach religii. Mam nadzieję, że ks. Grzegorz nie zapomni o nas i będzie przyjeżdżał do Powsina. Niech Pan go prowadzi,
a Maryja Tęskniąca-Powsińska otacza płaszczem swej opieki. Na miejsce ks. Grzegorza przychodzi ks. Stanisław Podgórski, lat 35, a kapłaństwa 8. Jest rodakiem z Warszawy, z parafii Bogurodzicy Maryi na Jelonkach, dzielnica Bemowo. Ma dwoje rodzeństwa, brata i siostrę. Ostatnio był przez dwa lata wikariuszem w parafii św. Mikołaja w Warce. Szczególnym jego zainteresowaniem jest piłka nożna, a zwłaszcza klub Legia Warszawa. Nic więc dziwnego, że ks. Stanisław w czasie mistrzostw Europy jeździ samochodem udekorowanym biało-czerwonymi chorągiewkami. Ksiądz Stanisław Podgórski sprowadzi się do Powsina pod koniec sierpnia. Wcześniej, z 20-osobową grupą młodzieży,
pojedzie do Krakowa na Światowe Dni Młodzieży. Księdzu Stanisławowi życzymy Bożego błogosławieństwa w pracy duszpasterskiej w naszej parafii.
ks. Jan Świstak
NA LIPIEC I SIERPIEŃ 2016
INTENCJA MODLITW
LIPIEC: Módlmy się o pomyślny i owocny przebieg Światowych Dni Młodzieży w Krakowie.
SIERPIEŃ: Módlmy się za wiernych uczestniczących w pieszych pielgrzymkach na Jasną Górę, aby szczęśliwie dotarli do celu, a pełni wiary i radości bezpiecznie wrócili do swoich domów.
PORZĄDEK NABOŻEŃSTW W LIPCU I SIERPNIU
Dni powszednie: Msze św. o godz. 7.00 i 18.00
Niedziele i święta: Msze św. o godz. 7.00, 9.00, 10.30, 12.00 i 18.00
Spowiedź na pół godziny przed Mszą św.
Zachęcamy wszystkich wyjeżdżających na letni wypoczynek do udziału we Mszy św. w niedziele i święta. Uczniowie na koloniach i obozach mogą prosić wychowawców o zapewnienie im wyjścia do Kościoła. Prosimy rodziców by porozmawiali z dziećmi i zwrócili ich uwagę, żeby dopominały się o umożliwienie im uczestnictwa w świątecznej Mszy św. Zaniedbanie tego obowiązku zasmuca Pana Boga, a tym samym katolik popełnia grzech ciężki.
LIPIEC
3 VII NIEDZIELA. UROCZYSTOŚĆ 125. ROCZNICY KONSEKRACJI POŚWIĘCENIA
KOŚCIOŁA W POWSINIE
• Formularz mszalny i czytania będą dziś brane z rocznicy konsekracji Kościoła.
• Pierwszy Kościół drewniany w Powsinie powstał w 1398 r. Natomiast murowany
w 1725 r. Jego rozbudowa nastąpiła w latach 1888-1891. Po przebudowie, ponownej
konsekracji Kościoła dokonał w 1981 ks. Kazimierz Ruszkiewicz, biskup pomocniczy
warszawski. Rocznicę konsekracji co roku obchodzimy w pierwszą niedzielę
następującą po uroczystości Świętych Piotra i Pawła. W tym dniu zapalane są woskowe
świece umieszczone na fi larach bocznych naw, które nazywamy „zacheuszkami”.
• Niedziela Miesięcznej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Po sumie o godz. 12.00
wystawienie Najświętszego Sakramentu i procesja eucharystyczna.
4 VII PONIEDZIAŁEK. ŚW. ELŻBIETY PORTUGALSKIEJ
• Patronka dnia dzisiejszego urodziła się w roku 1271 jako córka króla Aragonii (Hiszpania).
Wyszła za mąż za króla portugalskiego Dionizego, z którym miała dwóch
synów. Po śmierci męża majątek rozdała ubogim, a sama przyjęła habit III Zakonu św. Franciszka. W trudnych chwilach życia uciekała się do modlitwy i pełniła dzieła
miłosierdzia. Zmarła w roku 1336.
5 VII WTOREK. ŚW. MARII GORETTI DZIEWICY I MĘCZENNICY
• Maria urodziła się w roku 1890 w ubogiej, wiejskiej rodzinie we Włoszech. Kilka lat
później rodzina przeniosła się w okolice Nettuno. Po śmierci ojca Maria pomagała
matce w obowiązkach domowych. Często oddawała się modlitwie. W roku 1902 zginęła
z rąk młodzieńca broniąc czystości.
6 VII ŚRODA. WSPOMNIENIE BŁ. MARII TERESY LEDÓCHOWSKIEJ, DZIEWICY
• Maria Teresa pochodziła z pobożnej rodziny Ledóchowskich, w której było dziewięcioro
dzieci. Spośród nich dwie siostry zostały wyniesione na ołtarze. Najstarsza
Maria Teresa mając 22 lata objęła stanowisko damy dworu Salzburgu (Austria). Po
pięciu latach opuściła swoją dotychczasową posadę i poświęciła się pomocy misjonarzom
w Afryce. Zmarła w Rzymie 6 lipca 1922 r. Papież Paweł VI w 1975 ogłosił
ją błogosławioną. Została nazwana „Matką Afryki”. Natomiast jej młodsza siostra
Urszula Ledóchowska została ogłoszona świętą w 2003 roku.
7 VII PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA
• Dzień modlitw o powołania kapłańskie i zakonne - Nabożeństwo o godz. 17.30.
8 VII PIĄTEK. WSPOMNIENIE ŚW. JANA Z DUKLI, KAPŁANA
• Jan urodził się 1414 r. w Dukli k/Przemyśla. Wstąpił do zakonu franciszkanów i wyświęcony
na kapłana pracował w różnych zakonach Małopolski. Pod wpływem św.
Jana Kapistrana przeniósł się do bernardynów. Pracował we Lwowie jako gorliwy
spowiednik i kaznodzieja. Tam też zmarł w 1484 r. Jego relikwie są przechowywane
w Dukli.
9 VII SOBOTA
• Msza św. sanktuaryjna o godz. 18.00. Poprzedzi ją różaniec w intencjach dziękczynno-
błagalnych o godz. 17.30. Zapraszamy pielgrzymów.
10 VII 15. NIEDZIELA ZWYKŁA
• 25 Jubileuszowa Pielgrzymka Rodziny RADIA MARYJA na Jasną Górę. Msza
św. na wałach o godz. 11.00.
• Podstawienie autokaru w Powsinie o godz. 6.00. Decyzję o wyjeździe trzeba wcześniej
zgłosić p. Janinie Domańskiej, tel.: 22 175 49 10, kom.: 720 138 263. Parafianom
udającym się do Częstochowy życzymy wielu przeżyć duchowych we Wspólnocie
Przyjaciół Radia Maryja i szczęśliwej podróży.
11 VII PONIEDZIAŁEK. ŚWIĘTO ŚW. BENEDYKTA, PATRONA EUROPY
• Św. Benedykt urodził się we Włoszech. Kształcił się w Rzymie. Prowadził życie pustelnicze
na Monte Cassino, gdzie założył słynny klasztor i napisał regułę zakonną,
która rozpowszechniła się w całej Europie. Zmarł w opinii świętości w 547 r. Papież
Paweł VI ogłosił go patronem Europy.
16 VII SOBOTA. NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY Z GÓRY KARMEL
• Góra Karmel znajduje się w Palestynie nad Morzem Śródziemnym. W XII w. po
Chrystusie pobudowano tam Kościół i klasztor zakonu karmelitańskiego. Stanowi on
do dziś centrum duchowe tego zakonu.
• Msza św. sanktuaryjna o godz. 18.00. Poprzedzi ją różaniec w intencjach dziękczynno-
błagalnych o godz. 17.30. Zapraszamy pielgrzymów.
17 VII 16. NIEDZIELA ZWYKŁA
• W dniach 17-20 lipca 2016 r. w Warszawie spotyka się młodzież polonijna z różnych
krajów świata.
18 VII PONIEDZIAŁEK. WSPOMNIENIE ŚW. SZYMONA Z LIPNICY, KAPŁANA
• Lipnica Wielka znajduje się w diecezji tarnowskiej. Tu urodził się późniejszy św.
Szymon. Studiował na Akademii Krakowskiej. Wstąpił do klasztoru bernardynów.
Był gorliwym kaznodzieją. Podczas zarazy w Krakowie opiekował się chorymi.
Zmarł w opinii świętości 18 lipca 1482 r. Papież Benedykt XVI ogłosił go świętym
3 czerwca 2007 r.
• Dzisiaj imieniny obchodzą: Szymon, Kamil i Karolina.
20 VII ŚRODA. PRZYJAD MŁODZIEŻY DO PARAFII POWSIN NA DIECEZJALNY
ETAP ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY (ŚDM)
• W tym dniu parafialni wolontariusze odbierają gości z zagranicy z miejsc ich
przyjazdu w Warszawie i pomagają im dotrzeć do Powsina. Następnie w domu parafialnym zostaną przyjęci i zarejestrowani. Rodziny przyjmujące zagraniczną młodzież,
otrzymają telefon, aby odebrać swoich gości. Zachęcamy do wspólnej kolacji
w rodzinach, a o godz. 21.00 gromadzimy się w naszym sanktuarium na Apelu Jasnogórskim,
po którym nastąpi prezentacja grup.
21 VII CZWARTEK. ŚDM – DZIEŃ KULTURY I HISTORII
• Rodziny przyjmujące gości każdego dnia zapewniają im śniadanie i kolację a obiady
zapewniają organizatorzy ŚDM w szkołach przy ul. Uprawnej i Wiertniczej. Zachęcamy,
aby zainteresować się ich planami na dany dzień.
• Dzisiaj goście będą zwiedzać Warszawę poznając jej kulturę i historię poprzez wizyty
w muzeach i innych ważnych miejscach godnych zobaczenia.
• Od godz. 18.00 do 22.30 na Placu Piłsudskiego odbędzie się program kulturalno-
-historyczny przygotowany przez miasto st. Warszawa.
22 VII PIĄTEK. ŚDM – DZIEŃ PIELGRZYMOWANIA DO SANKTUARIÓW
• Do naszego sanktuarium Matki Bożej Tęskniącej przybędą grupy z ursynowskich
i wilanowskich parafi i na uroczystą Mszę św. o godz. 10.00, która zostanie
odprawiona na placu za starą plebanią.
• Po Mszy św. odbędą się, na specjalnie przygotowanej scenie, występy zespołów ludowych,
które poprzez śpiew i taniec będą prezentowały kulturę regionalną. Ponadto
będą rozstawione liczne stragany z pamiątkami i rękodziełami twórców ludowych
oraz stoiska z własnymi wyrobami kulinarnymi. Całość zorganizuje Centrum Kultury
Wilanów filia w Powsinie.
• W tym dniu goście ŚDM mają zapewniony obiad w szkołach przy ul. Uprawnej
i Wiertniczej.
• Wieczorem w naszej parafi i odbędzie się nabożeństwo adoracyjne w intencji
młodzieży i pokoju na świecie. Zapraszamy naszych gości i ich gospodarzy, młodzież
i wszystkich parafian na godz. 21.00. Będzie to adoracja Najświętszego Sakramentu
przeplatana pięknym śpiewem w różnych językach.
23 VII SOBOTA. ŚDM - DZIEŃ REKREACJI I SPORTU
• Przed południem nasi goście, wolontariusze, dzieci i młodzież będą uczestniczyli
w zawodach sportowych zorganizowanych na terenie boisk przy Szkole Podstawowej
w Powsinie. Do rywalizacji zapraszamy rodziny z dziećmi i wszystkich chętnych.
W tym dniu goście ŚDM mają zapewniony obiad w szkołach przy ul. Uprawnej i Wiertniczej.
• Po południu od godz. 15.00 odbędzie się Ogólnodiecezjalne spotkanie młodzieży
przy Świątyni Opatrzności Bożej w Wilanowie – „Warszawskie Uwielbienie”.
O godz. 18.00 ks. kard. Kazimierz Nycz odprawi Mszę św. „posłania do Krakowa”.
Następnie o 19.30 przewidziany jest koncert ewangelizacyjny. Z powodu
późnego powrotu młodzieży, w tym dniu Apel Jasnogórski w Powsinie nie
odbędzie się.
24 VII NIEDZIELA. ŚDM – DZIEŃ W PARAFIACH I RODZINACH
• Niedziela będzie jedynym dniem, który młodzież spędzi z rodziną ich goszczącą.
Po śniadaniu w rodzinach młodzież przybędzie wspólnie z gospodarzami, u których
mieszkają do naszego Kościoła na godz. 10.15. Centralnym wydarzeniem tego dnia
będzie uroczysta Msza św. o godz. 10.30 w naszym sanktuarium.
• Obiad tego dnia będzie u rodzin. Po południu czas gościom zagospodarują rodziny,
które mogą zabrać młodzież ŚDM na wspólną wycieczkę, zwiedzanie okolicy lub
pokazać jej to co uznają za warte zobaczenia.
• Po kolacji w rodzinach zapraszamy rodziny z zagranicznymi gośćmi na godz. 19.30
na ognisko przy starej plebanii w Powsinie.
• Wieczorem o 21.00 Apel Jasnogórski w Kościele i pożegnanie naszych gości, którzy
w dniu jutrzejszym po śniadaniu u rodzin wyjadą do Krakowa.
25 VII PONIEDZIAŁEK. WYJAZD MŁODZIEŻY ŚDM DO KRAKOWA
• Rodziny odwożą młodzież ŚDM do Powsina, gdzie przy kościele będą na nich czekać
parafialni wolontariusze. Wspólnie pojadą oni na dworzec Centralny PKP w Warszawie,
z którego goście w swoich grupach odjadą do Krakowa.
• Dzisiaj przypada święto św. Jakuba, apostoła oraz św. Krzysztofa, patrona kierowców.
Obrzęd błogosławieństwa kierowców i pojazdów po Mszy św. o godzinie 18.00
Zapraszamy!
• Kościelna organizacja MIVA POLSKA zachęca dziś do udziału w akcji „Św. Krzysztof”.
Do puszki będą zbierane ofi ary pieniężne na środki transportu dla polskich misjonarzy
i misjonarek.
• Dzisiejszym Solenizantom, Krzysztofom życzymy Bożego błogosławieństwa za
sprawą św. Patrona.
26 VII WTOREK. ŚWIATOWE DNI MŁODZIEŻY W KRAKOWIE 26-31 LIPCA 2016
• Dzisiaj uroczyste otwarcie Światowych Dni Młodzieży na krakowskich Błoniach.
• Z naszej parafii ks. Grzegorz wraz grupą młodzieży z naszej parafii wyjedzie do Krakowa
na centralne uroczystości. Będą mieszkali w szkole na terenie parafii Najświętszego
Serca Pana Jezusa w Krakowie Nowej Hucie wraz z międzynarodową grupą
młodzieży ze wspólnoty Notre Dame de Vie.
• Osoby, które chciałyby indywidualnie, we własnym zakresie, pojechać do Krakowa,
muszą zapoznać się z ciągle aktualizowanymi informacjami na stronie www.
krakow2016.com a szczególnie tymi dotyczącymi transportu na terenie tego miasta!
27 VII ŚRODA. PRZYJAZD PAPIEŻA FRANCISZKA DO KRAKOWA
• O godzinie 16.00 samolot linii Alitalia z papieżem Franciszkiem na pokładzie wyląduje
na lotnisku w Krakowie-Balicach. O godzinie 17.13 na Zamku Królewskim
na Wawelu nastąpi ofi cjalne powitanie Papieża. Rezydencją Ojca Świętego będzie
Dom Arcybiskupów krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3. Tego wieczoru Papież
Franciszek pojawi się w oknie papieskim.
28 VII CZWARTEK. OJCIEC ŚWIĘTY NA JASNEJ GÓRZE
• Przybycie papieża Franciszka na Jasną Górę zaplanowano na godzinę 9.45.
• O godzinie 10.30 rozpocznie się Msza Św. na wałach jasnogórskich pod przewodnictwem
Ojca Świętego. „Msza narodowa” będzie wyrazem wdzięczności za Chrzest
Polski, który dokonał się 1050 lat temu. Wejście na plac przed szczytem jasnogórskim,
leżący w strefie „Zero”, będzie się odbywało wyłącznie poprzez bramki bezpieczeństwa
od godz. 1.00 do 7.00. W przeddzień uroczystości, 27 lipca po południu, na
placu przed szczytem, Paulini planują czuwanie, które potrwa do wieczornego apelu.
• Po zakończeniu tych uroczystości Papież powróci do Krakowa. O godzinie 17.30 na
Błoniach krakowskich odbędzie się pierwsze spotkanie Ojca Świętego z pielgrzymami,
którzy przyjechali na Światowe Dni Młodzieży. Tego dnia wieczorem Papież
ponownie pojawi się w oknie papieskim.
• Apel Jasnogórski w kościele w Powsinie dzisiaj o godzinie 21.00 Jest to zarazem
dzień dziękczynienia za koronację obrazu Matki Bożej Tęskniącej. Apel poprzedzi
modlitwa różańcowa o godz. 20.30.
29 VII PIĄTEK. PAPIEŻ W NIEMIECKIM OBOZIE KONCENTRACYJNYM
W OŚWIĘCIMIU
• Ojciec Święty przybędzie do Oświęcimia o godzinie 9.30, by się modlić za około
1,5 mln zamordowanych tam ludzi. Odlot Papieża do Krakowa przewidziany jest na
godzinę 11.15.
• O godzinie 17.30 Ojciec Święty będzie uczestniczył w nabożeństwie Drogi Krzyżowej
na Błoniach, gdzie zgromadzi się młodzież z całego świata.
30 VII SOBOTA. OJCIEC ŚWIĘTY W SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO
W ŁAGIEWNIKACH
• Papież Franciszek o godzinie 8.30 przyjedzie do Łagiewnik jako pielgrzym, uczci
św. Faustynę, Apostołkę Miłosierdzia Bożego i nawiedzi Bazylikę Bożego Miłosierdzia,
gdzie będzie spowiadał. Potem przejdzie do Sanktuarium św. Jana Pawła II,
gdzie odprawi Mszę Św. dla duchowieństwa, kleryków i osób życia konsekrowanego.
Wieczorem tego dnia Ojciec Święty przybędzie na Campus Misericordiae
w Brzegach pod Wieliczką, miejscu największego zgromadzenia młodych na tegorocznych
ŚDM. Tu odbędzie się wieczorne czuwanie z młodzieżą.
31 VII NIEDZIELA. ZAKOŃCZENIE ŚWIATOWYCH DNI MŁODZIEŻY
• O godzinie 10.00 na Campus Misericordiae rozpocznie się Msza Św. rozesłania,
wieńcząca ŚDM.W porze południowej Papież odmówi z młodzieżą modlitwę „Anioł Pański”. Ogłosi miejsce, gdzie odbędą się kolejne Światowe Dni Młodzieży.
O godzinie 18.15 na lotnisku w podkrakowskich Balicach nastąpi ceremonia pożegnania
Ojca Świętego przez najwyższe władze Rzeczypospolitej i przedstawicieli
Episkopatu Polski.
SIERPIEŃ
1 VIII PONIEDZIŁEK. 72. ROCZNICA WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO
• Msza Święta za poległych Powstańców o godz. 17.00 w kościele w Powsinie.
Po Mszy Świętej w szyku procesyjnym pójdziemy na cmentarz Powstańców,
na którym spoczywa 63 żołnierzy i sanitariuszek z Powsina i okolic. Dziś będzie
rozprowadzane II wydanie albumu „Nasi Bohaterowie”. Jest to ostatnia okazja,
aby nabyć tę publikację. Tego dnia w naszym kościele nie będzie Mszy Świętej
o godzinie 18.00.
2 VIII WTOREK. NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY ANIELSKIEJ
• W kościołach parafi alnych z racji na dzisiejsze wspomnienie Matki Bożej Anielskiej
można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie (odpuszczenie) kar za grzechy
wyznane podczas spowiedzi, ale jeszcze całkowicie nieodpokutowane. Aby dostąpić
tej łaski, trzeba spełnić następujące warunki: odmówić modlitwę w intencji
Ojca Świętego, przyjąć Komunię Świętą, a także wykluczyć przywiązanie do jakiegokolwiek
grzechu.
• Dzisiaj ks. Bogdan Jaworek obchodzi 57 rocznicę święceń kapłańskich. Msza
Święta w jego intencji o godz. 18.00.
4 VIII CZWARTEK. WSPOMNIENIE ŚWIĘTEGO JANA MARII VIANNEYA,
PATRONA KAPŁANÓW
• Z racji I Czwartku Miesiąca nabożeństwo powołaniowe o godz. 17.30.
5 VIII PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
• Do chorych udamy się od godz. 9.00. Spowiedź od godz. 6.30 oraz od godz. 17.00
podczas wystawienia Najświętszego Sakramentu.
• Msza św. o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 18.00
• Dzisiaj rano spod kościoła akademickiego św. Anny w Warszawie, po Mszy św. o godz.
5.30, wyrusza 36 Akademicka Pielgrzymka Metropolitalna na Jasną Górę. Obowiązkowe
zapisy w krużgankach kościoła św. Anny na Krakowskim Przedmieściu
od 1-4 sierpnia w godz. 9 -19.30. Przy zapisie należy wnieść opłatę. Zdawanie bagażu
4 sierpnia od godz. 17.00 i 5 sierpnia przed godz. 5.30. Szczegółowe informacje
można uzyskać telefonicznie: 22 826 89 91 i na stronie internetowej: www.wapm.
waw.pl
6 VIII I SOBOTA MIESIĄCA, ŚWIĘTO PRZEMIENIENIA PAŃSKIEGO
• Różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17.30.
• Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18.00. Z racji pierwszej
soboty miesiąca formularz mszalny o Niepokalanym Sercu Maryi Panny. Następnie
wystawienie Najświętszego Sakramentu, Litania loretańska i modlitwy.
• Dzisiaj wyrusza 305 Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę organizowana przez ojców
paulinów. Jest to najstarsza i liczebnie największa pielgrzymka. Uczestniczy
w niej od 8-10 tys. wiernych. Zgłoszenia na pielgrzymkę przyjmują ojcowie paulini
w dniach od 2-5 sierpnia w klasztorze przy ul. Długiej 3, w godz. 9.00-19.00.
Msza św. dla pątników 6 sierpnia o godz. 6.00 przed kościołem paulinów. Bagaże
można zostawić przed Mszą św. w samochodach ciężarowych. Należy wnieść jednorazową
opłatę. Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie: 22 635
62 52 lub 831 74 75 i na stronie internetowej: www.wpp.paulini.pl
• Zachęcamy do wzięcia udziału w pieszej pielgrzymce do Częstochowy.
7 VIII 19. NIEDZIELA ZWYKŁA
• Niedziela Miesięcznej Adoracji Najświętszego Sakramentu. Po sumie o godz.
12.00 wystawienie, nabożeństwo adoracyjne i procesja eucharystyczna.
• Rozpoczyna się miesiąc modlitw o trzeźwość narodu polskiego. W miesiącu
sierpniu zachęcamy do podjęcia abstynencji w intencji naszej ojczyzny.
• Ofiary składane dzisiaj na tacę przeznaczone są na Katolicki Uniwersytet Lubelski
i na Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie.
8 VIII PONIEDZIAŁEK, WSPOMNIENIE ŚW. DOMINIKA, KAPŁANA
• Dominik urodził się w Hiszpanii. Żył na przełomie XI/XII wieku. Założył zakon
kaznodziejski (dominikanie), który wkrótce rozszerzył się w całej Europie. Zmarł
we Włoszech w Bolonii 6 sierpnia 1221 r. W bieżącym roku dominikanie świętowali
800-lecie istnienia swojego zakonu.
9 VIII WTOREK, ŚWIĘTO ŚW. TERESY BENEDYKTY OD KRZYŻA (EDYTA
STEIN), DZIEWICY I MĘCZENNICY, PATRONKI EUROPY
• Edyta Stein, bo takie miała imię i nazwisko, Żydówka, urodzona we Wrocławie
w 1891 roku. Była wykładowcą filozofii we Fryburgu w Niemczech. Mając 31 lat
zdecydowała się przyjąć chrzest i Pierwszą Komunię św. W roku 1933 w wieku
42 lat wstąpiła do klasztoru karmelitanek w Kolonii. Z powodu prześladowania Żydów
prze niemieckich faszystów, została aresztowana i wywieziona do obozu koncentracyjnego
w Auschwitz, gdzie 9 sierpnia 1944 roku poniosła śmierć męczeńską
przez zagazowanie. Jan Paweł II ogłosił ją świętą i ustanowił patronką Europy.
10 VIII ŚRODA, ŚWIĘTO ŚW. WAWRZYŃCA DIAKONA I MĘCZENNIKA
• Wawrzyniec był diakonem (niższy stopień kapłaństwa). Poniósł śmierć męczeńską
w Rzymie podczas prześladowań chrześcijan w III wieku.
12 VIII PIĄTEK, WSPOMNIENIE ŚW. JOANNY FRANCISZKI DE CHANTAL,
ZAKONNICY
• Dzisiaj imieniny obchodzi ks. proboszcz Lech Sitek. Msza św. imieninowa
w intencji księdza Proboszcza o godz. 18.00.
• Solenizantowi składamy serdeczne życzenia wytrwałości w realizacji celów duszpasterskich
i pogody ducha. Niech Matka Boża Tęskniąca - Powsińska uprasza
wszelkie łaski potrzebne każdego dnia.
13 VIII SOBOTA
• W naszym sanktuarium Maryi Tęskniącej różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych
o godz. 17.30.
• Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18.00.
14 VIII 20 NIEDZIELA ZWYKŁA
• Dzisiaj Kościół w Polsce wspomina św. Maksymiliana Marii Kolbego. Poniósł
śmierć męczeńską w Auschwitz w dniu 14 sierpnia 1941 roku. Jest patronem trudnych
czasów.
• W tę niedzielę taca przeznaczona jest na Katolicki Uniwersytet Lubelski.
15 VIII PONIEDZIAŁEK, UROCZYSTOŚĆ WNIEBOWZIĘCIA NAJŚWIĘTSZEJ
MARYI PANNY
• Maryja umarła śmiercią naturalną. Jej ciało nie uległo rozkładowi. Z duszą i ciałem
została wzięta do Nieba.
• W naszym sanktuarium dzisiaj przypada jedyny odpust maryjny. Uroczysta
suma o godz. 12.00. Po sumie procesja eucharystyczna, a po niej odśpiewamy
hymn dziękczynny: „Ciebie Boga wysławiamy”.
• Obrzęd błogosławieństwa ziół i kwiatów – podczas każdej Mszy św. po modlitwie
po Komunii św.
• Dziś przypada 96 rocznica bitwy warszawskiej 1920 roku. W tamtych dniach
sierpnia duch w wojsku i w narodzie był żywy, a zapał nadzwyczajny. Polacy przepędzili
bolszewików, a to zwycięstwo przeszło do historii jako „Cud nad Wisłą”.
Na pamiątkę tego wydarzenia, 15 sierpnia jest świętem Wojska Polskiego.
16 VIII WTOREK, WSPOMNIENIE ŚW. STEFANA KRÓLA WĘGIERSKIEGO
I ŚW. ROCHA
• Św. Stefan urodził się ok. roku 969. Przyjąwszy chrześcijaństwo, objął władzę
na Węgrzech i w roku 1000 został ukoronowany na pierwszego króla tego kraju.
Utwierdził wiarę chrześcijańską na Węgrzech, budował kościoły i zakładał diecezje.
Zmarł 15 sierpnia 1038 roku.
• Św. Roch żył w XIV w. Majątek odziedziczony po rodzicach rozdał ubogim.
Osiadł w Rzymie i poświęcił się pielęgnowaniu chorych dotkniętych epidemią
dżumy. Sam też zaraził się dżumą i zmarł ok. 1327 r. W Polsce św. Roch czczony
był bardzo wcześnie. Powstawały kościoły pod jego wezwaniem, a także bractwa.
Św. Roch uchodzi za opiekuna zwierząt domowych. W naszym Kościele znajduje
się feretron dwustronny. Na awersie został namalowany św. Izydor Oracz a na
rewersie św. Roch. Feretron znajduje się przy pierwszym fi larze po prawej stronie
kościoła.
• Ksiądz kanonik Bogdan Jaworek obchodzi dzisiaj 80-te urodziny oraz imieniny.
Msza św. w Jego intencji o godz. 18.00.
• Jubilatowi życzymy zdrowia i sił w dalszej posłudze w naszej parafi i. Podziwiamy
ks. Bogdana, że mimo choroby czynnie angażuje się w pracę duszpasterską.
17 VIII ŚRODA, WSPOMNIENIE ŚW. JACKA, KAPŁANA
• Św. Jacek pochodził z rodu Odrowążów. Urodził się ok. 1200 roku w Kamieniu
Śląskim na Opolszczyźnie. Podczas studiów w Rzymie zetknął się on ze św.
Dominikiem. W rok później pierwsi dominikanie przybyli do Polski i założyli
klasztor w Krakowie. Zmarł 15 sierpnia 1257 r.
20 VIII SOBOTA, WSPOMNIENIE ŚW. BERNARDA, ZAKONNIKA I DOKTORA
KOŚCIOŁA
• W naszym sanktuarium Maryi Tęskniącej różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych
o godz. 17.30.
• Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18.00.
21 VIII 21. NIEDZIELA ZWYKŁA
• W kalendarzu kościelnym wspominamy dzisiaj ŚW. PIUSA X, PAPIEŻA.
Urodził się we Włoszech w 1835 r. Wyświęcony na kapłana z wielką gorliwością
spełniał obowiązki wikariusza, proboszcza i ojca duchownego w seminarium.
W roku 1884 został biskupem, a następnie arcybiskupem Wenecji i kardynałem.
W roku 1903 został wybrany papieżem i przyjął imię Pius X. Ożywił w kościele
życie eucharystyczne, wprowadzając wczesną Komunię Świętą dzieci i rozpoczął
reformę obrzędów kościelnych (liturgii). Zmarł w opinii świętości w1914 r.
• W kalendarzu cywilnym wymieniane są Solenizantki: Joanna i Kazimiera.
22 VIII PONIEDZIAŁEK. WSPOMNIENIE NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY,
KRÓLOWEJ
• Prawda o królewskiej godności Matki Chrystusa nie jest nowa w kościele. Już
w IV w. ojcowie kościoła nazywają Maryję „Panią i Królową”. Królem w pełnym
tego słowa znaczeniu jest tylko Jezus Chrystus, Bóg Człowiek. Maryja choć,
w ograniczony sposób, uczestniczyła w królewskiej godności, jako Jego matka.
• Dzisiaj imieniny obchodzą: Maria i Cezary.
23 VIII WTOREK. WSPOMNIENIE ŚW. RÓŻY Z LIMY, DZIEWICY
• Róża urodziła się w Limie, w stolicy Peru w roku 1586. Już w domu rodzinnym odznaczała
się chrześcijańskimi cnotami. Przyjąwszy habit III Zakonu św. Dominika
oddała się surowej pokucie, aby wyprosić zbawienie Indian. Zmarła w opinii
świętości 24 sierpnia 1617 r.
• Dzisiaj obchodzimy EUROPEJSKI DZIEŃ PAMIĘCI OFIAR REŻIMÓW
TOTALITARNYCH. Dwie dyktatury XX wieku: stalinowski reżim w sowieckiej
Rosji i niemiecki faszyzm hitlerowski. Na skutek terroru i masowych mordów
miliony ludzi straciło życie. W dzisiejszych modlitwach pamiętajmy o ofi arach
reżimów totalitarnych w Europie.
24 VIII ŚRODA. ŚWIĘTO ŚW. BARTŁOMIEJA APOSTOŁA
• Apostoł Bartłomiej, nazywany Natanaelem, urodził się w Kanie Galilejskiej w Palestynie.
Apostoł Filip przyprowadził go do Jezusa, który zaliczył Bartłomieja do
grona apostołów. Głosił Ewangelię w Indiach i tam poniósł śmierć męczeńską.
26 VIII PIĄTEK. UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ
• Obraz Maryi na Jasnej Górze przebywa już ponad 600 lat. Uroczyście koronowany
koronami papieskimi w 1717 roku. Dzisiaj na Jasnej Górze uroczystość
odpustowa. Przybywają tam liczne pielgrzymki.
• Ze względu na obchodzoną dzisiaj uroczystość, możemy skorzystać z dyspensy
i spożywać pokarmy mięsne.
27 VIII SOBOTA. WSPOMNIENIE ŚW. MONIKI
• Monika urodziła się w Tagaście, w Afryce około roku 330, w rodzinie chrześcijańskiej.
W bardzo młodym wieku wydano ją za mąż. Wiele trosk sprawił jej syn Augustyn. Przez długie lata ze łzami modliła się o jego nawrócenie. Bóg wysłuchał
jej modlitw. Augustyn nawrócił się, przyjął chrzest i poświęcił się służbie Bożej.
Monika zmarła w opinii świętości w Ostii koło Rzymu w roku 387.
• W naszym sanktuarium Maryi Tęskniącej różaniec w intencjach dziękczynno-
-błagalnych o godz. 17.30.
• Msza św. sanktuaryjna w intencjach zbiorowych o godz. 18.00.
28 VIII 22. NIEDZIELA ZWYKŁA
• Koło Przyjaciół Radia Maryja spotka się dzisiaj po Mszy Świętej o godzinie
9.00 w domu parafialnym. Po każdej Mszy Świętej zbiórka ofiar do puszki na
rozwój Radia Maryja i telewizji Trwam. Zapraszamy chętnych, aby powiększyli
parafialne Koło.
• Dzień Dziękczynienia za koronację obrazu Maryi Tęskniącej – Powsińskiej. Uroczysty
Apel Jasnogórski o godz. 21.00 Poprzedzi go modlitwa różańcowa o godzinie
20.30. Zapraszamy!
DOŻYNKI POWSIŃSKIE 28 VIII 2016
• Program Dożynek Powsińskich 2016
11.15 Obrzęd powitania przy bramie Starosty
11.30 Korowód dożynkowy prowadzony przez Starostę i Starościnę dożynek;
prezentacja wieńców dożynkowych oraz strojów ludowych
12.00-13.30 Msza św. dziękczynna w plenerach Domu Pracy Twórczej przy
ul. Ptysiowej 3
13.30-17.30 Prezentacja zespołów ludowych: Zespół ze Słowacji Cindruska,
zespół Promni, Zespół Powsinianie, Grupa 30+, Kuźnia Artystyczna, Mała
Kuźnia, Zespół Radosna
19.00 Potańcówka na dechach
Ponadto w programie znajdą się: przedstawienie teatralne dla dzieci pt. „Sierotka
Marysieńka” – godz. 13.30, warsztaty plastyczno – artystyczne dla dzieci,
strefa gier i zabaw dla dzieci i dorosłych, kuchnia regionalna oraz stoiska twórców
ludowych. Dożynki są organizowane przez Centrum Kultury Wilanów, Filia
w Powsinie. Dziękujemy p. Robertowi Woźniakowi, dyrektorowi Centrum Kultury
Wilanów za przygotowanie tegorocznych dożynek.
29 VIII PONIEDZIAŁEK. WSPOMNIENIE MĘCZEŃSTWA ŚW. JANA CHRZCICIELA
• W bazylice Archikatedralnej na Starym Mieście w Warszawie przypada dzisiaj
uroczystość odpustowa patrona św. Jana Chrzciciela, jego męczeństwa – ścięcia.
31 VIII ŚRODA
• Dzisiaj przypada 36. Rocznica powstania „Solidarności” w 1980 roku. Z tej racji
ostatni dzień sierpnia obchodzony jest jako „OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ SOLIDARNOŚCI”.
W modlitwie szczególnie prośmy dziś o zgodę i solidarną pracę dla
dobra naszej Ojczyzny.
POWSIN 7_8_2016kor2.indd 27 2016-06-29 07:10:37
WRZESIEŃ
1 IX PIERWSZY CZWARTEK MIESIĄCA
• 77. Rocznica Wybuchu Drugiej Wojny Światowej. Msza Święta za poległych w
obronie Ojczyzny będzie odprawiona w naszym kościele o godz. 18.00
• Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2016/17. Msza Święta o błogosławieństwo
Boże dla dzieci i nauczycieli o godz. 9.00, a w szkole o godz. 10.00.
Zachęcamy wszystkich uczniów do spowiedzi w czwartek od godz. 8.30 rano
i wieczorem od 17.30.
• Z racji pierwszego czwartku miesiąca nabożeństwo powołaniowe o godz. 17.30.
• Msza św. o Jezusie Chrystusie Najwyższym i Wiecznym Kapłanie o godz. 18.00
2 IX PIERWSZY PIĄTEK MIESIĄCA
• Z racji pierwszego piątku
- do chorych kapłani pojadą o godz. 9.00.
- spowiedź rano od godz. 6.30 i po południu od godz. 17.00.
- Msza Święta o Najświętszym Sercu Pana Jezusa o godz. 18.00.
3 IX PIERWSZA SOBOTA MIESIĄCA
• W naszym sanktuarium:
- różaniec w intencjach dziękczynno-błagalnych o godz. 17.30.
- Msza św. zbiorowa w wyżej wymienionych intencjach o godz. 18.00 Formularz
Mszy św. o Niepokalanym Sercu Najświętszej Maryi Panny o godz. 18.00.
4 IX 23. NIEDZIELA ZWYKŁA
• Niedziela miesięcznej adoracji Najświętszego Sakramentu. Po sumie wystawienie
i krótkie nabożeństwo, a po nim procesja eucharystyczna.